Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Pokaz helikopterów i statków wojskowych - Darłówko 2014

Pokaz helikopterów i statków wojskowych - Darłówko 2014

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 22-08-2014, 8:31 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W piątek 22 sierpnia 2014 w Darłówku Zachodnim będzie miał miejsce dzień otwarty lotniska wojskowego - Piknik Lotniczy. Jest to jedno z trzech lotnisk należących do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Stacjonują na nim helikoptery, do których zadań należy m.in. zwalczanie okrętów podwodnych, rozpoznawanie i wskazywanie celów statkom wojskowym, a także ratownictwo morskie. W 2014 roku Brygada obchodzi 20-lecie istnienia i właśnie z tej okazji odbędzie się piknik lotniczy.

---
Aktualizacja 2015: W 2015 roku żaden pokaz w Darłówku nie jest niestety planowany (stan na 24 IV 2015).
---

Program
10:00 - 15:00
Tzw. pokaz statyczny sprzętu wojskowego. "Pokaz statyczny" oznacza że niestety nie będzie można zobaczyć śmigłowców w locie, ale za to ma być możliwe wejście na pokład, a także rozmowa z załogami.

Prezentowane będą:
* Śmigłowce stacjonujące na lotnisku w Darłowie - zobacz ich listę i zdjęcia.

* Śmigłowiec Kaman SH-2G Super Seasprite - maszyna amerykańskiej produkcji, stworzona jako helikopter pokładowy dla fregat rakietowych; przeznaczony m.in. do rozpoznawania statków nawodnych, a także do poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych (informacje i zdjęcia).

* Samolot patrolowo-rozpoznawczy An-28B1R - informacje i zdjęcia.

* Lotniskowy sprzęt pomocniczy, np. sanitarki, wozy strażackie, stanowiska dowodzenia itp.

* Cywilne samoloty z Aeroklubu Słupskiego (4 samoloty i helikopter).

W trakcie trwania pokazu odbędą się również:
* pokaz działania Grupy Ratownictwa Lotniskowego (godz. 11:30);
* pokaz Straży Granicznej w Darłowie;
* przedstawienia historii charakterystycznego betonowego muru przy lotnisku ("Chiński Mur" albo "Amfiteatr Śmierci") - Leszek Walkiewicz, miejscowy historyk;
* dla dzieci - gry, zabawy i konkursy o tematyce lotnicznej.


Dojazd
Samodzielnie trzeba się dostać do Darłówka Zachodniego, tam przy skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa i Lotników Morskich znajduje się wejście na teren jednostki wojskowej. Z tego miejsca podstawione autobusy będą przewoziły odwiedzających na teren lotniska.

Organizator nie zapewnia miejsc parkingowych.


Statki wojskowe w porcie w Darłówku
Ponieważ piknik lotniczy jest organizowany przez Marynarkę Wojenną (do niej należy lotnisko i śmigłowce z Darłowa), to nie zabraknie na nim również okrętów wojennych. W porcie w Darłówku mają pojawić się dwie jednostki:

1) Trałowiec ORP Drużno (na zdjęciu poniżej; trałowce to okręty służące do stawiania i usuwania min).
ORP Drużno w porcie

2) Kuter transportowy KTr 853 (na zdjęciu poniżej; może przetransportować 50 osób z wyposażeniem oraz ciężki pojazd, np. amfibię).
KTr853 w porcie

Okręty będzie można zwiedzać już 21 sierpnia (czwartek) w godzinach 8:00 - 20:00 oraz 22 sierpnia (piątek) w godzinach 15:00 - 20:00. Będą one zacumowane przy Nabrzeżu Usteckim (między mostem rozsuwanym a mariną w Darłówku Wschodnim).


Zobacz:
* Wywiad z wojskowym nt. darłowskiego lotniska

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 21092630