Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Latarnia Morska w Darłówku

Latarnia Morska w Darłówku

Niewysoka latarnia morska pozwoli nam zobaczyć dlaczego Mierzei Helskiej grozi oderwanie od lądu.

Katarzyna i Piotr Surowieccy | ostatnia aktualizacja: 27-07-2016, 7:35 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Historia

Latarnia morska w DarłówkuDarłówko to nadmorska dzielnica miasta Darłowa, położonego na środkowym wybrzeżu, około 30 kilometrów od Koszalina. Przy uchodzącej do Bałtyku rzece Wieprzy od wieków istnieje port. W 1715 jego władze zdecydowały, że przy wejściu do portu należy ustawić dwa światła, które będą ułatwiały żeglugę statkom.

Nie wiadomo czy takie światła rzeczywiście powstały, wiadomo jednak, że 1885 roku stanęła w Darłówku pierwsza latarnia morska z prawdziwego zdarzenia. Wybudowano wówczas stację pilotów wraz z wieżą, w której na drugim piętrze dyżurował jeden z pilotów i jednocześnie obsługiwał latarnię. Świeciła ona wówczas światłem ciągłym o barwie czerwonej i widać ją było z odległości ok. 11 kilometrów. Światło było na wysokości 12 metrów.

Na przełomie XIX i XX wieku wprowadzono liczne modyfikacje w źródle światła i od tego czasu latarnia świeci światłem białym, przerywanym. W 1927 roku wieżę podwyższono o jeszcze jedną kondygnację i tym samym uzyskano obecny wygląd latarni.

Zwiedzanie

Staki w porcieLatarnia w Darłówku znajduje się na wschodnim brzegu rzeki Wieprzy, tuż przy jej ujściu do morza przy portowym falochronie. Jest to ceglany budynek z wieżą, ale trzeba zastrzec, że nie imponuje ona wysokością.

Latarnię w Darłówku udostępniono do zwiedzania dopiero w sierpniu 2000 roku. Po schodkach wchodzi się do budynku latarni, na którego dole znajduje się kasa biletowa. Można tu także kupić pamiątki, a na ścianach wiszą różne plansze związane z latarnictwem i historią latarni w Darłowie.

Wejście na górę nie jest męczące, prowadzi wygodnymi schodami. Ostatni ciąg schodów przypomina nieco drabinkę, ale wejście nią jest bardzo łatwe.

Co widać z góry?

Najpiękniej widać oczywiście morze i fale rozbijające się o brzeg. Dobrze widać również plażę wschodnią oraz część portu z rozsuwanym mostem. W oddali malują się zabudowania Darłowa. Widok w kierunku zachodnim jest mocno ograniczony ze względu na niewielką wysokość latarni.

Naszym zdaniem największą ciekawostką widoczną z góry jest typowy dla polskiego wybrzeża przebieg linii brzegowej w okolicach portu.

Schemat niszczenia brzegu po wschodniej stronie portuNa polskim wybrzeżu dominują prądy idące z zachodu na wschód (niebieska strzałka na rysunku obok) i to one często osadzają piach, który powiększa plażę albo buduje mierzeje (np. Mierzeja Helska). Po wybudowaniu portu z falochronem (kolor brązowy) materiał skalny zatrzymuje się na nim i dzięki temu plaża po zachodniej stronie portu jest szeroka. Jednak obszar po wschodniej stronie falochronu jest oddzielony od prądów niosących piach, natomiast nie przestaje być narażony na sztormy, które szczególnie jesienią i zimą niszczą plażę i "zabierają" brzeg (strzałka czerwona).

To oddziaływanie morza doskonale widać z latarni morskiej w Darłówku. Patrząc na zachód widzimy daleko wysuniętą plażę, natomiast na wschodzie jest ewidentna "dziura". Warto wiedzieć, że wschodnia plaża i tak jest regularnie odbudowywana (to tzw. refulacja - zobacz filmik poniżej).Ten sam mechanizm zaczął zagrażać Mierzei Helskiej po wybudowaniu portu we Władysławowie. Tamtejszy port zakłócił osadzanie piachu na samym początku mierzei, w miejscu gdzie jest ona jednocześnie najwęższa. Aby nie doszło do przerwania mierzei prowadzone są nieustannie prace ochronne.

Z dziećmi

Czy na latarnię morską w Darłówku da się wejść z małymi dziećmi? Tak, można. Po pierwsze nie jest ona wysoka, a po drugie oprócz zwykłych schodów jest tylko jedno bardziej strome podejście: coś pomiędzy drabinką i schodami. Powyżej 3 lat żaden problem, a i z młodszymi dziećmi można próbować.

Z wózkiem oczywiście nie ma się co pchać, z nosidełkiem zaś nie próbowaliśmy, ale z naszych obserwacji wynika, że jedyny kłopot to to ostatnie bardziej strome i jednocześnie wąskie podejście: prawdopodobnie nie zmieści się tam dorosły z nosidełkiem na plecach. No i oczywiście na samym tarasie widokowym jest wąsko.
Latarnia w Darłówku - widok z portu
Dane techniczne

Wysokość latarni: 22 m
Wysokość światła: 19,7 m n.p.m.
Zasięg światła: 15 mil morskich (ok. 28 km)

Ceny biletów

normalny: 6 zł, ulgowy 4 zł
poniżej 4 lat wejście bezpłatne

Godziny otwarcia

Od 10:00 do zachodu słońca.

Komentarze - forumWięcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 14966434