Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wolsztyn - tu wciąż jeżdżą lokomotywy

Wolsztyn - tu wciąż jeżdżą lokomotywy

Jest w Polsce miejsce, w którym stare lokomotywy parowe to nie tylko zabytek czy okazjonalny przejazd, ale zwykłe, codzienne pociągi. A to nie jedyna atrakcja Wolsztyna.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 22-04-2024, 14:26 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Mowa o Wolsztynie, powiatowym miasteczku w zachodniej Wielkopolsce. Jest tam jedyna w Polsce parowozownia, z której lokomotywy wyruszają codziennie w trasę, ciągnąc wagony pasażerskie. Przy czym nie chodzi tu o jakieś turystyczne pociągi, tyko zwykłe rozkładowe przejazdy.

W ostatnich latach było z tym trochę zawirowań, w 2014 roku regularne przejazdy zostały czasowo wstrzymane, ale po jakimś czasie je wznowiono. Obecnie, w 2024 roku, z wolszyńskiej parowozowni lokomotywy wyjeżdżają na tory 6 razy w tygodniu: w dni robocze do Zbąszynka, a w soboty do Poznania. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie www.parowozowniawolsztyn.pl.

Dodatkowo co roku na przełomie kwietnia i maja odbywa się w Wolsztynie efektowna Parada Parowozów, kiedy to z innych miast i krajów zjeżdżają do Wolsztyna zabytkowe lokomotywy i biorą udział w pokazowych przejazdach. Na żywo robi to całkiem spore wrażenie. (zobacz informacje o Paradzie Parowozów w tym roku)
Kilka lokomotyw stoi pod parą obok siebie[zdjęcie: Lokomotywy w czasie Parady Parowozów 2018]

Wolsztyńską Parowozownię można zwiedzać, jest w niej także Izba Muzealna, w której znajduje się m.in. makieta przedstawiająca Parowozownię w jej kształcie sprzed 1920 roku. Aktualne godziny otwarcia można znaleźć na podanej wcześniej stronie Parowozowni: w sezonie letnim 2024 są to 7:00 - 18:00 (ostatnie wejście o 17:00).

Co jeszcze w Wolsztynie?

Wolsztyn to zadbane i ładne miasteczko. Za najcenniejszy zabytek uznaje się późnobarokowy kościół z XVIII wieku położony blisko Rynku. Co warto podkreślić, wczesnym popołudniem powszedniego dnia kościół był otwarty. Niedaleko niego stoi druga świątynia, zbudowana w XIX wieku na potrzeby protestantów.
Uliczka i barokowy kościół na jej końcu[zdjęcie: Barokowy kościół parafialny]

Wolsztyński Rynek to ładne miejsce na spacer, obok Ratusza znajduje się sympatyczna fontanna. Z Rynku blisko już do pięknie zagospodarowanych brzegów Jeziora Wolsztyńskiego.
Szeroka tafla jeziora, nad nią błękitne niebo[zdjęcie: Rozległa tafla Jeziora Wolsztyńskiego]

Mamy tam molo z ławeczkami, plac zabaw (przy Centrum Fala), wiele pomostów, a dalej przy brzegu rozciąga się rozległy park poprzecinamy alejkami spacerowymi. Jedna z nich jest wyjątkowa: wiedzie utworzonym wśród szuwarów pomostem, który ma zapoznać spacerowiczów z przybrzeżną roślinnością.
Alejka wiedzie do jeziora, a na jej końcu - ławka[zdjęcie: Sympatyczna ławeczka - jedna z wielu w parku]

Nieco dalej od mola, w okolicach pałacu i skrzyżowania ulic Drzymały z Komorowską, znajduje się plaża oraz kąpielisko.

Ponadto w Wolsztynie znajdują się jeszcze 3 placówki Muzeum Regionalnego.

1. Izba pamięci noblisty Roberta Kocha, który przez kilka lat był powiatowym lekarzem w Wolsztynie (ul. Kocha 12).

2. Muzeum Marcina Rożka, polskiego rzeźbiarza i malarza, twórcy m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Przez wiele lat mieszkał w Wolsztynie. Został zabity przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie trafił za odmowę wykonania wizerunku Hitlera. Muzeum prezentuje jego życie i twórczość, a także okazjonalne wystawy czasowe (ul. 5 Stycznia 34).

3. Zorganizowany na otwartym powietrzu Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski (ul. Bohaterów Bielnika 26).

Z dziećmi

Lokomotywy to oczywiście atrakcja sama w sobie. Warto zobaczyć je z zewnątrz - kiedy ruszają wypuszczając kłęby pary i dymu. Na dworzec da się wejść z wózkiem.

Fontanna w Rynku pozwala dzieciom się nieco pomoczyć, więc można wziąć jakieś ciuchy na zmianę. Oczywiście w gorące dni można wybrać się na kąpielisko.

Nad jeziorem oraz w parku są ciekawe dla dzieci molo, mostki, a także plac zabaw. Jest to świetne miejsce na rodzinne spacery.
Kwiaty, chodnik i biegające dzieci, a wokół jezioro[zdjęcie: Molo nad Jeziorem Wolsztyńskim]

Mapa Wolsztyna i okolic

Jeśli chodzi o papierowe mapy to najbardziej polecamy mapę "Powiat Wolsztyński" wydawnictwa TopMapa (TopNovum). Dokładnie przedstawione okolice, plan centrum Wolsztyna oraz przewodnik krajoznawczy na odwrocie - zobacz.

Komentarze - forum

Piotr Bojdoł (02-05-2017, 12:27)

Witam mam pytanie czy jest mozliwośc zobaczenia parowozów poza wikendem majowym np w czerwcu lub lipcu?Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22964900