Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Darłówko

Gdzie nad morze? Darłówko

Czy warto spędzić wakacje nad morzem w Darłówku? Jaka jest tam plaża? Które wybrać - Wschodnie czy Zachodnie? Oto nasza opinia poparta licznymi zdjęciami.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 12-02-2018, 6:46 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Rzeka Wieprza mija powoli Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie i kilka kilometrów później uchodzi do Bałtyku. Właśnie w tym miejscu - gdzie Wieprza wpływa do morza - rozłożyło się Darłówko. Jest tam ładny port z latarnią morską i rozsuwanym mostem, a po jego bokach uliczki turystycznego miasta, oddzielone sosnowym lasem od nadmorskiej plaży. Część leżąca po lewej stronie rzeki to Darłówko Zachodnie, a ta z prawej to Darłówko Wschodnie.

Jaka plaża w Darłówku?

Główną atrakcją Darłówka jest oczywiście wybrzeże z piaszczystą plażą, a ta bardzo różni się w Darłówku Wschodnim i Zachodnim.

W Darłówku Zachodnim plaża wygląda zwyczajnie - jak to najczęściej nad Bałtykiem jest szeroka i piaszczysta.
Plaża w Darłówku Zachodnim
Plaża w Darłówku Zachodnim oraz falochron od portu
Natomiast w Darłówku Wschodnim, ze względu na niszczenie brzegu przez sztormowe fale (więcej o tym procesie), plaża została zabezpieczona falochronami w postaci wysp z kamieni, przez co nie ma dostępu z plaży do otwartego morza, tylko do takiego jakby zalewu. W nim oczywiście nie ma co się spodziewać dużych fal czy głębokości, za to dzieci mają lepszy dostęp do wody i pewnie jest ona nieco cieplejsza.
Plaża w Darłówku Wschodnim
Te wyspy-falochrony sięgają daleko, za ostatnie zabudowania Darłówka Wschodniego, więc nie da się tak po prostu przejść kawałek na bok, by ich uniknąć.
Plaża w Darłówku Wschodnim z bliska: da się popluskać, ale dorośli raczej nie popływają
Za falochronami jest płytko i spokojnie, a dodatkowo ratownik cały czas obserwuje
Która plaża lepsza? To oczywiście kwestia gustu i potrzeb. Czasem nad Bałtykiem jest tak, że jak się wejdzie do morza, to zaraz przy brzegu woda sięga dorosłemu powyżej kolan, co oczywiście mocno utrudnia małym dzieciom zabawę na plaży. Pod tym kątem płytsze i spokojniejsze kąpielisko w Darłówku Wschodnim może przypaść niektórym do gustu. Z drugiej strony wiele osób po to jedzie nad morze, aby cieszyć się m.in. jego dzikością i spienionymi falami, a to zapewni raczej Darłówko Zachodnie. Każdy musi wybrać sam, my bardziej przychylamy się do tej drugiej opinii. W każdym razie warto się zdecydować przed wyborem miejsca na nocleg, bo potem przejście pieszo z jednej części Darłówka do drugiej, ze sprzętem plażowym, to dość kłopotliwy spacer.

Jak jest w Darłówku?

Darłówko to zadbana i dość tłoczna miejscowość. Mnóstwo tu punktów handlowych i gastronomicznych, które koncentrują się głównie wokół portu. Warto wspomnieć, że w Darłówku Zachodnim jest Biedronka, co dla mających tam nocleg jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Mimo tłoku można też tutaj znaleźć wiele noclegów położonych w cichych miejscach, czasem przy sosnowym lesie na wydmach.
Deptak w Darłówku
W bezpośrednim sąsiedztwie Darłówka nie ma jakichś innych dużych miejscowości nadmorskich, więc jeśli komuś na plaży jest zbyt tłoczno, to można pójść sobie w bok i tam znaleźć więcej miejsca.

Atrakcje - nie tylko plaża

Darłówko oprócz plaży oferuje jeszcze wiele innych atrakcji, zatem w razie niepogody jest tutaj co robić. Wszystkie atrakcje Darłówka oraz pobliskiego Darłowa opisaliśmy szczegółowo (z licznymi zdjęciami) w artykule Zwiedzanie Darłowa i Darłówka, do którego odsyłamy po szczegółowe informacje. Tutaj tylko zasygnalizujemy możliwości jakie daje Darłówko.

Jedną z głównych atrakcji jest port u ujścia rzeki Wieprzy, na którego nabrzeżach utworzono ładne deptaki. Dość często można tam zobaczyć pływające statki, czasem nawet zaskakująco duże. Można także samemu udać się w rejs. W porcie przystań mają rybacy, można od nich kupić ryby na nabrzeżu. W porcie jest także efektowny most, który rozsuwa się by przepuścić większe statki. Przy wejściu do portu znajduje się latarnia morska, na którą można wchodzić (więcej o niej). Bardzo ciekawym miejscem na spacer jest portowy falochron, wychodzący daleko w morze.
Kutry przy nabrzeżu, w tle sklepy rybne
W zachodniej części Darłówka znajdują się bunkry z okresu II wojny światowej, które można zwiedzać (więcej na ich temat). Miłośnicy pamiątek wojskowych z pewnością słyszeli też o słynnym zlocie pojazdów militarnych organizowanym rokrocznie na przełomie czerwca i lipca (więcej informacji). Imprezy i pokazy organizuje również lotnisko wojskowe w Darłówku (zazwyczaj w sierpniu).

W 2015 roku w Darłówku pojawiło się niewielkie Muzeum Morskie - więcej o nim.

Latem z Darłówka można popłynąć promem na Bornholm (więcej informacji).

Kilka dodatkowych atrakcji (m.in. bardzo ciekawy zamek) znajduje się w centrum Darłowa.

Więcej zdjęć i informacji o atrakcjach Darłowa i Darłówka >>

Noclegi w Darłówku

Warto pamiętać, że Darłówko formalnie jest dzielnicą miasta Darłowa. Dlatego jeśli rezerwujemy nocleg, to trzeba dowiedzieć się gdzie on dokładnie jest, bo nocleg w Darłowie (bez informacji, że jest w Darłówku) może oznaczać, że będzie nas dzieliło od plaży kilka kilometrów.

Oferta noclegów w Darłówku jest bardzo bogata. Mamy tu wszystko: od wielkich, tradycyjnych ośrodków, przez zwykłe kwatery o rozmaitym standardzie, aż po drogie hotele.

Oferta niektórych obiektów z cenami, wolnymi terminami i opiniami jest dostępna tutaj.

Z dzieckiem

Właściwie wszystkie powyższe informacje, a szczególnie te o plaży, odnoszą się w jakiś sposób do rodziców wypoczywających z dziećmi. Dodatkowo chcieliśmy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie.

W Darłówku jest sporo różnego rodzaju straganów, bibelotów, gofrów itp. Ma to swoje zalety, ale jeśli nocleg będzie w takim miejscu, że nie jest się w stanie wyjść na spacer czy plażę bez natykania się na mnóstwo straganów i sklepików, to może to być kłopotliwe. Oczywiście jest to kwestia odpowiedniego wychowania dzieci, by umiały przejść obok kolorowych stoisk nie zawsze się przy nich zatrzymując, jednak jeśli ma to być mijanie kilkunastu atrakcyjnych sklepików i gastronomii kilka razy razy dziennie, to jest to chyba nadmierne obciążenie.

Druga sprawa to lotnisko wojskowe w Darłówku Zachodnim. Stacjonują tam helikoptery i czasem oczywiście odbywają loty szkoleniowe po okolicy, również w późnych godzinach wieczornych. Nie zdarza się to bardzo często, ale niektórym ten hałas może przeszkadzać (zobacz komentarze). My w ostatnich latach spędziliśmy wiele tygodni w nieodległych Dąbkach, nad którymi również te helikoptery latają i zawsze postrzegaliśmy to bardziej jako atrakcję niż jako przeszkodę. Byliśmy tam z dziećmi w różnym wieku, nawet z 3-miesięcznym niemowlakiem i nigdy żadne się nie zbudziło z tego powodu. Także jest to chyba kwestia indywidualnej wrażliwości.
Helikopter widziany z ziemi
Podsumowanie

Darłówko to bardzo atrakcyjne miejsce na wakacje nad morzem, ma jednak - jak chyba każda miejscowość - swoją własną specyfikę, z którą warto się wcześniej zapoznać, by potem nie być zawiedzionym. Mamy nadzieję, że udało nam się dobrze opisać ją w tym artykule.

Komentarze - forum

RF (29-05-2015, 22:38)

Świetna strona, wreszcie natrafiłam na praktyczne i ciekawie podane informacje (+zdjęcia). Teraz będzie nam łatwiej podjąć decyzję, do której miejscowości nadmorskiej się udać. Dziękuję bardzo!

Piotr Surowiecki (30-05-2015, 6:15)

Dziękujemy za dobre słowo, cieszymy się, że nasz wysiłek się przydaje. Miłych wakacji!

Nati (15-07-2016, 9:46)

Byłam i nie zachwyciła mnie ta miejscowość a nie jestem wymagająca

Monia (07-04-2018, 13:01)

Zawsze wracam do Darłówka, czysta , spokojna miejscowość, fajna plaża i coraz bardziej zadbana. Mnóstwo gastronomi i miejsc noclegowych. Ma swój urok.

Magda (27-08-2019, 22:45)

Wracam co roku od 8 lat dla mnie najpiękniejsze miejsca nad BałtykiemWięcej w naszym serwisie

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 11567665