Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Muzeum Morskie w Darłówku

Muzeum Morskie w Darłówku

Nowe i niewielkie Muzeum Morskie znajduje się w porcie w Darłówku. Czy warto tam zajrzeć?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 24-07-2019, 15:15 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Muzeum Morskie jest próbą przedstawienia związków Darłowa z morzem. Jest to placówka młoda, która dopiero się kształtuje, jej twórcy mają nadzieję, że kolejne osoby i instytucje będą przekazywać czy wypożyczać swoje pamiątki, aby mogły być prezentowane w muzeum.

Muzeum znajduje się w Terminalu Pasażerskim w porcie w Darłówku. Są to okolice mostu rozsuwanego, w Darłówku Zachodnim, niedaleko miejsca, gdzie rybacy sprzedają ryby.

Uwaga! Kiedyś muzeum znajdowało się tuż obok, w małym niebieskim budynku, w którym są toalety, nazywanym Terminalem Sztuki. Obecnie jest przeniesione do Terminalu Pasażerskiego, ładnego budynku kilkanaście metrów dalej od mostu. To ważne, żeby się nie pomylić, bo na starym miejscu jest teraz jakaś zupełnie inna wystawa, która też jest opisana jako muzeum, a jest bardzo mała i oprócz 3 gablot z niewielkimi modelami statków trudno tam na czymś zawiesić oko na dłuższą chwilę (byliśmy i raczej nie polecamy). Bilety kosztują tyle samo, więc łatwo się pomylić. Właściwe Muzeum Morskie, o którym piszemy znajduje się obok, w Terminalu Pasażerskim.

Ważne zastrzeżenie: Muzeum Morskie zwiedzaliśmy ostatni raz w 2016 roku, a wiemy, że od tego czasu pojawiło się więcej eksponatów. Także poniższe wrażenia i zdjęcia dotyczą roku 2019.

Muzeum jest bardzo niewielkie, jest jedna większa sala wystawowa i mniejsze obok niej. Znajdują się tutaj mundury, medale, numizmaty, mapy, dyplomy, trochę sprzętów, lin okrętowych, a także modele statków. Nas najbardziej zaciekawiły stare zdjęcia Darłówka oraz modele statków wykonane całkowicie z... rybich ości!
Sala z wystawą, gabloty, mundury na manekinach
Naszym zdaniem w muzeum brakuje opisów do eksponatów.

Z dzieckiem

Budynek jest parterowy, nie ma problemu by wjechać tam wózkiem, nie ma też tłoku. Powierzchnia jest jednak tak niewielka, że nie ma problemu by na te kilka, może kilkanaście minut wziąć malucha na ręce.

Dla dzieci jakichś dodatkowych atrakcji nie ma, mogą sobie zerknąć na modele statków, mundury czy stare zdjęcia. Muzeum jest na tyle małe, że dzieciaki nie zdążą zacząć się nudzić.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia w 2019 roku
poniedziałek - piątek: 9:00 - 15:00
sobota: 10:00 - 16:00

Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy - 3 zł (m.in. młodzież szkolna i akademicka, osoby powyżej 65 lat, emeryci, renciści)
dzieci do lat 4 bezpłatnie

Podsumowanie

Muzeum jest interesujące, ale na kolana nie rzuca, jest też bardzo małe. Każdy musi sam zdecydować według swoich możliwości finansowych i zainteresowań czy chce je odwiedzić. Nam się podobało i kibicujemy rozwojowi tej placówki.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22891501