Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Na Wielką Sowę z Przełęczy Walimskiej

Na Wielką Sowę z Przełęczy Walimskiej

Piękny widok ze szczytu Wielkiej Sowy jest niewspółmiernie dużą nagrodą za stosunkowo niewielki trud wędrówki niebieskim szlakiem z Przełęczy Walimskiej.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 06-06-2012, 23:13 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Góry Sowie to najbliższe Wrocławiowi "prawdziwe" góry. Rozległe widoki, lesiste stoki i szlaki pozwalające na wiele godzin wędrówki stanowią dobry cel sobotnio-niedzielnych wypadów. Najwyższym wzniesieniem pasma jest mierząca 1015 m n.p.n. Wielka Sowa. Na jej szczycie znajduje się świeżo wyremontowana wieża widokowa oraz miejsce odpoczynku (ławy, stoły, sklepik).

Niebieski szlak

Jeden ze szlaków (niebieski) wiedzie na Wielką Sową z Przełęczy Walimskiej. Nominalny czas wejścia nim na szczyt wynosi 65 minut, odległość to 2,1 km, a przewyższenie - 270 m. Po drodze brak jakichś trudnych bądź niebezpiecznych miejsc. Jest za to niewielu turystów oraz lasy i malownicze widoki na okolice.

Wędrówka niebieskim szlakiem to niezbyt forsowny spacer pod górę, odpowiedni dla osób o słabszej kondycji czy też dla dzieci.

Szczyt

Jak już wspomnieliśmy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Wejście na nią jest bezpieczne i łatwe, za to widok niezwykle rozległy i malowniczy. Doskonale widać Ślężę, miasta u stóp Gór Sowich (m.in. Dzierżoniów, Bielawę, nieco dalej Świdnicę), a w oddali bielą się śniegiem szczyty Karkonoszy (choć oczywiście nie o każdej porze roku). Na wieży do dyspozycji turystów jest luneta na statywie, dzięki której można zobaczyć jeszcze więcej.

Z dzieckiem

Szlak niebieski jest nieodpowiedni dla wózków - zbyt kamienisty. Świetnie nadaje się za to do pójścia z dzieckiem w nosidełku lub samodzielnej wędrówki dla dzieci w wieku przedszkolnym (od 2-4 lat, zależnie od dziecka): odpowiedni czas wędrówki, brak niebezpiecznych momentów (w rodzaju wąskich ścieżek nad urwiskiem) i odpowiednia atrakcja - nagroda na szczycie: wieża widokowa, przestrzeń do pobiegania dla maluchów z nosidełka tudzież ławy i stoły, przy których można usiąść i zjeść.

Byliśmy tam z półtorarocznym maluchem w nosidełku, a za drugim razem z dwójką dzieci (2,5 i 4 lata), które wchodziły samodzielnie. Za każdym razem wędrówka na Wielką Sowę z Przełęczy Walimskiej okazywała się odpowiednia do wieku dzieci, a przy tym bardzo przyjemna. Czas wejścia wynosił ok. 1,5 h, a zejścia niecałą godzinę.

Mapy Gór Sowich

Na szlaku w górach dobra mapa to podstawa. Nam przypadł bardzo do gustu kieszonkowy przewodnik z mapami Gór Sowich - dużo wygodniej korzysta się z niego na szlaku niż z rozkładanej mapy, z którą na wietrze zawsze jest kłopot. W niewiele wyższej cenie od mapy dostajemy wygodną książeczkę z mapami oraz opisem atrakcji tych okolic, który zawiera też plany miast i zdjęcia - zobacz.

Gdyby ktoś jednak wolał zwykłą mapę to polecamy np. "Sudety Środkowe" wydawnictwa Plan, z której korzystaliśmy: zobacz. Jest też sprzedawana w wersji cyfrowej (np. na smartfona): zobacz.

Informacje praktyczne

Parking na Przełęczy Walimskiej jest płatny i dość drogi - 10 zł za dobę, płatne z góry.

Płatny jest również wstęp na wieżę widokową: ceny biletów to 4 zł normalny i 2 zł ulgowy (luneta na wieży w cenie biletu), od maluchów opłaty nie pobierali.

Wieża w sezonie (od majówki do października) jest czynna codziennie od 9 do 19:30. W listopadzie była czynna w weekendy od 9:30 do 15:00.

Komentarze - forum

Piotr Surowiecki (25-04-2013, 16:02)

Są takie wypożyczalnie, głównie przy sklepach turystycznych. Trzeba poszukać.

Hania (10-08-2016, 22:03)

Dzięki Pana opisom wybraliśmy się na Wielką Sowę z przełęczy :) Droga była idealna dla dzieci (5,9 i 11 lat), choć najmłodsza trochę "foszyła" ;) Teraz mamy zamiar wybrać się do Schroniska "Andrzejówka" i dalej do Zamku i też będziemy korzystać z Pana opisów :) Prosimy o więcej wpisów fajnych miejsc na DŚ :) Pozdrawiam

Piotr Surowiecki (11-08-2016, 8:12)

@Hania Bardzo nam miło, pozdrawiamy! :)

Bogdan (14-08-2016, 10:12)

Na Wielką Sowę z Przełęczy Walimskiej prowadzi również nowo wytyczony szlak czarny. Można przejść w pętlę wykorzystując szlak niebieski i czarny.

Godia (21-05-2017, 13:04)

Parking kosztuje 5 zł, więc bardzo tanio. Trasa super!!

pancio (09-08-2017, 12:50)

ile kosztuje wstep na wieze wielka sowaZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22891718