Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Srebrna Góra - twierdza w Górach Sowich

Srebrna Góra - twierdza w Górach Sowich

Uzbrojony pruski żołnierz z początku XIX wieku oprowadza turystów po malowniczo położonej Twierdzy w Srebrnej Górze.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 02-05-2013, 11:07 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jeśli jedziemy do Srebrnej Góry od Ząbkowic Śląskich czeka nas ładny widok: oto malują się przed nami Góry Sowie i Góry Bardzkie, a w przełęczy między nimi widzimy wysoko położone miasteczko. To właśnie Srebrna Góra, miejscowość, której los nie pozwolił być wsią jakich wiele na Śląsku. Od XIV wieku przybywali tu górnicy by wydobywać srebro, a gdy te naturalne bogactwa się kończyły, stanęła tu ogromna twierdza.

Twierdza Srebrnogórska

Wejście do fortuTwierdza Srebrnogórska została zbudowana w latach 1765-77 przez Prusy, aby strzec dogodnego przejścia przez góry, gdyż nieopodal przebiegała granica prusko-austriacka. Swoją działalność militarną zakończyła mniej więcej 100 lat później.

Twierdza składa się z kilku fortów, a odłegłość między skrajnymi punktami fortyfikacji to niecałe 3 km. Dużo o jej rozmiarach może powiedzieć liczebność załogi - stacjonowało tu aż 2,5 tys. żołnierzy. Na ich potrzeby funkcjonował w twierdzy m.in. browar, gdyż piwo stanowiło wówczas główny napój.

Ówczesny żołdak nie miał łatwego życia. Służba trwała 20 lat, a do jej końca udawało się dożyć średnio jednemu na dwunastu rekrutów. Dodatkowo pruska armia słynęła z wyjątkowo ostrej dyscypliny.

Mapka poglądowa

Mapka poglądowaZobacz większą mapę


Zwiedzanie

Przewodnik po Twierdzy w stroju żołnierza z epokiDla turystów udostępniona jest główna część twierdzy, której sercem jest fort ostatecznej obrony - Donjon. O ile inne fortyfikacje mogły być zdobyte podczas oblężenia, to Donjon nie miał prawa paść; był tak skonstruowany, żeby przetrwać każdy atak.

Po tym ciekawym miejscu oprowadza nas przewodnik - członek lokalnej grupy rekonstrukcyjnej. Ma on uzbrojenie i mundur z epoki, a na zakończenie prezentuje wystrzał z broni czarnoprochowej - karabinu skałkowego.

Trzeba zaznaczyć, że zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem to coś zupełnie innego niż oglądanie jej samemu. Mnóstwo ciekawostek, możliwość spróbowania pewnych rzeczy na sobie (np. żołnierskie kary - oczywiście w złagodzonej wersji), objaśnienie sprytnych rozwiązań zastosowanych przez budowniczych twierdzy, a wszystko to przedstawione wciągająco i z humorem. Naszym zdaniem rewelacja.

Przewodnik jest łatwo dostępny: w sezonie letnim wyrusza co ok. godzinę z turystami indywidualnymi, którzy akurat się zbiorą (nie ma ograniczenia na minimalną liczbę osób). Oprowadzanie jest w cenie biletu.

Nasza opinia

Zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej z przewodnikiem to wyśmienicie spędzona godzina czasu. Nie sposób się nudzić, a przy tym można jeszcze znacznie poszerzyć swoją wiedzę militarną i historyczną. W trakcie zwiedzania zobaczymy także trochę pamiątek historycznych (znaleziska archeologiczne).

Naszym zdaniem do Twierdzy warto wybrać się przede wszystkim latem, gdy jest zorganizowane zwiedzanie z przewodnikiem. Bez niego pobyt w Twierdzy jest zdecydowanie mniej ciekawy.

Szczyt głównego fortu jest znakomitym punktem widokowym na okolicę.

Z dziećmi

Zaśnieżona droga od parkingu to TwierdzyDo samej twierdzy dojedziemy wózkiem z parkingu - prowadzi do niej asfaltowa droga (zimą oczywiście całkowicie zaśnieżona). W trakcie zwiedzania z przewodnikiem wózek może być kłopotliwy: są momenty z wąskimi, stromymi przejściami bądź też schodami. Na ogół jednak jest szeroko i można po prostu spróbować iść z przewodnikiem ile się da, a czasem po prostu trzeba będzie gdzieś poczekać na grupę.

Z nosidełkiem nie powinno być żadnych problemów.

Na końcu zwiedzania w korytarzach Twierdzy prezentowany jest wystrzał z broni czarnoprochowej, co dla najmłodszych jest zdecydowanie zbyt wielkim hukiem.

Zwiedzanie trwa ok. godziny, w tym czasie jest dużo ruchu i atrakcji (np. chodzenie po ciemnych korytarzach ze staroświeckimi lampami), więc dzieciaki od 2-3 lat wzwyż zdecydowanie nie powinny się nudzić. Zaciekawi je z pewnością również wspomniany wystrzał czy możliwość potrzymania szabli przewodnika. Nota bene przewodnik, który nas oprowadzał, umiał także od czasu do czasu powiedzieć coś specjalnie dla dzieci.

Na terenie Twierdzy jest sporo przestrzeni, na dziedzińcu zgromadzono stary sprzęt artleryjski z ostatnich kilkudziesięciu lat. Można się nim pobawić.

Informacje praktyczne

Od 1 kwietnia do 31 października:
* godziny otwarcia: 10 - 18;
* wejścia z przewodnikiem co ok. 45 minut (ostatnie wejście o 16:45);
* w soboty i niedziele od 1 lipca do 31 sierpnia czynne od 10 do 19 (ostatnie wejście z przewodnikiem o 17:45).

Od 1 listopada do 31 marca:
* godziny otwarcia: 10 - 16;
* zwiedzanie z przewodnikiem tylko w soboty i niedziele.

Ceny biletów:
* normalny 15 zł,
* ulgowy 12 zł (dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści),
* bezpłatnie dzieci do lat 4,
* poza sezonem przy zwiedzaniu bez przewodnika bilety są tańsze: 10 zł zwykły, 8 zł ulgowy.

Dla turystów jest przygotowany parking płatny jednorazowo 5 zł. Twierdzę dzieli od niego kilkanaście minut spaceru. W centrum Srebrnej Góry (ok. 10 minut pieszo od parkingu) można zaparkować bez opłat.

Komentarze - forum

Laura (14-07-2016, 12:22)

Świetne miejsce na wycieczkę z przedszkolakami. Właśnie tam byliśmy w ostani wekend razem z przyjaciółmi i ich dziećmi. Chłopcy (cztero i pięcioletni) bawili się znakomicie. Samo zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 1 godziny, potem czas wolny - wykorzystany na lody i zabawę na licznych armatach :) Super pan przewodnik, nie nudził, z zaiteresowaniem słuchały go nawet dzieci. Sam strój żołnierza budził w nich respekt :) Od parkingu niezbyt długie podejście pod górę, nawet największe marudy powinny dać radę. Z wózkiem też się da. My natomiast naszą dwuletnią córeczkę zostawiliśmy z babcią w domu ze względu na część podziemną twierdzy-zimno i dosyć ciemno-mała by się bała. Ale część zewnętrzną spokojnie można obejrzeć z malutkim dzieckiem. Koszt-bilet na twierdzę, przewodnik w cenie biletu. Jest przepięknie, polecamy.

Michał (21-03-2019, 20:43)

Dodam, że na terenie twierdzy jest strzelnica dla tatusiów lubiących hałas.Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 14966389