Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Przystanek w drodze nad morze (S3) - Świebodzin

Przystanek w drodze nad morze (S3) - Świebodzin

Gdzie zatrzymać się jadąc nad morze przez Zieloną Górę i Gorzów? Gdzie dać wybiegać się dzieciom? Okazuje się, że ciekawym miejscem może być figura Jezusa w Świebodzinie.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 12-03-2017, 9:48 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jeśli jechaliśmy już kiedyś nad morze z pewnością naszą uwagę przykuła ogromna figura Chrystusa Króla w Świebodzinie. To wciąż największa budowla tego typu na świecie, większa od tej słynnej z Rio de Janeiro. Okazuje się, że tuż przy niej powstaje ośrodek pielgrzymkowy, który jest dobrym miejscem na spacer i chwilę odpoczynku, szczególnie że znajduje się bardzo blisko węzła na drodze krajowej S3 (Świebodzin Południe).
Biała figura Chrystusa Króla na tle błękitnego nieba[zdjęcie: Figura Chrystusa Króla w Świebodzinie]

U stóp wzgórza z figurą znajduje się dogodny parking. Zadbanymi alejkami, które są dobrym miejscem do rozprostowania kości przez starszych i pobiegania dla młodszych, dojdziemy do figury. Przy niej znajdują się toalety oraz niewielka gastronomia.
Wąska alejka spacerowa wiodąca do figury (w tle)[zdjęcie: Alejki wiodące do figury - tu można się trochę rozruszać]

Na kopcu, na którym ustawiono figurę, mieści się taras widokowy. Ładnie widać stąd okolice, należy natomiast pamiętać, że sama figura to przestrzeń sakralna, więc należy tutaj zachowywać się godnie, nie jest to np. miejsce w którym dzieci powinny biegać i krzyczeć (jest to wyraźnie oznaczone i oddzielone od reszty kompleksu).
Duży cień figury padający na nowy budynek Domu Pielgrzyma[zdjęcie: Ośrodek pielgrzymkowy (m.in. toalety, noclegi, niewielka gastronomia) w cieniu figury. Część sakralna jest oddzielona widocznym murkiem i furtką]

W okolicach pomnika wytyczono także Drogę Krzyżową.

Naprzeciw figury i parkingu, po drugiej stronie ulicy, znajduje się centrum handlowe (m.in. Tesco).

O co chodzi z tym pomnikiem?

Figura Chrystusa Króla powstała z inicjatywy śp. ks. Sylwestra Zawadzkiego jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski, znak wiary, a także świadectwo po zawierzeniu Ziemi Świebodzińskiej Chrystusowi Królowi. Monument ma 33 metry wysokości (tyle lat żył Jezus), a dodatkowe 3 metry to jeszcze korona (3 lata trwało nauczanie Jezusa). Pomnik powstał wyłącznie z dobrowolnych ofiar.
Widok z góry na plac z parkingiem, w oddali Świebodzin[zdjęcie: Plac przed pomnikiem: widoczne stacje drogi krzyżowej, przy kończących się alejkach znajduje się parking, w oddali Świebodzin]

Podsumowanie - nasze wrażenia

Jadąc z dziećmi drogą S3 nad morze właśnie tu zatrzymaliśmy się na jeden z postojów. Dlaczego? Po pierwsze tak ogromna figura to niewątpliwie duża ciekawostka. Po drugie znajduje się ona tuż przy węźle i jest tam wygodny parking, nie trzeba więc tracić czasu na zbytnie oddalanie się od trasy. Po trzecie jest to przeżycie religijne - w przestrzeni do tego poświęconej można zatrzymać się na chwilę modlitwy lub chociaż chwilkę zastanowić się nad tym co przedstawia figura. Po czwarte alejki z parkingu pod górę do figury to bardzo dobre miejsce by dzieci mogły się wybiegać. Po piąte są tam praktyczne rzeczy potrzebne na parkingu w podróży: przede wszystkim toalety, ale też ewentualnie gastronomia i sklepy po drugiej stronie ulicy.

Komentarze - forum

Jan (19-07-2017, 14:32)

Jak Świebodzin to jeszcze proponuję chwilę zadumy nad tym, jak "dziwny jest ten świat" na ławeczce w rynku z autorem.

Rodzinka 4*AR (03-09-2017, 18:18)

Od lipca 2017 r otwarto też punkt widokowy na wieży ratusza w Świebodzinie, jest tam piękny widok, warto też poświęcić chwilę na zwiedzenie małego muzeum. Na rynku poza ławeczką Niemena również pomnik sukiennika ze świebodziński materiałem wychwalanym przeze Zagłobę w Potopie. Pozdrawiamy, Podróże z misiem w teczce.

Gosia (16-06-2019, 14:24)

Kościół Miłosierdzia Bożego niedeko figuryZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 23010523