Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Góry Sowie: na Kalenicę z Przełęczy Jugowskiej

Góry Sowie: na Kalenicę z Przełęczy Jugowskiej

Raczej łatwy i niezbyt długi marsz po górach zakończony zdobyciem szczytu ze świetną wieżą widokową.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 02-06-2016, 17:42 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Kalenica (964 m n.p.m.) to jeden ze szczytów w Górach Sowich, położony na południowy-wschód od Wielkiej Sowy. Na szczycie znajduje się metalowa wieża widokowa, z której roztacza się piękny i rozległy widok na okolice, m.in. na Ślężę, Bielawę, Dzierżoniów czy liczne pasma górskie z Karkonoszami na czele. Co ważne wieża jest otwarta cały czas, nie ma żadnych biletów czy zamykanych drzwi, więc można z niej korzystać o dowolnych porach. Wejście jest stosunkowo łatwe, a na górze jest szeroki taras.
Stalowa wieża, otoczona drzewami, na tle letniego nieba
Obok wieży znajdują się ławki, zadaszona wiata turystyczna i miejsce na ognisko. Będąc tam w majową sobotę nie spotkaliśmy dużo osób, przez długie momenty byliśmy na szczycie sami.

Na Kalenicę proponujemy wejść z Przełęczy Jugowskiej. Znajduje się tam płatny parking (płaciliśmy 5 zł za cały dzień), bar, niedaleko jest także schronisko "Zygmuntówka". Czerwonym szlakiem Szlak czerwony udajemy się w kierunku Kalenicy. Pierwszy etap podróży można nieco skrócić idąc ok. 200 metrów najpierw szeroką drogą (jest tam m.in. szlak rowerowy), a potem dopiero dołączając do czerwonego szlaku, który w okolicach Przełęczy Jugowskiej zatacza koło, aby nie ominąć schroniska "Zygmuntówka".
Szlak w lesie
Na szlaku jest kilka bardziej stromych podejść, kilka fragmentów łagodnej wędrówki przez las, a także nastrojowe górskie polany - Zimna Polana z wiatą turystyczną i miejscem na ognisko.

Szlak: Szlak czerwony czerwony
Długość trasy: ok. 2,5 km
Przewyższenie: ok. 160 m
Czas przejścia: ok. 1 h spokojnym tempem w górę (na oko), w dół 35' (wg. znaku)

Z dzieckiem

Szlak jest kamienisty, nie nadaje się na wózek.

Trasa jest krótka, jest wygodne miejsce odpoczynku na końcu, a zatem w sam raz by wziąć malucha w góry. Myśmy byli m.in. z dwulatkiem, nie braliśmy nawet nosidełka tylko raz szedł za rękę, a raz na rękach taty. Wyprawa była bardzo udana.

Dla starszych kilkulatków trasa może być nawet odrobinę za krótka, w każdym razie jest dość ciekawa, a na pewno na końcu zainteresuje je wieża widokowa.
Górska polana, w oddali widok na góry

Mapy Gór Sowich

Na szlaku w górach dobra mapa to podstawa. Nam przypadł bardzo do gustu kieszonkowy przewodnik z mapami Gór Sowich - dużo wygodniej korzysta się z niego na szlaku niż z rozkładanej mapy, z którą na wietrze zawsze jest kłopot. W niewiele wyższej cenie od mapy dostajemy wygodną książeczkę z mapami oraz opisem atrakcji Gór Sowich, który zawiera też plany miast i zdjęcia - zobacz.

Gdyby ktoś jednak wolał zwykłą mapę to polecamy np. "Sudety Środkowe" wydawnictwa Plan, z której korzystaliśmy: zobacz.

Podsumowanie

Spokojna, niezbyt męcząca, ale bardzo przyjemna wycieczka po Górach Sowich. Szlaki niemal puste, przyjemne polany, miejsca odpoczynku, a na deser piękne widoki z wieży. W sam raz na wycieczkę z dzieciakami lub dla turystów o nieco słabszej kondycji tudzież dla wszystkich, którym nagle przyjdzie do głowy szybki, popołudniowy wypad w góry.

Komentarze - forum

ITA (21-06-2017, 10:14)

cZY SZLAK JEST DOSTEPNY RÓWNIEZ DLA PSÓW??

Jasiek (23-08-2017, 21:29)

Nie, bo zanieczyszczają środowisko naturalne człowieka.

Patryk (24-08-2017, 13:25)

hehe...kazdy szlak jest dla psow, kotow, jaszczurek, motyli..nie dajcie sie zwariowac:) przygoda bez psa to nie przygodaWięcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 13244580