Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > eTOLL dla zwykłych aut (zniesiony)

eTOLL dla zwykłych aut (zniesiony)

Niezbędne informacje o płatnościach na autostradach bez bramek (musisz mieć aplikację albo e-bilet). Gdzie, ile i jak - wyjaśniamy.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-07-2023, 10:50 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Uwaga! Od 1 lipca 2023 przejazd na poniższych odcinkach autostrad jest bezpłatny dla motocykli, samochodów osobowych oraz zespołów pojazdów o DMC poniżej 3,5t. Żadne aplikacje czy bilety nie są już potrzebne.

e-TOLL to nowy system automatycznych płatności na państwowych autostradach. Jest obowiązkowy od 1 grudnia 2021 dla samochodów osobowych na następujących odcinkach:
* autostrada A2 na odcinku Konin - Stryków (koło Łodzi),
* autostrada A4 na odcinku Wrocław - Gliwice.


Nie da się już tam pobrać biletu na bramkach i po prostu zapłacić. Chcąc jechać po autostradzie musimy się przygotować wcześniej.

Jakie są sposoby płatności?

trzy sposoby:

1. Aplikacja eTOLL PL (oficjalna)

Polega to na tym, że na swoim telefonie instalujemy aplikację eTOLL, doładowujemy ją i tak opłacany jest przejazd.

* Konfiguracja zajmuje trochę czasu, nie warto zostawiać jej na ostatnią chwilę przed wyjazdem.

* Doładowujemy konto (pre-paid).

* Przez bramki przejeżdżamy bez pobierania biletu, płacenia itp. Od 1 grudnia 2021 nie ma tam nawet szlabanów.

* Przy każdym przejeździe po płatnym odcinku aplikacja nie tylko musi być włączona, ale musi być także skonfigurowany przejazd (parę kliknięć, wpisanie PIN itd.).

* Aplikacja musi być cały czas włączona ze skonfigurowanym przejazdem nie tylko na bramkach, ale na cały czas przejazdu po płatnym odcinku. Musimy więc zadbać o baterię w urządzeniu itp.

* Aplikację można włączyć wcześniej, opłata jest pobierana tylko za przejazd po płatnym odcinku.

Pobierz aplikację eTOLL PL: wersja na Android, wersja na Apple.

Aplikacja eTOLL PL w sklepie Google Play z niskimi ocenami użytkowników[zdjęcie: Pierwsze wrażenia z aplikacją - również nasze - były bardzo złe. Obecnie, po pełnym uruchomieniu systemu, likwidacji szlabanów itp. jest lepiej]

2. E-bilet jednorazowy (bardziej do okazyjnego przejazdu)

Można jednorazowo opłacić przejazd. Trzeba kupić specjalny e-bilet, który będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Musimy przy tym podać odcinek, po którym będziemy chcieli jechać oraz numer rejestracyjny samochodu. Bilet można kupić z dużym wyprzedzeniem (60 dni).

Gdzie można kupić e-bilet jednorazowy?
* na oficjalnej stronie e-TOLL;
* w oficjalnej aplikacji e-TOLL PL BILET (wersja na Android, wersja na Apple);
* u partnerów systemu:
-> na wybranych stacjach benzynowych Orlen zobacz listę,
-> na wybranych stacjach benzynowych Lotos zobacz listę,
-> pozostali partnerzy (głównie aplikacje).

3. Aplikacja Autopay (już działająca na innych płatnych odcinkach)

Aplikację Autopay wyróżniamy spośród innych aplikacji, gdyż bodaj jako jedyna - obok oficjalnej - umożliwia automatyczny pobór opłaty, bez wcześniejszego kupowania biletu itp.

Autopay to dla wielu kierowców uznana marka, bo już od kilku lat umożliwia bardzo wygodne płatności na innych odcinkach płatnych autostrad. Od 1 grudnia 2021 Autopay działa również na państwowych odcinkach autostrad (tych z eTOLL-em), ale na nieco innych zasadach niż gdzie indziej. Różnica jest taka, że na dotychczas obsługiwanych odcinkach (A1 Toruń-Gdańsk i A4 Katowice-Kraków) wystarczyło skonfigurować aplikację i można było o niej zapomnieć, nie trzeba było jej mieć przy sobie. Tymczasem tam gdzie chcemy zastąpić eTOLL aplikacja Autopay musi być włączona. Przy podjeżdżaniu do bramek otrzymamy powiadomienie, że bilet zostanie zakupiony. Jeśli z jakichś powodów nie chcemy tego robić to można w ciągu 3 minut zakup anulować. Opłata zostanie pobrana po zakończonym przejeździe. (szczegółowy opis działania na oficjalnej stronie Autopay)

Zachęcamy do dzielenia się własnymi wrażeniami w komentarzach poniżej.

Komentarze - forum

hagi (07-11-2021, 21:42)

a jak to wyglada dla podroznych za granicy ?

psur.pl (08-11-2021, 6:23)

@hagi Póki co najlepiej w takim wypadku po prostu kupić bilet na bramkach. Od 1 grudnia nie będzie już takiej możliwości, wtedy albo trzeba mieć aplikację albo trzeba będzie kupić bilet elektroniczny na stronie (na razie jeszcze tej strony nie ma).

A.A. (08-11-2021, 12:21)

Gratuluję pomysłu, wielkie kampanie bezpieczeństwa za kierownicą, a tu rozwiązanie która zmusza kierowcę do zabawy telefonem w trakcie jazdy! A jakże : bo 1x jak dojeżdżam do bramki albo w sumie już przed ale ile przed...hahah zagadka, 2x jak zakończę przejazd, no i czekanie czy na pewno system nas wyłapał ... bo jak nie to 500 zł mandatu. Brawo dla Ministerstwa, będzie bezpieczniej a na pewno budżet się podreperuje. Ja też mam aplikację i niestety KLAPA to mało powiedziane.

Dżony (26-11-2021, 11:33)

Mam telefon na kartę,nie korzystam z internetu bo błyskawicznie "pożera" mi zasoby finansowe z karty i co teraz?Wygląda,że "zapomnij o autostradzie" !

psur.pl (26-11-2021, 12:28)

@Dżony Dla takich osób jest właśnie e-bilet z możliwością zakupu "u partnerów systemu". Na razie nie wiadomo ilu będzie tych partnerów i gdzie ich szukać, ale tak czy siak nie jest to wygodne, trzeba będzie kupić wcześniej, podać dokładną trasę itp. A odnośnie zżerania kasy przez połączenie internetowe to najlepiej kupić sobie jakiś cykliczny pakiet - np. za 5 zł / m-c można mieć dużo Internetu i wtedy - nawet jakby się pakiet wyczerpał - to zwykle kasy nie zjada, tylko przestaje Internet działać (oczywiście to zależy od operatora, szczegóły trzeba sprawdzić).

woźnica (28-11-2021, 13:30)

nazwę bardzo prosto = burdel na kółkach

Paweł (30-11-2021, 13:56)

Tylko że aplikacja eToll wymaga posiadania profilu zaufanego - ja takiego nie mam. E-bilet wymaga smartfona. Ja mam telefon tradycyjny, nie można zainstalować aplikacji. Listy stacji benzynowych sprzedających bilety autostradowe nadal nie ma. Jakie jest wyjscie?

psur.pl (30-11-2021, 14:02)

Panie Pawle, właśnie pojawiła się lista stacji Orlen, na których można kupić bilet. Za kilka minut zaktualizujemy artykuł.

psur.pl (30-11-2021, 14:07)

Już zamieściliśmy w artykule powyżej link do listy stacji Orlen ze sprzedażą biletów jednorazowych eTOLL.

spokojny (01-12-2021, 0:57)

lista to kpina jade z poznania szukaj stacji na każdej stacji partnera systemu bilety

Helmut (02-12-2021, 2:06)

Gdzie na granicy w Zgorzelcu moge kupic Bilet na autostrade????

Helmut (02-12-2021, 2:09)

Jak to maja oplacic obcokrajowcy?

psur.pl (02-12-2021, 8:06)

@Helmut Albo zainstalować jakąś aplikację albo jadąc od granicy z Niemcami na stacji Orlen w okolicach Bolesławca (MOP III A4 Kraśnik Dolny): https://e-navi.pl/3FEvbdNefy4QD15GMUh6 GPS 51,31692 15,59654 bo bilet dla zwykłych aut (nie ciężarowych) jest potrzebny dopiero koło Wrocławia.

Robert (27-12-2021, 8:36)

Co robić w przypadku gdyż nie kupiłem biletu, ale przejechałem całą podróż bez biletu? Czy trzeba / gdzie mogę kupić bilet datą poprzednią?

psur.pl (27-12-2021, 11:13)

Panie Robercie! Oto informacja co robić w takiej sytuacji skopiowana z oficjalnej strony eTOLL: „ jeżeli Twój przejazd nie podlegał kontroli i nie zostałeś ukarany grzywną, a jednocześnie nie zdołałeś kupić e-biletu autostradowego w trakcie przejazdu, możesz dokupić brakujący bilet do końca trzeciego dnia od dnia zakończenia przejazdu. Niedokupienie biletu w tym czasie lub dokupienie po upływie tych 3 dni od zakończenia przejazdu będzie skutkować nałożeniem na Ciebie opłaty dodatkowej, w wysokości 500 zł (na podstawie odczytu numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu przez infrastrukturę systemu e-TOLL), pamiętaj, aby dokupując brakujący e-bilet autostradowy, zarówno podczas przejazdu jak i po jego zakończeniu, jako początek okresu ważności biletu podać datę i czas zgodny z momentem wjazdu na autostradę”

Marek (16-07-2022, 23:08)

Czy można opłacić przejazd autostradą aplikacją iko

psur.pl (16-07-2022, 23:25)

@Marek Tak, można. Lista obsługiwanych aplikacji jest w artykule w pkt. 2 "różne aplikacje na telefon"

aga (03-08-2022, 11:54)

wjeżdżam na A4 w okolicach Gliwic i jadę go Katowic - mam płacić za przejazxd?

psur.pl (03-08-2022, 12:08)

@aga Raczej nie, ale zależy gdzie Pani dokładnie wjeżdża. Proszę zerknąć tutaj: https://www.psur.pl/p.aspx?id=41

DamiaNooo (22-08-2023, 20:55)

Jaka opłata za przejazd Łódź - Zakopane? i jeśli jest to tylko etoll?







Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22953928