Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 18-08-2023, 23:36 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć
W 2023 roku Parada Parowozów odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia 2023 (sobota-niedziela).
Oficjalny program 2023
piątek (18 sierpnia)
12:00 - Zwiedzanie parowozowni z przewodnikiem
16:00 - Zwiedzanie parowozowni z przewodnikiem
sobota (19 sierpnia)
10:00 - Otwarcie parowozowni dla zwiedzających
10:00 do 18:00 na placu przy rampie kolejowej - Symulator lokomotywy, kolejka dla dzieci
13:45 do 15:10 - Parada Parowozów
Kulminacyjny punkt programu, czyli równoczesny przejazd wszystkich lokomotyw - kilkakrotnie tam i z powrotem, w różnych konfiguracjach (np. wszystkie razem, potem parami itd.). Dwukrotnie oglądaliśmy Paradę na żywo i musimy przyznać, że robi ona naprawdę duże wrażenie (zobacz: kilka zdjęć i krótki filmik).
20:00 do 21:30 - Przerwa techniczna - parowozownia zamknięta
21:30 do 22:30 - Widowisko multimedialne "Światło, para, dźwięk"
22:30 do północy - Parowozownia nocą (specjalne podświetlenie)
niedziela (20 sierpnia)
10:00 do 18:00 na placu przy rampie kolejowej - Symulator lokomotywy, kolejka dla dzieci
12:00 - Zwiedzanie parowozowni z przewodnikiem
16:00 - Zwiedzanie parowozowni z przewodnikiem
Lista parowozów
Oto lokomotywy, których udział w paradzie został zapowiedziany.
1) Tubize (Belgia), rok prod. 1927, max prędkość 50 km/h (więcej informacji i zdjęcia)
2) Energie 507 (Luksemburg), rok prod. ok. 1952 + tender rok prod. 1919 (Monachium) (więcej informacji i zdjęcia)
3) 01 509 (Niemcy), konstrukcja z lat 20-tych XX wieku, max. prędkość 130 km/h, długość ponad 24 m(!) - jest zbyt długa by zawrócić na wolsztyńskiej obrotnicy, więc będzie musiała jechać do Leszna, aby zmienić kierunek jazdy (więcej informacji i zdjęcia)
4) Ty42-24 (Polska), wyprodukowana w 1945 roku w Chrzanowie, ale ten typ to konstrukcja niemiecka z czasów drugiej wojny światowej (więcej informacji i zdjęcia) - lokomotywa uległa awarii i nie weźmie udziału w tegorocznej paradzie
5) 555.0153 „Czeski Express”, rok produkcji 1944, max. prędkość 80 km/h (więcej informacji)
6) Pt47-65 (Polska), rok produkcji 1949
W paradzie będzie również uczestniczyć drezyna Warszawa M20, czyli taki samochód jeżdżący po torach.
Bilety do parowozowni i na trybuny
W tym roku wstęp do parowozowni będzie płatny. Sprzedawane są również bilety na trybuny, z których będzie dobry widok na Paradę Parowozów, a także bilety na wieczorne widowisko „Światło, para, dźwięk”. Oczywiście na pozostałą przestrzeń wstęp jest wolny, więc paradę można zobaczyć bez kupowania biletów.
Sprzedaż biletów w tym miejscu.
Zabytkowe pociągi retro
Przez cały weekend mają kursować pociągi ciągnięte przez lokomotywę parową. To atrakcja nie tylko dla tych co chcą się nimi przejechać, ale to też świetna okazja by z bliska i bez nadmiernego tłoku zobaczyć pracujące lokomotywy - jak ruszają, ciągną wagony itp.
Bilety na pociągi retro można nabyć w tym miejscu.
Organizacja ruchu
W sobotę od 13:00 do 16:00 zamknięty będzie przejazd na ul. Fabrycznej.
Dłuższy pobyt?
Warto jeszcze dodać, że sam Wolsztyn to ładna miejscowość nad jeziorem, również w okolicy nie brakuje jezior i lasów, więc dobrym pomysłem może być połączenie wizyty na Paradzie z kilkudniowym pobytem w tych okolicach podczas długiego weekendu majowego. Więcej o Wolsztynie
Noclegi
Wolsztyn i okolice to turystyczny region, a zatem w bliższej i dalszej okolicy można znaleźć różne noclegi. Lista noclegów na booking.com (z cenami, opiniami i wolnymi terminami): zobacz.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstu i/lub zdjęć w całości lub fragmentach zabronione.
Super info:) fajna atrakcją dla dzieciaków na świeżym powietrzu!
Jedziemy obowiązkowo, jak co roku! :)
Właśnie jesteśmy ale nie ma zupełnie koszy na śmieci a wendorzy nie mają prądu.... :/
ja tez jestem tez nie ma koszy na smieci
Kiedy będzie lepsze nagłośnienie.stojący bliżej wiaduktu nic nie słyszą.tak było w tym roku
Komentarze raczej archiwalne,bylismy o sześć lat mlodsi.
W pobliżu parady, dosłownie po drugiej stronie torów kolejowych odbędzie jeszcze jedna bardzo interesująca atrakcja dla dzieci. Mianowicie wystawa modeli z Klocków LEGO. W pobliskiej szkole będą setki modeli z lego oraz specjalnie przygotowane sale zabaw z klockami LEGO. Wystawa będzie już od piątku do niedzieli w godz 10-18
Parada 2023 za nami, inna niż poprzednie, wszystko pogrodzone, wstęp do parowozowni płatny (cena czterokrotnie wyższa niż normalnie), ale nawet po zakupieniu biletu za 40 zł swobodnie pochodzić się nie dało, bo ochrona przeganiała. Zresztą niewiele było do oglądania, eksponaty na zewnątrz rdzewieją na potęgę, w krzakach od lat gnije parowóz bezpaleniskowy (tzw. pasożyt), dźwig kolejowy i resztki taboru. Martwy PM36 wysunięty z szopy, z którego komina leciał sztuczny dymek niczym z e-papierosa wyglądał żałośnie. Wszędzie grupy SOK, tym razem nie pilnujące porządku, lecz tworzące atmosferę terroru. Ludzie, którzy odważyli się wypuścić drona byli spisywani, choć nigdzie nie było informacji o zakazie lotów. O ile ten zakaz dronów na masowej imprezie rozumiem, to wystawienie mandatu starszemu panu, który przez przypadek znalazł się po niewłaściwej stronie barierki było już niesmaczne. Ludzi mniej niż w poprzednich latach, po godz. 16 SOK-iści zbierali się już w duże grupy i pilnowali sami siebie. Organizacja słaba, za to nagłośnienie mocne. Zanim nadjechała lokomotywa już było słychać z głośników jej dźwięki, transmitowane z innego odcinka toru, znacznie głośniejsze niż naturalne. Pomysł beznadziejny, zwłaszcza dla nagrywających przejazdy. W dodatku to country, niczym na pikniku w Mrągowie. Nie dało się nagrać przejazdu z naturalnymi dźwiękami lokomotyw. Ale tabor ciekawy, zwłaszcza parowozy z Belgii i Luksemburga. Te dwa "maluchy" ciągnące pociąg retro "uratowały" wizerunek parady.
Przeiękna impreza polecam dzieciom niepnosprawnym i wszystkim