Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Elektrownia atomowa nad morzem - to już pewne! Tsunami też?

Elektrownia atomowa nad morzem - to już pewne! Tsunami też?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 25-11-2011, 23:37 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Miłośników polskiego wybrzeża Bałtyku zmartwi zapewne wiadomość, którą podał dzisiaj prezes Polskiej Grupy Energetycznej: z dziewięćdziesięciu dwóch potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej rozważane są obecnie jedynie trzy: Gąski, Choczewo lub Żarnowiec. Wszystkie one znajdują się blisko morza.

Gąski to niewielka wieś letniskowa, znana głównie z latarni morskiej. Znajduje się w gminie Mielno, w powiecie Koszalińskim.

Choczewo to wieś gminna w powiecie wejherowskim, położona między Łebą a Władysławowem, niecałe 10 km od brzegu Bałtyku.

Żarnowiec w powiecie puckim jest znany jako miejsce budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która jednak nie została ukończona - prace przerwano w 1990 roku (byliśmy tam, więcej w artykule "Władysławowo poza sezonem").

Ostateczna lokalizacja ma być znana w 2013 roku, a budowa ma się rozpocząć trzy lata później.

Tsumami nad Bałtykiem?

Choć budowa elektrowni atomowej w Polsce ma logiczne podstawy, to budzi wiele kontrowersji (jako alternatywę podaje się np. geotermię), a szczególnie - i trudno się dziwić - buntują się mieszkańcy sąsiadujących terenów. PGE zapewnia, że mimo budowy elektrowni charakter turystyczny wybranej gminy zostanie zachowany, jednak trudno traktować te zapewnienia poważnie. Pomijając już ewentualne oddziaływanie na ludzi i przyrodę, co do którego zdania są podzielone, to nie ma wątpliwości, że zniszczeniu ulegną walory krajobrazowe, a przede wszystkim turystyczna reputacja: trudno żeby takie samo wzięcie miały noclegi w pobliżu reaktora jądrowego, jak te wśród pól i lasów.

Przeciwnicy budowy elektrowni atomowej powołują się m.in. na ostatnie problemy w Japonii. Na to zwolennicy odpowiadają, że w Polsce nie ma takich trzesięń ziemi i fal Tsunami. Czy aby na pewno? Przy okazji licznych dyskusji do szerszego grona ludzi trafiła pewna historyczna ciekawostka.

Otóż w 1497 roku Darłowo (Pomorze Środkowe) nawiedziła od strony Bałtyku ogromna powódź. Wśród opisów zniszczeń (m.in. zniszczenie niemal wszystkich domów w Darłówku) najbardziej szokuje fakt wyrzucenia przez fale jednego ze statków przy kaplicy św. Gertrudy. Jest ona położona ok. 2 km od morza, kilkanaście metrów n.p.m.! Na podstawie historycznych opisów naukowcy przypuszczają, że tak wielkie fale mógł spowodować np. wybuch metanu w połączeniu z trzęsieniem ziemi. I choć zastrzegają, że to zjawisko jest niezmienie rzadkie, to jednak może się powtórzyć (źródło: m.in.: O Tsunami w Darłowie na stronie miasta).

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22113023