Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Sposoby poboru opłat na autostradach

Sposoby poboru opłat na autostradach

W Polsce funkcjonują obecnie dwa różne systemy poboru opłat na autostradach.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 14-08-2021, 7:20 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zgodnie z założeniami wszystkie polskie autostrady mają być płatne. Obecnie część z nich już jest, a opłaty są na nich pobierane na dwa różne sposoby.

1. System zamknięty

Przy wjeździe na płatną autostradę pobieramy bilet. Następnie zjeżdżając z płatnej autostrady płacimy za przejechany przez nas fragment. Czyli zawsze przejedziemy dokładnie przez dwie bramki, niezależnie czy podróżujemy przez cały płatny odcinek, czy zjedziemy gdzieś w połowie.

Bramki muszą znajdować się na każdym węźle płatnego odcinka, a także w miejscach gdzie ten odcinek się zaczyna i kończy (często systemem zamkniętym objęty jest tylko fragment dłuższej autostrady).

W Polsce taki system obowiązuje np. na płatnym fragmencie autostrady A1 między Gdańskiem a Toruniem.

2. System otwarty

Jadąc autostradą napotykamy co jakiś czas bramkę, na której płaci się od razu jakąś część opłaty. Nie ma bramek na węzłach.

Liczba bramek przez jakie będziemy musieli przejechać zależy od tego jak długo jedziemy autostradą. Jeśli między węzłami nie trafimy na żadeń punkt poboru opłat, to nie będziemy płacić w ogóle. Natomiast jeśli podróżujemy na dłuższym dystansie, to taki system jest bardzo niewygodny i opóźnia podróż, bo regularnie trzeba się zatrzymywać na bramkach i wnosić opłaty.

W Polsce taki system obowiązuje np. na odcinku A4 Katowice - Kraków.

Płatności automatyczne (aplikacja)

Można też uiszczać opłaty bez pobierania biletu i zatrzymywania się, za pomocą aplikacji. Więcej na ten temat w tym miejscu.

Komentarze - forum

Josef Kempa (14-08-2015, 12:11)

Czy jadac autostrada Wroclaw -Gliwice mozna placic karta ?

Mariusz (28-08-2016, 20:38)

pełne poparcie czy Państwo nie może zmusić tych prywaciarzy do tego by stosowali jeden system poboru opłat - przyjazny kierowcom w dobie komputerów kamer z możliwością identyfikacji wjeżdżających i wyjeżdżających nie jest to aż tak trudne Chyba że komuś zależy na tym aby nie było zbyt łatwo ...

pozdraf (07-05-2017, 18:36)

Skutkiem tych niedogodności jest to, że trasę przejazdu tam i z powrotem opracowałem przez Czechy. Winietę kupię raz i będzie spokój. Polacy zarobią więc nic.

Gapa (11-06-2017, 10:43)

Czy na trasie Katowice Kraków jak zaplacilem 10 przy wjeździe to czy wystarczy, że pokaże paragon przy zjeździe czy 10 też się należy?

Ces (11-06-2017, 23:25)

@Gaps 10 zl placisz też na zjeździe w Balicach. Czyli w sumie Ktw Krk 20 zl

Podróżnik (21-10-2021, 13:43)

Nieudolność czy cwaniactwo??? I jeszcze przyprawione chciwością i wyłudzaniem pieniędzy - m.in. jakieś podwójne kasowanie!!! Jadę przez Czechy. Jest bezproblemowo.Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 14966481