Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > blog

Blog

Ciekawostki, notki i zdjęcia związane z podróżami po Polsce. Publikujemy na bieżąco!

Pomnik selfie w Kołobrzegu

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 19-02-2021, 21:02 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Kiedyś aparaty miały obiektyw skierowany na zewnątrz, bo turyści byli ciekawi świata. A dzisiaj czego są ciekawi? Co ich zajmuje?
Pomnik: dziewczyna robie selfie

Dodaj komentarz ≫

33 piętra przy plaży w Międzyzdrojach. Dobry pomysł?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 05-02-2021, 12:20 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Przy bałtyckich plażach rosną kolejne hotele, tarasy widokowe, wiatraki generujące prąd... nowy apartamentowiec w Międzyzdrojach ma mieć 33 piętra i 112 metrów wysokości!
Hotel przy plaży(fot. siemaszko.pl)

Obok niego mają jeszcze powstać dwa 17-piętrowe budynki, a wszystkich apartamentów jest ok. 300. Więcej szczegółów na stronie inwestora.

Co Państwo o tym myślą? Szkoda naturalnego krajobrazy plaży, a może dobrze - będą ładne widoki, można wynająć taki pokój na kilka dni? A może coś pomiędzy: część miejsc zostawmy naturalnych, a niektóre pozwólmy zabudować?

Zapraszamy do wyrażenie swojej opinii poniżej w komentarzach lub na Facebooku.

Dodaj komentarz ≫

Nocleg na wakacje?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 28-12-2020, 10:05 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Tradycyjnie po Świętach zaczyna się ruch w temacie noclegów na lato. Można pomyśleć, że to przedwcześnie, że koronawirus, ale z drugiej strony można się zainteresować ofertami z bezpłatnym odwołaniem rezerwacji, a dzięki temu można skorzystać z większego obecnie wyboru i niższych cen. Więcej na ten temat

Dodaj komentarz ≫

Żywa Szopka we Wrocławiu - Wittigowo 2020/2021

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 26-12-2020, 0:53 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Aktualizacja 2020/2021
Mimo panującej zarazy i w tym roku przy kościele Redemptorystów we Wrocławiu (ul. Wittiga) stanęła żywa szopka. Jak podaje wrocławski Gość Niedzielny wśród zwięrząt znajdziemy owce wrzosówki, owce kameruńskie, kózki miniaturki oraz osiołka.

Szopka jest na wolnym powietrzu, dostępna całą dobę, jest więc to bezpieczne miejsce pod kątem epidemii.

Poniżej relacje z poprzednich lat.

---
Aktualizacja 2017/2018

We Wrocławiu jak co roku żywa szopka jest tworzona u Redemptorystów przy parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia (ul. Wittiga - to kawałek za ZOO, trzeba skręcić w prawo). Znajdują się tam m.in. osiołki. Tak samo jest i w 2017 roku, byliśmy tam 25 grudnia 2017 i widzieliśmy zwierzątka. Co roku szopka jest czynna do 6 stycznia, czyli Uroczystości Objawienia Pańskiego.
Zwierzęta w zagrodzie, przyglądają im się ludzie[zdjęcie: Żywa szopka we Wrocławiu, ul. Wittiga, grudzień 2017. Na pierwszym planie jedna z zagród, daleko w tle grota ze żłóbkiem]

Poniżej nasza relacja z odwiedzin w szopce sprzed kilku lat.

---

W dzisiejszy mroźny dzień postanowiliśmy odwiedzić jakąś żywą szopkę we Wrocławiu. Stworzyli taką - jak chyba co roku - ojcowie redemptoryści z parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Wittiga (niedaleko ZOO). O ile się orientujemy jest to jedyna w tym roku żywa szopka we Wrocławiu (jeśli ktoś ma inne informacje, to prosimy o komentarz poniżej).

Szopka składa się z czterech zagród ze zwierzętami (m.in. kucyki, osiołek). Stajenka ze Świętą Rodziną jest zrobiona z dużych figur. Całość bardzo ładna i sympatyczna.

Dzieciaki mają dobry dostęp do zwierząt, mogą obejrzeć je z bliska, a niektóre bydlątka podchodzą zupełnie blisko, dając się głaskać.

Godzin otwarcia chyba żadnych nie ma, bo całość jest taka zaaranżowana, że dostęp do szopki jest cały czas (no chyba, że ktoś wywozi zwierzaki na noc, w co jednak wątpimy).

Warto wiedzieć, że w niedziele i święta w kościele przy ul. Wittiga o godz. 12:00 jest odprawiana msza z udziałem dzieci.

Dodaj komentarz ≫

Jak powiedzieć dziecku o św. Mikołaju?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 04-12-2019, 7:23 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Oto sposób, który łączy urok świątecznej tajemnicy, a jednocześnie nie wymaga oszukiwania dziecka. Sprawdzony w rodzinie wielodzietnej.

Wśród rodziców przewijają się obawy by z jednej strony nie okłamywać dziecka, ale z drugiej nie zabierać mu dzieciństwa i tzw. magii świąt. Oto sposób.
Wigilijny stół
Najpierw opowiadamy dzieciom prawdziwą historię o świętym Mikołaju - nie tym pajacu z reklam czy jakimś wymyśle z Laponii tylko prawdziwym Mikołaju z Miry, który był biskupem tego miasta w IV wieku. Robimy to oczywiście w przystępnych dla dziecka słowach. Tłumaczymy, że dawno temu żył w dalekim kraju taki biskup (jak biskup jest dla dziecka niezrozumiałe to można po prostu powiedzieć ksiądz), który słynął z dobroci. Bardzo często podrzucał on prezenty osobom, które ich potrzebowały, a robił to w nocy i w tajemnicy, tak żeby nikt nie wiedział od kogo ma prezent. Dziś św. Mikołaj jest już w niebie, ale ludzie tak dobrze go zapamiętali, że sami zaczęli go naśladować. W Święta (tu kwestia rodzinnego zwyczaju czy 6 czy 24 grudnia) wiele osób bawi się w Mikołaja i też podrzuca innym w tajemnicy prezenty. Może więc tobie ktoś coś podaruje - jakiś dobry Mikołaj. Nie wiadomo kto, nie wiadomo co - zobaczymy!

Zalety takiego podejścia:
- mówimy prawdę, bo dokładnie tak właśnie jest, dziecko nie czuje się oszukane, gdy dorośnie itd.;
- zachowujemy element tajemnicy i uroku Świąt;
- rozprawiamy się z komercyjnym pajacem udającym Mikołaja i opowiadamy o prawdziwym Świętym;
- redukujemy roszczeniowe podejście dziecka (listy do Mikołaja itp.) i pokazujemy na czym polega prawdziwe obdarowanie tzn. nic nam się nie należy, a to że dostajemy jest tylko dobrą wolą tego "Mikołaja".

Dodaj komentarz ≫

Jak wyłączyć reklamy, które mnie śledzą?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 30-11-2020, 8:04 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Dzisiaj temat niezbyt turystyczny, ale dla wielu osób może być przydatny.

Chodzi o reklamy w Internecie, które śledzą co robi użytkownik, a potem za nim chodzą. Nam na przykład zdarzało się kupować klocki na prezent dla dziecka w sklepie internetowym, a potem te klocki wyświetlały się na banerach na wielu stronach. To było dość kłopotliwe, gdy dziecko zaglądało przez ramię i widziało wszędzie zestaw, który dostanie, a do tego jeszcze mówiło "O! Możesz to kliknąć?", bo oczywiście to było coś w jego typie. Inny przypadek to wyświetlanie na reklamach artykułów medycznych i to dość intymnych (np. związanych z porodem). Później z kimś znajomym się siedzi przy komputerze i niekoniecznie chce się, żeby to wszystko świeciło na banerach.

Jak zatem wyłączyć takie śledzące reklamy?

I. Wchodzimy na stronę https://adssettings.google.com.

II. Strona będzie wyglądała nieco inaczej w zależności od tego czy jesteśmy zalogowani w Google czy nie. W każdym razie trzeba wyłączyć "personalizację reklam" - czasem może to być rozbite na dwa wyłączniki: "Personalizacja reklam w Internecie" oraz "Personalizacja reklam w wyszukiwarce Google".

III. Jest tam jeszcze taki link do strony "Your Online Choices", może być opisany jako "Zrezygnuj z większej liczby reklam". Wchodzimy na nią (gdyby ktoś nie znalazł to proszę kliknąć tutaj) i tam powoli wczytają nam się ustawienia od rozmaitych firm. Trzeba sobie chwilkę zaczekać, potem przewijamy w dół i powinniśmy zobaczyć przycisk - najprawdopodobniej czerwony - "Wyłącz wszystkie firmy". Klikamy go i dajemy czas stronie, aby zapisała te ustawienia. W razie jakichkolwiek problemów trzeba po prostu odświeżyć stronę i spróbować jeszcze raz.

Jak trwałe są te ustawienia?

Jeśli jesteśmy zalogowani w Google, to wówczas ustawienia te będą dość trwałe - będą działać na wszystkich naszych urządzeniach i przeglądarkach, w których będziemy zalogowani.

Jeśli natomiast nie jesteśmy zalogowani, to wówczas będą tak trwałe jak pliki cookies (jeśli nie wiemy co to jest, to pewnie ich nie usuwamy, a zatem ustawienia będą z nami naprawdę długo), ale tylko w tej przeglądarce, w której to robimy. Jeśli używamy więcej niż jednej przeglądarki (np. Chrome, Firefox czy Opera), to musimy powtórzyć te kroki w każdej z nich.

Czy powyższe działania zablokują wszystkie takie śledzące reklamy? Nie, ale na pewno ich istotną część, więc z pewnością zauważymy różnicę.

Przy okazji chcemy podkreślić, że na naszej stronie psur.pl mamy wyłączone tego rodzaju ("śledzące") reklamy, więc nie powinny się użytkownikom pojawiać.

Rozwiązanie totalne

Powyższe rozwiązanie jest mało inwazyjne, ale też nie zablokuje wszystkich takich reklam. Jeśli chcielibyśmy zablokować wszystkie reklamy i skrypty śledzące możemy użyć zdobywającej ostatnio popularność przeglądarki Brave.
Logo przeglądarki Brave
Jest ona stworzona na bazie Google Chrome, ma natomiast wbudowane dwa mechanizmy:
1) blokuje wszystkie reklamy i skrypty śledzące;
2) posiada "Brave Rewards", czyli pozwala wspierać twórców stron internetowych bez wydawania żadnych pieniędzy (oczywiście to opcja).

Generalnie jest to przeglądarka, której głównym przesłaniem jest prywatność w Internecie i przy zapewnieniu tej prywatności opcjonalne wspieranie twórców stron internetowych (zamiast wyświetlania reklam). Możliwość pobrania tej przeglądarki oraz szczegóły nt. Brave Rewards w tym miejscu.

Zobacz komentarze (1) ≫

zobacz również starsze wpisy

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 13656047