Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Którędy nad morze?

Którędy nad morze?

Gdzie są korki, co widać na mapach i czy warto jechać przez Niemcy - oto nasze doświadczenia z podróży nad Morze Bałtyckie.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 20-06-2019, 15:44 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wiele razy jeździliśmy różnymi drogami nad morze, uważnie je dobierając i w tym artykule dzielimy się naszymi opiniami. Pytaliśmy też o wrażenia znajomych kierowców, by opis sytuacji na drogach był jak najpełniejszy i wiarygodny.

Nasze wrażenia dotyczą jazdy z południowo-zachodniej Polski, z okolic Wrocławia, ale wiele dróg jest wspólnych, dlatego warto poszukać w tekście interesującego fragmentu. Aby sobie to ułatwić można skorzystać z przeszukiwania naciskając CTRL+F i wpisując szukaną nazwę (np. miasto czy numer drogi). Warto również brać pod uwagę komentarze pod artykułem, gdyż można tam znaleźć dodatkowe informacje.


Najpierw mapa

Wybierając drogę trzeba przede wszystkim wiedzieć z czego można wybierać. Musimy mieć dostęp do mapy z aktualną siecią dróg, a tych ostatnio w Polsce szybko przybywa.

Najlepiej skorzystać z aktualnych map internetowych. My polecamy dwie z nich: NaviExpert lub Targeo (AutoMapa). Oprócz aktualnych map zawierają one również informacje o korkach czy remontach.

Z kolei z map papierowych polecamy tani i dobry atlas z przewodnikiem "Polska Niezwykła". Jest tam aktualna sieć dróg, w tym i drogi projektowane (z datami otwarcia), więc jeszcze przez kilka lat nie straci on na aktualności.


O której jechać? Kiedy jest wakacyjny szczyt?

Korki na trasach nad morze zależą w dużej mierze od godziny. Jeśli ktoś ma możliwość to najlepiej jest wstać o świcie (np. o 3-4 rano) i jechać. Jest się w miarę wyspanym, a drogi są puste i bardzo wygodnie się jedzie.

O której są największe korki? Trudno dokładnie powiedzieć, kierowcy startują z różnych miejsc, o różnych godzinach, niektórzy mają do pokonania 200 km, a inni 500 km. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że w stronę morza największe korki w newralgicznych miejscach tworzą się w soboty i niedziele, mniej więcej między 10 a 14, przy czym w soboty ruch jest raczej większy niż w niedziele. Z kolei w przypadku powrotów znad morza szczyt korków jest trochę przesunięty i trwają one jeszcze w godzinach popołudniowych (im później tym dalej od morza).

Generalnie w wakacyjne weekendy, w ciągu dnia, trzeba się liczyć ze staniem w korkach. Im bardziej nietypowa pora (np. świt czy noc) tym ruch mniejszy.

A lepiej jechać w weekend czy w dzień roboczy? Od poniedziałku do piątku na drogach ruch jest generalnie większy, są TIRy, miasta i miasteczka korkują się w godzinach szczytu, ale za to ruch turystyczny jest dużo mniejszy - w newralgicznych miejscach na drogach nad morze nie tworzą się korki. Natomiast w soboty i niedziele ogólnie na drogach jest luźniej, ale w wakacje mnóstwo ludzi jedzie nad morze i na drogach doń prowadzących to widać - czasem można utknąć w naprawdę wielkim korku.


Na Pomorze Zachodnie: Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Pobierowo, Rewal... (aktualizacja 2019)

Z południowo-zachodniej Polski (np. z Wrocławia) zdecydowanie najlepszy dojazd jest właśnie na Pomorze Zachodnie (oprócz miejscowości wspomnianych w nagłówku jeszcze m.in. Międzywodzie, Niechorze, Pogorzelica). Przez Zieloną Górę, Gorzów Wielkopolski i Szczecin wiedzie droga krajowa nr 3, obecnie niemal w całości posiadająca już status bezkolizyjnej drogi ekspresowej S3.

S3 zaczyna się hen na południe, od Bolkowa. To ucieszy podróżujących np. z Wałbrzycha czy Jeleniej Góry. Dla większości letników jednak ważna będzie informacja, że S3 jest połączona z autostradą A4 w okolicach Legnicy. Stąd dojedziemy nią aż za Szczecin, niemal cały czas z komfortem autostradowym (dwa pasy, brak świateł, obszaru zabudowanego itp.).

Jakie problemy napotkamy w 2019 roku? Jakie odcinki nie są jeszcze gotowe?

I. Wciąż brakuje ok. 15 km drogi ekspresowej w Polkowicach i poruszamy się tam starą "trójką". Są tam m.in. ronda, więc jest duża szansa, że w wakacyjnym szczycie będą tutaj korki. Można ten remont omijać korzystając z drogi S5 - zobacz poniżej opisany wariant alternatywny AL-3.

II. Most na Odrze koło Zielonej Góry wciąż ma po jednym pasie. Jest niemal pewne, że w wakacyjnym szczycie będą przed nim spore korki w obu kierunkach. Również to miejsce ominiemy wariantem alternatywnym AL-3 (zob. poniżej).

III. Remont na S3/A6 między Szczecinem a Goleniowem i zwężenie do jednego pasa. Już w czerwcu 2019 (np. w zakończenie roku szkolnego - przed Bożym Ciałem) tworzyły się tam duże korki. Jesteśmy pewni, że w wakacyjnym szczycie przyjdzie tam długo postać. Można próbować omijać ten odcinek drogami wojewódzkimi przez Pyrzyce (zobacz poniżej wariant AL-2).

IV. Wracamy w okolice Wrocławia i na autostradę A4: ważne informacje dla jadących m.in. z Opolszczyzny, Śląska i Małopolski. Na bramkach przed Wrocławiem (od strony Katowic) trwa remont i tworzą się tam duże zatory. Ten odcinek najlepiej omijać drogą wojewódzką 346: zjeżdżamy z A4 na węźle Krajków, wracamy w Kątach Wrocławskich. Kłopot jest jednak taki, że jeśli więcej osób wybiera taki wariant to przed zjazdem w Krajkowie również tworzą się korki, bo tam są tylko dwie bramki. Przy okazji musimy zaznaczyć, że pobieranie opłat poprzez system bramek to naszym zdaniem czysta głupota - tu nieco więcej na ten temat.

Czy z Wrocławia do S3 lepiej dojechać przez Środę Śląską i Lubin (94) czy autostradą A4?

Dużo zależy od tego, w którym punkcie Wrocławia mieszkamy - jeśli na południu, blisko autostrady A4 to raczej nie ma się co zastanawiać, trzeba nią jechać. Z pozostałych miejsc w normalnych warunkach nieco szybciej będzie autostradą (ok. 5-10 minut), ale za to ok. 30 km dłużej. To trochę zależy od preferencji: czy wolimy pędzić zatłoczonym fragmentem A4 (który od czasu do czasu jest zablokowany po wypadku, bo nie ma poboczy, i na którym obowiązuje ograniczenie 110 km/h) czy spokojniej pojechać drogami krajowymi. Trzeba zaznaczyć, że autostrada wypada korzystniej jeśli jedziemy w godzinach szczytu w dni robocze, gdyż omijamy wtedy m.in. korki na wrocławskiej Leśnicy.


Oto warianty alternatywne podróży na Pomorze Zachodnie, które omijają newralgiczne odcinki drogi ekspresowej S3.

AL-1: Pierwszy to droga przez Niemcy: w Polsce najpierw autostradą A4, potem drogą nr 18 do przejścia granicznego w Olszynie, potem przez Niemcy i wjazd do Polski autostradą A6 w okolicach Szczecina lub nawet dopiero w Świnoujściu (dalej i ok. 75 km bez autostrad, ale jadąc do Świnoujścia unikamy przeprawy promowej - Niemcy mają most na wyspę Uznam). Wady takiej trasy to oczywiście dużo większy dystans (z Wrocławia o ok. 150 km), a także fatalna nawierzchnia na drodze krajowej nr 18 w drodze powrotnej (jadąc nad morze jest dobrze). Główna zaleta to jazda autostradami oraz - jak mówią kierowcy, którzy tamtędy jechali - lepsza infrastruktura niż w Polsce (parkingi, stacje benzynowe itp.). Jeśli jednak wjedziemy do Polski koło Szczecina, to i tak przez korki nad samym morzem musimy się przebić. Naszym zdaniem jazda przez Niemcy nie ma już większego sensu, może do Świnoujścia, żeby ominąć prom.

AL-2. Drugi popularny wariant to zjechanie z S3 do Pyrzyc, z których drogą wojewódzką nr 106 można dojechać przez Stargard do Nowogardu, a stamtąd już prosto do kurortów w okolicach Kamienia Pomorskiego (m.in. Dziwnów, Pobierowo), Mrzeżyna, Kołobrzegu czy okolic Koszalina. Z opinii, które zasięgnęliśmy od kierowców korzystających z tej trasy, wynika że da się tam jechać stosunkowo szybko, jazda jest przyjemna, a do tego dochodzą jeszcze ładne widoki. Z jednej strony tracimy duży kawałek dwupasmowej drogi ekspresowej S3, ale z drugiej omijamy spodziewane wielkie korki na S3 koło Szczecina. Naszym zdaniem jest to dobre rozwiązanie, gdy jedziemy nieco bardziej na wschód (np. w okolice Mrzeżyna, Dźwirzyna czy Kołobrzegu), a także gdy jedziemy w godzinach największego wakacyjnego szczytu.

AL-3. Korzystamy z nowej drogi ekspresowej S5 Wrocław - Poznań. Jedziemy autostradowo-komfortowo aż do Leszna, potem DK12 do Wschowy i drogą wojewódzką 278 przez Sławę do Sulechowa, gdzie wjedziemy już na drogę ekspresową S3 zostawiając za plecami remont z okolic Polkowic i zwężenie na moście na Odrze. W 2019 roku jest tu jednak jeden kłopot: na DW 278 koło miejscowości Kartno jest remont, przed którym możemy chwilę postać.

AL-4. To odważniejszy wariant AL-3. Korzystamy z nowej drogi ekspresowej S5 w kierunku Poznania i jedziemy nią aż do Śmigla (za Lesznem). Skręcamy w lewo i przez Rakoniewice, Nowy Tomyśl (między nimi jest długi fragment bocznej drogi, którą nie jechaliśmy, ale według naszych informacji dobrze się nią jedzie) dojeżdżamy do autostrady A2. Ta choć zatłoczona umożliwia szybką jazdę i dojeżdżamy nią do S3 za Świebodzinem omijając kłopotliwe okolice Polkowic i Zielonej Góry. Na A2 będziemy musieli zapłacić 8 zł.

Czy warianty AL-3/AL-4 się opłacają? Wszystko zależy jak wielkie korki będą się tworzyć w wakacyjnym szczycie w Polkowicach i na moście w Zielonej Górze, zależy też czy z naszego domu łatwiej się dostać na S5 czy na A4 lub DK94. Jeśli na S5 to warto z nich korzystać, bo ona w wakacyjnym szczycie nie korkuje się tak jak S3. Naszym zdaniem te warianty opłacają się tym bardziej im bardziej jedziemy w godzinach wakacyjnego szczytu (co to znaczy wakacyjny szczyt wyjaśniliśmy na początku artykułu), a nie będą się raczej opłacać jeśli jedziemy nocą czy nawet w dni robocze.

Nad samym morzem jest jeszcze kilka wrażliwych miejsc:

I. W czasie powrotów wgłąb kraju korki tworzą się w okolicach Parłówka, gdzie fragment drogi ekspresowej zwęża się do jednego pasa, a jednocześnie dołączają auta z drogi 102 od Kamienia Pomorskiego i m.in. Pobierowa. Ten fragment wracający z wyspy Wolin (m.in. Świnoujście, Międzyzdroje, Międzywodzie) mogą omijać drogą wojewódzką 111 (od Wolina przez Recław, a potem bocznymi przez Widzieńsko i Wierzchosław dojedziemy prosto do dwupasmowej S3 k. Goleniowa) - nie mieliśmy okazji nią jechać, ale z naszych danych wynika, że da się tam jechać z sensowną prędkością.

II. Jeśli jedziemy do Świnoujścia to musimy skorzystać z przeprawy promowej, gdyż na wyspę Uznam nie ma z Polski żadnego stałego połączenia (w budowie jest tunel - zobacz wizualizację). Warto pamiętać, że jedziemy na prom położony na południe od Świnoujścia (przeprawa Świnoujście-Centrum, promy Karsibór), bo ten w samym centrum (przeprawa Świnoujście-Warszów, promy Bielik) jest przeznaczony tylko dla samochodów z rejestracją ZSW. Uwaga na Google Maps - ta nawigacja prowadziła nas na złym prom, na dobry kierował np. NaviExpert (zobacz też: porównanie nawigacji). W sezonowych godzinach szczytu przeprawa może zająć nawet ok. 1,5 - 2 godziny. Przeprawy można uniknąć jadąc przez Niemcy - szczegóły powyżej w wariancie alternatywny AL-1.

III. Alternatywą dla zatłoczonej drogi wojewódzkiej 107 (Parłówko - Kamień Pomorski - Dziwnówek) może być lokalna droga na wschodnim skraju wyspy Wolin: Wolin - Unin - Sierosław - Międzywodzie. Nie jest to szeroka droga, ale mimo to wystarczająco wygodna, a przede wszystkim nie ma tam tłoku. Jednak ze względu na most zwodzony w Dziwnowie, przed którym często tworzą się korki, niezbyt opłaca się wracać z powrotem na ląd w stronę Dziwnówka, więc tę trasę polecamy głównie jadącym do Międzywodzia lub do części Dziwnowa położonej na wyspie Wolin.Wzdłuż Wybrzeża - droga krajowa nr 6

W 2018 roku kłopotliwa dla podróżnych jest ciągnąca się równolegle do linii brzegowej droga krajowa nr 6 w województwie zachodniopomorskim, gdzie trwa budowa drogi ekspresowej S6, która ma ją zastąpić, a to wiąże się z utrudnieniami - można się spodziewać nawet ruchu wahadłowego. Obecnie korki tworzą się na wjeździe do Koszalina od strony Szczecina, a także w okolicach Nowogardu i Płotów.

Droga ekspresowa S6 od Szczecina do Koszalina, która będzie przebiegać blisko m.in. Kołobrzegu i Mielna ma być gotowa w 2019 roku. Nieco wcześniej ma być oddana do ruchu obwodnica Koszalina w ciągu S6 - już w 2018 roku.Na Wybrzeże Środkowe: Mielno, Unieście, Łazy, Dąbki, Darłowo, Darłówko...

Tutaj naturalnym sprzymierzeńcem wczasowicza z głębi kraju jest droga krajowa nr 11.

Jeśli startujemy z okolic Wrocławia to na naszej drodze stoi Poznań. Jak dojechać do Poznania?

W 2018 roku sytuacja znacznie się polepszyła, gdyż między Wrocławiem a Lesznem jest już otwarta dwupasmowa droga ekspresowa S5, którą jedzie się szybko i wygodnie jak autostradą. W tej sytuacji mamy dwa sensowne warianty dojazdu do Poznania.

I. Jedziemy cały czas 5-ką (Leszno - Kościan - Poznań) i potem próbujemy się dostać na zachodnię obwodnicę Poznania S11. Na to też są dwie metody.
I.1 Jedziemy cały czas główną 5-tką aż do autostrady A2, zjeżdżamy na nią i po ok. 4 km wjeżdżamy już na S11. Wada tego wariantu to korki, które tworzą się między Stęszewem a Komornikami.
I.2 Omijamy wspomniane korki bocznymi drogami: z 5-tki zjeżdżamy w Stęszewie i przez Trzcielin, Konarzewo, Dopiewiec dojeżdżamy do węzła Dąbrówka na obwodnicy Poznania S11. To spokojne drogi, bez korków, da się tam sprawnie jechać, chociaż jest trochę zakrętów, wiosek i ruchliwy przejazd kolejowy.

II. Jedziemy drogą ekspresową S5 i w okolicach Rawicza zjeżdżamy z niej na drogę wojewódzką 434. Nią przez przez Gostyń i Śrem dojedziemy do Kórnika. W Kórniku jest już droga ekspresowa S11, która przez autostradę A2 zaprowadzi nas na obwodnicę Poznania (dalszy ciąg S11). Drogą wojewódzką 434 jedzie się wygodnie, wiele miasteczek ma obwodnice (np. Krobia, Śrem) i da się w miarę szybko jechać. Jeśli jedziemy w ciągu dnia to warto ominąć Gostyń bocznymi drogami - przez Podrzecze, Smogorzewo i Mszczyczyn.

Za Poznaniem nad morze doprowadzi nas DK 11 - aż do Koszalina i Kołobrzegu. Można też jechać drogami wojewódzkimi, które omawiamy poniżej, pod nagłówkiem "Wybrzeże Środkowe: trasa alternatywna do głównej DK11".

Między Obornikami a Piłą DK 11 ma fragmentami utwardzone pobocze. To jedyne ułatwienie, bo oprócz tego jest wąsko, a miejscowości nie mają obwodnic. Są jednak i zalety: im bliżej Koszalina tym więcej jedzie się przez lasy i pola, bez obszaru zabudowanego, widoki są całkiem ładne. Dodatkowo w 2018 roku na trasie między Poznaniem a Koszalinem jest tylko jedno istotne utrudnienie: budowa obwodnicy Szczecinka (zdarzał się ruch wahadłowy).

Jednym z wąskich gardeł w kierunku nad morze są światła w Jastrowiu, przed którymi w godzinach szczytu tworzy się korek.

W wakacyjne weekendy duży korek na DK 11 tworzy się przed Bobolicami w stronę kraju (powroty znad morza). Również duży korek tworzy się na DK 25, która w Bobolicach łączy się z DK 11. Natomiast na interesującej nas DK 11 korki w Bobolicach w stronę morza już się nie tworzą - wynika to ze zmiany organizacji ruchu, bo jeszcze kilka lat temu korki ciągnęły się tu przez kilka kilometrów.

Za Bobolicami a przed Koszalinem jedzie się właściwie już w jednym sznurze aut. Nie jest to jazda szybka, ale mimo wszystko płynna. Korek tworzy się na pierwszych światłach w Koszalinie. Jeśli nie chcemy zaraz skręcać w prawo (w stronę Dąbek, Darłowa, Ustki), to można śmiało zająć lewy pas, na którym korek jest mniejszy. Kilka akapitów poniżej (od słów "Druga propozycja skrótu...") podajemy propozycję skrótu omijającego trasę Bobolice - Koszalin (łącznie z Koszalinem).

W czasie powrotów znad morza, w godzinach popołudniowych, duże korki na DK11 tworzą się m.in. przed światłami w miejscowości Okonek, przed wjazdem na obwodnicę Piły oraz przed miejscowością Ujście. Wracaliśmy kiedyś tamtędy po długim weekendzie (15 VIII), wyjechaliśmy ok. 13-14 z Wicia (okolice Darłowa) i przed każdym z tych trzech miejsc tworzył się korek na ok. 2-3, a nawet 5 kilometrów.

Mamy dwie propozycje skrótów, które pomagają usprawnić nieco jazdę DK 11.

I. Pierwsza to "ścięcie" dużego łuku między Obornikami a Ujściem; możemy w ten sposób zaoszczędzić ok. 5 km. Za Poznaniem zjeżdżamy w Obornikach na drogę wojewódzką nr 178 przez Pojałewo. Po ok. 30 km w Hucie skręcamy na północ, na drogę jeszcze niższej kategorii, którą przez Gębice dojedziemy do drogi wojewódzkiej nr 182. Ta doprowadzi nas z powrotem do drogi krajowej nr 11 (w Ujściu). Ten wariant jest nie tylko krótszy, ale pozwala na szybką jazdę: drogi są proste, mało zatłoczone i nie obfitują w obszar zabudowany. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie są tak szerokie jak główne drogi, nie są też dobrze oznakowane. Jechaliśmy tamtędy kilka razy i uważamy, że bardzo się opłaca - poniżej filmik zrobiony na tej trasie.

Kiedy kilka lat temu pierwszy raz pisaliśmy o tym skrócie, to Google Maps nie potrafił nawet wyznaczyć tamtędy trasy, na mapie nie było tam w pewnym miejscu drogi. Teraz bardzo często Google Maps domyślnie właśnie tamtędy wyznacza trasę, widać tam nieco więcej aut, ale i tak jest luźno.
Na tej trasie w 2018 roku nie ma już istotnych remontów i utrudnień. Co prawda na jednej z dróg lokalnych między Sarbią a Gębicami wymienia się nawierzchnię, ale nie powoduje to większych korków, gdyż ruch tam jest mały.

II. Druga propozycja skrótu skierowana jest do jadących w okolice Łaz, Dąbek czy Darłowa. Proponujemy ominięcie zatłoczonego odcinka DK 11 między Bobolicami a Koszalinem, a także samego Koszalina. Z drogi nr 11 zjeżdżamy w Bobolicach i przez miejscowości Gozd, Cybulino, Cetuń, Nacław, Kościernica, Węgorzowo Koszalińskie dojeżdżamy do Sianowa. Ten objazd wiedzie bocznymi drogami, które są wąskie, ale niemal zupełnie puste. Nawierzchnia jest kiepska i dobra - pół na pół. Jechaliśmy tamtędy wiele razy i możemy polecić ten skrót dla osób lubiących spokój, a także w sytuacjach, gdy między Bobolicami a Koszalinem jest duży tłok. Poniżej filmik z fragmentami tej trasy.Na samym wybrzeżu trwa dalszy ciąg remontu drogi wojewódzkiej nr 203. Gotowy jest odcinek Koszalin - Dąbki - Darłowo i nie ma na nim żadnych utrudnień, natomiast prace trwają teraz przy wyjeździe z Darłowa w stronę Ustki i utrudnienia są tam bardzo duże.

Z kolei wczasowicze jadący bardziej na zachód mogą korzystać z odcinka DK 11 Koszalin - Kołobrzeg. Tam często tworzą się korki, a dodatkowo w 2018 roku trwa remont na odcinku Tymień - Będzino, jednak nie generuje on większych kłopotów. Korki natomiast tworzą się tradycyjnie m.in. przy wjeździe do Kołobrzegu w deszczowe dni (turyści jadą na zwiedzanie miasta), przy wjeździe do Koszalina w weekendy, przy wyjeździe z Koszalina aż do DW 165 do Mielna (która oczywiście też się korkuje).


Wybrzeże Środkowe: trasa alternatywna do głównej DK11 (np. Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Mielno, Dąbki, Darłowo)

Pewnego roku jadąc na Wybrzeże Środkowe (okolice Koszalina), postanowiliśmy wypróbować inną trasę niż tradycyjna DK11 przez Piłę i Szczecinek (głównie ze względu na korki w okolicach Jastrowia i Bobolic). Bez zmian dojeżdżamy kilkanaście kilometrów za Poznań - do Obornik. W Obornikach wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 178, którą przez Czarnków i Trzciankę dojeżdżamy do Wałcza. Od Wałcza jedziemy drogą wojewódzką nr 163 przez Czaplinek i Połczyn-Zdrój do Białogardu. W tym momencie jesteśmy już na wybrzeżu i możemy jechać np. dalej tą drogą do Kołobrzegu. My jechaliśmy od Białogardu krótkim fragmentem DW 166 do drogi krajowej nr 6, a potem do Koszalina i stamtąd już do naszego celu podróży.

Wrażenia z podróży tą trasą mamy bardzo dobre. Jechaliśmy tamtędy m.in. w wysokim sezonie, w niedzielę w godzinach porannych, korków żadnych nie było, właściwie nigdzie nie trzeba było się zatrzymywać, cały czas się jechało. Obszaru zabudowanego bardzo niewiele, ruch niewielki, choć im później i im bliżej wybrzeża, to już był coraz większy. Dodatkowo jeszcze między Czaplinkiem a Połczynem są piękne widoki (Stare Drawsko i Zamek Drahim oraz Dolina Pięciu Jezior). Z wad można wymienić nie zawsze dobrą nawierzchnię oraz niezbyt szeroką drogę - na dwa pasy czy utwardzone pobocza nie ma co liczyć.

Jest jeszcze nieco inny wariant tej trasy - od Połczyna Zdrój jedziemy drogą wojewódzką na 167 do Koszalina (przez Tychowo). Jechaliśmy tamtędy i jest tam przede wszystkim pusto. Ruch naprawdę niewielki, nie ma dużo obszaru zabudowanego, ale z drugiej strony droga jest dość kręta i nawierzchnia jest czasem kiepska. Naszym zdaniem jazda tym fragmentem (zamiast przez Białogard) opłaci się tylko w dniach i godzinach największego szczytu, kiedy alternatywne trasy będą z pewnością bardziej zatłoczone.

W 2018 roku jedyna istotne utrudnienia na tej trasie to remont drogi wojewódzkiej 178 między Gostomią a Wałczem (powinny się zakończyć w lipcu).


Wicie, Rusinowo, Jarosławiec

Do Wicia czy Jarosławca większa część trasy pokrywa się z powyższym paragrafem "Na Wybrzeże Środkowe..." dlatego proponujemy najpierw go przeczytać.

Najprostszy wariant to odłączenie się od DK 11 w Bobolicach, aby wjechać na DW 205 i nią przez Polanów dojechać do Sławna. Droga ta wiedzie głównie przez lasy, ale nie ma tam warunków do szybkiej jazdy czy wyprzedzania: jest ona kręta i wąska.

Od Sławna trzeba wybrać którąś z lokalnych dróg by przejechać nimi na północ, w stronę DW 203. Gdy jechaliśmy tam kilka lat temu to dużo lepsza nawierzchnia była na drodze przez Stary Kraków i Kanin, natomiast kiepsko było przez Stary Jarosław, Kowalewice do Sulimic.


Do Łeby i okolic

Tu niestety nie mamy wielu doświadczeń. Jechaliśmy dwa razy w 2012 roku trasą z Wrocławia do Kościerzyny, a właśnie przez nią prowadzi jeden z wariantów trasy do Łeby. Jechaliśmy w sezonie, w zapiątek (weekend) przez Gniezno, Szubin, Nakło nad Notecią, Więcbork, Chojnice aż do Kościerzyny. Na wiodących od Szubina do Kościerzyny drogach wojewódzkich (z małym fragmentem DK 25) nie napotkaliśmy jakichś nieprzyjemnych niespodzianek: dało się jechać w miarę szybko, choć miejscami było sporo zakrętów, a niezbyt wielkie korki tworzyły się jedynie w Chojnicach i Kościerzynie. Oczywiście nie ma ani dwóch pasów, ani utwardzonych poboczy.

Obecnie najszybszy wariant to prawdopodobnie jazda drogą ekspresową S8 do Łodzi, a następnie autostradą A1 aż do Gdańska. Stamtąd do Gdyni i bocznymi drogami (m.in. przez Choczewo) do Łeby (lub też główną 6-tką do Lęborka i stamtąd do Gdyni). Jazda zwykłmi drogami (Gniezno - Szubin - Nakło - Chojnice - Bytów - Lębork) będzie o grubo ponad 100 km krótsza, ale za to wyjdzie ok. 50 minut dłużej.


Na Pomorze Gdańskie: Władysławowo, Jastarnia, Hel...

Przy bramkach na autostradzie A1 Toruń - Gdańsk w wakacyjne weekendy tworzą się ogromne korki. Dotyczy to wjazdów i zjazdów z płatnego odcinka, czyli okolic Gdańska oraz Torunia. Na wiosnę 2015 roku zostały dobudowane nowe bramki, więc przepustowość nieco się zwiększyła. W 2018 roku bramki mają być otwierane w wyjątkowych sytuacjach, kiedy to korki będą największe - zobacz szczegóły. Dodatkowo zmieniono opłatę za przejazd całego odcinka Toruń - Gdańsk z 29,90 zł na 30 zł, aby przyspieszyć jej pobieranie.

Operator autostrady A1 podaje także dni i godziny, w których należy spodziewać się największego ruchu: zobacz.

Niestety do Gdańska jeździliśmy jeszcze przed otwarciem drogi ekspresowej S8 Wrocław - Łódź i autostrady A1 Łódź - Toruń, więc nie mamy wrażeń z obecnej trasy jako całości, możemy się natomiast podzielić kilkoma cennymi wskazówkami z dróg, które znamy.

Obecnie wydaje się, że jedyna sensowna trasa z Dolnego Śląska na Pomorze Gdańskie to droga ekspresowa S8 (Oleśnica - Sieradz - Łódź), a potem bezpośredni zjazd z niej na wiodącą nad morze autostradę A1. Jedyne utrudnienie to wspomniane wyżej bramki na płatnym odcinku A1 oraz ewentualne wypadki losowe, które na autostradzie zdarzają się rzadko, ale zawsze powodują duże korki, bo nie ma jak zjechać w bok.

Alternatywna trasa (o ok. 85 km krótsza) to skorzystanie z drogi ekspresowej S5: jedziemy nią do Rawicza, potem zjeżdżamy na drogę wojewódzką 434 i przez Śrem dojedziemy do Kórnika. Tam znów korzystamy z ekspresówki S5, którą ominiemy Gniezno, a potem już zwykłymi drogami krajowymi dojedziemy do autostrady A1 koło Grudziądza. To jednak wyjdzie o ok. godzinę dłużej niż jazda S8 i A1.

Nie polecamy trasy przez Kalisz, Konin, Inowrocław. Trzeba przejechać przez kilka dużych miast (choć ostatnio przybyło obwodnic m.in. Ostrowa, Inowrocławia), a w każdym z nich trzeba odstać swoje na światłach, mogą też być korki.
Droga nr 25 między Kaliszem a Koninem
Dodatkowo droga między nimi nie jest najlepsza, wąska i jednopasmowa, a najgorszy był odcinek Konin - Skulsk: niemal cały czas obszar zabudowany, momentami kiepska nawierzchnia. Od Skulska można sobie skrócić trasę lokalnymi drogami nad jeziorem Gopło i stamtąd przez Kruszwicę do Inowrocławia.

Już nad samym morzem duże korki tworzą się w Redzie, gdzie droga krajowa 6 przez Trójmiasto łączy się z drogą wojewódzką 216 - tą, która wiedzie do Władysławowa i na Hel. Korki tworzą się w dwie strony, ale też sama droga wojewódzka 216 w godzinach urlopowego szczytu jest cała zakorkowana.


Zapraszamy do dzielenia się własnymi uwagami, doświadczeniami i pytaniami w komentarzach!

Komentarze - forum

ja (20-07-2010, 22:05)

cenna informacja :)

Ewa z Opola (02-07-2012, 14:27)

Witam dzięki za taką wiadomośc, wlaśnie interesuje mnie trasa z Poznania nad morze pod koniec lipca 2012 wybieramy się tam z mężem. Myśle,że skorzystam z podpowiedzi. Pozdrawiam wakacyjnie Ewa z Opola

knyf (22-07-2012, 13:08)

nie wiem dokąd chcesz jechać i w jaki dzień ale... jeżeli już chcesz jechać przez Poznań to jeżeli jedziesz w sobotę w czasie gdy jest tzw. wymiana turnusów a wybierasz się na wybrzeże środkowe to nie jedz przez oborniki, piłę, koszalin... mieszkam w środzie wlkp i jest to logicznie biorąc najlepsza opcja dla mnie a mimo to jeżdzę przez szamotuły, wałcz, połczyn zdrój.... ta droga tylko na mapie wygląda gorzej od "jedenastki"..... w tym roku chce skorzystać z nowo otwartej zachodniej obwodnicy poznania tylko dlatego ze pojadę w tzw. dzień roboczy więc nadłożę 10km ale ominę poznań zaoszczędzając czasu no i benzyny... pozdrawiam...

Arek (26-07-2012, 10:58)

Pożyteczna informacja, z tym że droga krajowa nr 18 w stronę Olszyny (Niemiec) nie ma fatalnej nawierzchni, tylko taką samą betonową jak na autostradzie A4. Płyty betonowe poniemieckie są tylko w jednym kierunku (z nad morza).

www.psur.pl (26-07-2012, 16:12)

Dziękujemy za sprecyzowanie!

ania (29-07-2012, 11:04)

Jak jedziecie do Kołobrzegu lub z Kołobrzegu kierujcie się z Połczyna Zdroju przez Świdwin ,nadrobicie troszkę drogi ,ale unikniecie korków .

stanley75 (11-08-2012, 0:25)

wracałem dzisiaj z Miedzyzdrojów to co dzieje sie miedzy gorzowem a zielona górą to meka - to korek nie wiadomo z jakich powodow- rondo? w Skwierzynie masakra, obdiłem na Poznan i jakoś choć wąsko- przynajmniej jechalem, te niecale sto kilometrów miedzy tymi miastami to najgorszy odcinek na tej trasie bo od Gorzowa nad morze rewelka, od zielonej do wrocka tez całkiem całkiem, ale ten odcinek w czasie dnia najlepiej omijac (tylko jak), pozostaje czekac na skonczone prace - ile to potrwa bo w niektórych miejscach (np. Swiebodzin) to juz dwa lata!!!

Bronisia (11-05-2013, 22:17)

Proszę o pomoc z całego serca. Jak najlepiej dojechać do Dąbków z Gorzowa Wlkp. Z góry dziękuję za pomoc.Wdzięczna Bronisia

Kaśka. (07-07-2013, 16:15)

Proszę o pomoc. Jak najlepiej dojechać i w jakich godzinach z Bydgoszczy do Ustronia Morskiego. Jadę z małym dzieckiem i chcę uniknąć korków i robót drogowych. Jedziemy w sobotę 27.07 . Kaśka

Piotr Surowiecki (07-07-2013, 20:12)

Droga Kaśko! Wszystko co wiemy o konkretnych trasach napisaliśmy w poniższym artykule. Polecamy jeszcze artykuł na naszej stronie "Długie podróże samochodem z dzieckiem" - tam jest m.in. o której najlepiej jechać. Można też sprawdzić prognozę korków na poszczególnych trasach - taki mechanizm jest m.in. na targeo - szczegóły w artykule na naszej stronie o tytule "Informacje o korkach". Generalnie korków nie ma w nocy, ale wtedy najtrudniej się jedzie. Można np. wstać o 3 rano i jechać - to dobry pomysł, jeździliśmy tak i opisaliśmy w tym artykule "Długie podróże samochodem z dziećmi". No i jeszcze polecam artykuł z naszej strony "Mapy remontów drogowych" - tam można sobie sprawdzić gdzie są roboty. Pozdrawiamy i życzymy udanej podróży!

ewa z bydgoszczy (16-08-2013, 23:38)

Witam,prosze o pomoc-jak najszybciej,najkrocej dojechac z Bydgoszcy doJastarni???Chcialabym jechac,gdzie mozna autostrada.Prosze o szczegolowa trase,naknajszybciej

gośc (15-03-2014, 22:08)

witam, polecam trasę krajową 11 przez Szczecinek - bardzo ładne miasteczko, a dodatkowo otworzyli tam niedawno McDonalda i Lotosa przy trasie wiec jak jest korek można zawsze zjechać, odpocząć i cos zjeść. Warto ominąć później Bobolice polecana przez autora trasa

Oggy (13-05-2014, 12:24)

Witam, a jak najlepiej kierować się nad morze, wybierając się tam z Wrocławia motocyklem? nie chcę jechać głównymi drogami, mogą być boczne ale z dobrą nawierzchnią.

www.psur.pl (13-05-2014, 16:48)

@Oggy No niestety, ale na motorach to my się nie znamy, więc trudno nam cokolwiek doradzać...

anka (22-06-2014, 15:45)

jak najszybciej dojechać do łeby z więcborka

Zzzibi (30-06-2014, 22:28)

Ciekawa strona. Obecnie - gdy jest autostrada od Torunia, którędy lepiej jechać z Poznania do Trójmiasta. Gdańska na Hel: - przez Bydgoszcz ? (krótsza o 20km trasa) czy -przez Toruń? (chyba gorsza droga, więcej węższej drogi, za to więcej autostradą A1) pozdrawiam Zibi

Piotr Surowiecki (01-07-2014, 6:30)

@Zzzibi - odnośnie trasy Poznań - Gdańsk (Hel). Zanim się dojedzie do A1 to albo trzeba jechać 5-tką przez Żnin do Bydgoszczy albo przez Inowrocław do Torunia. Tą pierwszą trasą jechaliśmy, rewelacji może nie ma, ale też nie jest najgorzej, są za to fragmenty gdzie da się jechać całkiem szybko. Natomiast trasą przez Inowrocław nie jechaliśmy w całości, tylko fragmentami, ale wydaje się nam, że jest tam co najwyżej porównywalnie do 5-tki, a być może nawet gorzej. Co do autostrady: przez Toruń jest jej o 60 km więcej, ale ponieważ trasa jest dłuższa o ok. 25 km, to trzeba to porównać z ok. 35 km zwykłej drogi w wariancie przez Bydgoszcz. Jak się założy średnią prędkość na autostradzie 120 km/h, a na zwykłej drodze 70 km/h to czas wyjdzie mniej więcej taki sam. Wariant przez Toruń ma jeszcze dwie wady: wyższą opłatę za autostradę no i jeśli będą korki na bramkach, to w Toruniu na pewno dużo większe niż w Nowych Marzach (jadąc przez Bydgoszcz) - a w sezonie na bramkach można czasem naprawdę długo postać.

Gosia i Agusia (03-07-2014, 22:13)

Przecudowni ludzie, dziękuję

Misza (04-07-2014, 16:12)

Do autora tekstu. A w jakim stanie są drogi krajowe w Polsce, czy muszę się obawiać o stan zawieszenia?

Piotr Surowiecki (04-07-2014, 16:17)

@Misza Bez obaw, zdarzają się może jakieś krótkie feralne fragmenty, ale generalnie na drogach krajowych nawierzchnia jest bardzo dobra, może czasem trzeba trochę zwolnić, ale o auto nie trzeba się obawiać.

Misza (05-07-2014, 0:01)

Na potwierdzenie pana słów. Znalazłem mapę stanu nawierzchni dróg krajowych i wojewódzkich pod tym linkiem: http://www.skyscrapercity.com/ showthread.php?t=1310317 Co Pan sądzi o mapie, może można ją wykorzystać w jakimś artykule? Natomiast, tych feralnych fragmentów, jednak trochę się znajdzie.

Piotr Surowiecki (08-07-2014, 5:41)

@Misza A to mógł Pan wprost napisać, że chce mapę polecić, a nie owijać w bawełnę :) Na temat tej mapy można się rozpisywać, ale w skrócie to moim zdaniem jest mocno restrykcyjna, tzn. surowo ocenia te drogi.

TomeK (08-07-2014, 18:02)

Witam W Sierpniu wybieram się z rodzinką nad morze (Pobierowo), pojadę trasą "zachodnią" (Legnica, Zielona Góra, Gorzów, Szczecin). Czy zna Pan jakieś ciekawe miejsca na zrobienie przerwy w podróży? Jakieś bary ze smacznym, sprawdzonym jedzeniem (jedziemy z małym dzieckiem). Może inni internauci mogli by coś polecić? Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Surowiecki (08-07-2014, 21:19)

@TomeK Odnośnie barów to nie mamy doświadczeń, bo my ze swoją wałówką jeździmy :) Generalnie jeśli nie chce się odbijać na boki, to wielkiego wyboru nie ma, bo od Nowej Soli jedzie się drogą ekspresową S3, więc po drodze są tylko MOP-y (Miejsca Obsługi Podróżnych). Jeden z nich między Gorzowem a Szczecinem (jadąc w stronę morza) jest o tyle sympatyczny, że jest tam plac zabaw dla dzieci. No i jest tam też jakiś bar jednej z dużych sieci, bodaj KFC. Pozdrawiamy i życzymy miłego urlopu!

TomeK (09-07-2014, 15:30)

Dzięki za odpowiedź. Generalnie bardziej zależy nam na możliwości "rozruszania kości" (niestety, parking w lesie to już "luksus" podróżowania bocznymi drogami) ewentualnie wypicia dobrej kawy. Pozdrawiam również ;-)

Dagmara (10-07-2014, 21:37)

Witam bardzo serdecznie. W nocy z niedzieli na poniedziałek wyjeżdżamy z TŻ do Łeby. Dokładnie jesteśmy z Kostrzyna Wlkp, niedaleko Wrześni z możliwością wjazdów na S5. Którędy najlepiej jechać? Przez Pobiedziska, Wągrowiec czy Gniezno? Proszę o pomoc!

Piotr Surowiecki (11-07-2014, 6:17)

@Dagmara Tej trasy przez Wągrowiec, Biały Bór to zupełnie nie znamy. Możemy podpowiedzieć jedynie dwie rzeczy - zalety jazdy przez Gniezno i A1. Po pierwsze jedna z głównych wad tej trasy w wakacyjne weekendy, czyli potencjalne korki (głównie na bramkach), nie dotyczy Was, bo jedziecie w nocy. Po drugie w nocy zazwyczaj wygodniej jeździ się głównymi drogami niż bocznymi, bo lepiej są oznakowane linie, zakręty itp., a dodatkowo na autostradzie nie trzeba się bać, że jakaś sarna wleci pod koła, co w nocy w lesie jest dość istotnym problemem. Oczywiście wadą jazdy przez A1 jest w tym przypadku kilkadziesiąt km więcej.

Monika (11-07-2014, 22:26)

Czy jadąc z Rawicza do Międzyzdroii są jakieś płatne odcinki.Jechaliśmy w tamtym roku i nie było jeszcze płatne a jak w tym roku wie może ktoś?

Piotr Surowiecki (11-07-2014, 23:02)

@Monika Na S3 jest bezpłatnie, bo to droga ekspresowa, a nie autostrada. Co najwyżej gdybyście korzystali z A2 to zapłacicie, ale tam już się w zeszłym roku płaciło, więc widocznie tamtędy nie jechaliście. Polecam artykuł o opłatach na drogach w Polsce: www.psur.pl/a.aspx?id=158

Monika (11-07-2014, 23:20)

Dzięki Piotr

kris (20-07-2014, 9:43)

Inowrocław-Niechorze lepiej przez Człuchów czy Piłę.

Gosia (29-07-2014, 13:53)

Wybieramy się z Poznania do Kołobrzegu z dwójką dzieci na pokładzie (6-latek i 20 msc). Czy polecacie jakieś miejsca na odpoczynek po drodze?

DODEK (29-07-2014, 16:08)

JAK NAJWYGODNIEJ DOJECHAĆ Z KIELC DO ŁEBY. MOŻE KTOS MA DOBRE DOŚWIADCZENIA {BEZ KORKOW NA BRAMKACH]

Justyna (30-07-2014, 18:11)

Ja w ubiegłym roku jechałam do Łeby przez Kościerzynę. Droga w Kościerzynie fatalna, dziura na dziurze, uszkodziłam felgę i zgubiłam kołpak dlatego do domu wracałam przez Bytów, też nie prościutko, ale lepiej. Nie polecam drogi przez Kościerzynę chyba, że zdążyli połatać. Pozdrawiam.

Paweł (30-07-2014, 21:47)

Witam Jak najlepiej dojechać z Kościana do Łeby ? Nie wiem czy Poznań Piła czy jechać na A1 , nawigacja pokazuje przez A1 tylko przez autostradę jest o 40km dalej i płatna. Pozdrawiam

waclaw (30-07-2014, 23:41)

Jak najlepiej dojechać do Jarosława z bielska białej czy na Wrocław czy Lodz

Justyna (31-07-2014, 19:16)

@Wacław. Jarosławca?. Ja jeździłam przez Poznań, teraz obwodnicą jest dużo szybciej.

Wojtas (01-08-2014, 12:10)

Witam, czy na DK 11 od samego jej poczatku (jade z Krakowa do Gasek) az do Kolobrzegu trzeba spodziewac sie wiekszych remontow? Czy jadac na noc unine wszelakich korkow?

Piotr Surowiecki (01-08-2014, 12:21)

@Wojtas W nocy korków zdecydowanie być nie powinno, a remonty proszę sobie sprawdzić tutaj: www.psur.pl/a.aspx?id=2

henada (03-08-2014, 18:17)

@Wacław zrobiles to trase do Jarosławca( która) ja się wybieram w podobna z Andrychowa 31.09.2014.Jezeli będziesz na tej stronie napisz

kocerbik (20-01-2015, 12:12)

Witam Trasa do Jaroslwca ze ślaska i Krakowa moze nie za szybka ale napewno bardzo dobrej jakosci i bez duzego natezenia ruchu: siewierz > Czestochowa > Wieluń > s8 do Sieradza >Kalisz >dw 442 Na Wrzesnie >Gniezno >Wagrowiec > szamocin > Krajenka > Jastrowie >nastepnie dk 11 przez szczecinek do bobolic nastepnie dw 205 do sławna

Domki nad morzem Balfala (10-02-2015, 14:15)

Dojazd do Ostrowa, Karwi, czy Jastrzębiej nie będzie taki koszmarny, jak wybierzecie drogę na Wejherowo, ale trzeba zjechać już na obwodnicy Gdańska - zjazd na Gdańska Osowa. Pod tym adresem macie mapkę dojazdu do tych miejscowości http://www.balfala.pl/ index.php/mapka

Bogusia. (03-05-2015, 19:30)

Witam, wybieram sie z rodzinka 11 miesiecznym niemowlem do Pobierowa z TYchow z slaska jak najlepiej jexchac jaka trasa, i czy sa jakies bary po drodze na postoj zeby nakarmic corke. Dziekuje.

Piotr Surowiecki (04-05-2015, 6:42)

@Bogusia Ze Śląska na Pomorze Zachodnie to chyba najlepiej jest jechać autostradą A4 w kierunku Wrocławia i Legnicy, a potem drogą nr 3, która szybko przechodzi w ekspresową S3 (m.in. przez Zieloną Górę, Gorzów, Szczecin). Nie polecamy raczej drogi krajowej 11 między Śląskiem a Poznaniem - tłoczna, niezbyt bezpieczna, dużo miast i miasteczek. Bary przy A4 i S3 jakieś są, więc można się zatrzymać.

Bogusia. (04-05-2015, 10:51)

Dzieki za odp i wskazowki. Pozdrawiam.

dziurawy 13 (10-05-2015, 11:00)

Witam,wybieram się w trasę Oświęcim-Rowy.Myślę żeby jechać na Siewierz ,Czestochowe i dalej A1.Ominę w ten sposób Śląsk bo drogi tam fatalne(światła,dziury,skrzyżowania znacznie spowalniające płynną jazdę).Dowiedziałem się że na końcu,koło Wejcherowa jest nie za dobrze.Gdzie zjechać wcześniej z A1 żeby ominąć Wejherowo?Z góry dziękuję za odpowiedź

Piotr Surowiecki (11-05-2015, 7:21)

@dziurawy13 To wszystko zależy od dnia i godziny, w której się jedzie. Końcówka obwodnicy Trójmiasta (S7), czyli Gdynia - Rumia - Reda mocno się korkuje w wakacyjnym szczycie, czyli w weekendy w lipcu i sierpniu, a szczególnie soboty, w ciągu dnia, mniej więcej 10 - 14 albo nawet jeszcze dłużej. Być może opłaca się zjechać z S7 wcześniej, np. przez Żukowo, Kartuzy, Sierakowice do Słupska (droga wojewódzka 211). Jechaliśmy tą drogą i nie pozwala ona na szybką jazdę, jest raczej kręta (inna sprawa, że jechaliśmy wtedy po zmroku), natomiast korków raczej bym się tam nie spodziewał. Lepiej więc spokojnie jechać niż tkwić w korku na S7. Tylko i tak nie ominie się wtedy końcówej bramki na A1 w okolicach Pruszcza Gdańskiego, a tam w wakacyjnym szczycie też tworzyły się gigantyczne korki.

barcelona (29-05-2015, 13:51)

Witam, Jadę na wakacje z maluszkiem z Katowic do Pobierowa. Którą drogą najlepiej jechać, żeby nie zestresować się za bardzo. dziękuję

janek (07-06-2015, 23:27)

Witam jadę na wakacje w połowie lipca -sroda do kołobrzegu z okolic Nowego Sącza jaką trasę wybrac.

Paweł (10-06-2015, 13:32)

Witam. Wyruszam z Krosna na Podkarpaciu do Łeby z dwulatkiem na pokładzie, poradźcie, którą trase wybrać najlepszą, tak by dostac się na A1

roki (05-07-2015, 16:32)

do mielna nie trzeba jechać przez poznań można go ominąć piłę równierz trasa fajna ponad połowa drogi jes przez las tirów brak jeśli jedziesz motocyklem trasa fajna ale też powiem że po drodze kilka miejscowości z ograniczeniem prędkości do40km ja jezdżę czoperkiem więc mi to nie przeszkadzało a i ludzie się oglądali niektórzy chcieli nawet zdięcia robić jak komuś coś takiego odpowiada to najlepiej wybrać drogę drugorzędną

Bigbluee (08-07-2015, 19:33)

Jeśli ktoś poleca DK11 i powolne zatłoczone obwodnice i jazdę przez 100 miejscowości fotoradarowych gdzie nawet jadąc 50km/h dostajemy zdjęcia, to znaczy, że nigdy tamtędy nie jechał tylko mówi że jechał. Do 2015 roku, najlepszą drogą od Poznania do Kołobrzegu była trasa Oborniki -> Wałcz -> Białogard. Szybko, sprawnie, piękne tereny wkoło. 265km w 3,5 godziny bez wariactw. Niestety teraz na trasie jest ok 10 wahadeł ORAZ USKOKI ASFALTU gdzie zwalniamy do 20km/h, co skutecznie utrudnia jazdę i męczy kierowcę obudzi każde dziecko oraz gwarantuje minimum 30 minut dłuższą jazdę. Wiadomo, że nad morze zawsze jedziemy wcześnie rano, np o 4. Alternatywa? Poznań - Pniewy - Skwierzyna, gdzie wjezdzamy na S3 a za Szczecinem na DK6. 120km dłuższa droga ALE pusta, prosta, bardzo szybka i bez zatrzymywania. Czas jakieś 4 godziny. Bedąc o 6 rano pod Gorzowem, nie trafimy na żaden korek na 1 pasie S3. Trasa 40zł droższa bo więcej spalimy ale jadąc z dzieckiem radzę wybrać albo DK11 jeśli mamy za dużo pieniędzy albo DK92+S3 jeśli zalezy nam na spokojnej jeździe i śpiącym dziecku.

psur.pl (09-07-2015, 7:08)

@Bigbluee Dziękujemy za podzielenie się własnymi doświadczeniami, natomiast nie zgadzamy się z tak jednoznacznie złą oceną DK 11. Jeśliby wyjecać - jak Pan pisze - o 4 rano z Poznania, to nie spotkamy tam korków, a tych miejscowości z fotoradarami znowu aż tak dużo nie jest, przy czym warto rozważyć skorzystanie z dwóch skrótów, o których w powyższym tekście piszemy. W zeszłym roku nam też bardziej podobała się trasa przez Wałcz i Czaplinek niż DK 11, ale bez przesady z tą krytyką.

Iza Warszawa (25-08-2015, 12:37)

Witajcie, czy możecie polecić MOP lub fajny parking/miejsce na dłuższy postój na trasie S3 w kierunku Pomorza po zjeździe z autostrady A2? Dzięki :)

Renata (24-03-2016, 8:38)

A ja bardzo dziękuję za cenne wskazówki, wielokrotnie nam się przydały. Czasem proszę się nie przejmować krytyką i nie zniechęcać do pisania. Pana strona internetowa to kopalnia pomysłów, jak poprzez podróże nasze życie może być ciekawsze i lepsze. Serdecznie pozdrawiam!

Basia (17-04-2016, 22:31)

Witam serdecznie, zastanawiam się nad kwestią, czy opłaca się jechać z Krakowa do Gdyni samochodem (z automatyczną skrzynią biegów).A moze lepiej pociągiem? A jeśli się to opłaca to jaka trasę wybrac by było najlepiej...? Prosze o radę :-) Pozdrawiam.

valdek (12-08-2016, 22:30)

lepiej z manualną skrzynią jechać ...

wojas (13-08-2016, 15:15)

czy jest otwarta dk178 przez Kużnice czarnkowską do Trzcianki.

www.psur.pl (13-08-2016, 16:43)

@wojas Z informacji podanych przez drogowców, a także z tych na mapach internetowych wynika, że remont w Kuźnicy Czarnkowskiej jest skończony, a droga przejezdna.

Okb (02-01-2018, 11:16)

Dzień dobry, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z podróży nad morze z Wrocławia do Dąbek (wybrzeże środkowe) w ZIMIE :)? Lepiej (szybciej) na Poznań czy S3 (i później na Goleniów i Koszalin?)

Joan (05-07-2018, 8:54)

Dzię dobry,czy ktoś może się podzielić opinią z podróży na trasie Kraków Świnoujście(planowany termin 7-8 lipca)

kielecki (07-08-2018, 8:14)

Witam, wybieram się pod koniec sierpnia do Władysławowa z Kielc. Czy lepiej mi będzie jechać S7 przez Warszawę do Gdańska czy może jednak przez A1? Jaki jest koszt przejazdu przez A1?Więcej w naszym serwisie

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Reklama | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 10903093