Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > blog > Nowe ikony POI w AutoMapie - czy lepsze?

Nowe ikony POI w AutoMapie - czy lepsze?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 02-09-2016, 6:57 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

AutoMapa wprowadziła nowe ikony dla tzw. POI, czyli użytecznych punktów. Ze względu na ich liczbę, różnorodność, a także opisy zawsze były one bardzo mocną stroną AutoMapy. Przykłady takich punktów to np. stacje benzynowe, markety, bankomaty, muzea, atrakcje turystyczne, różnego rodzaju informacje drogowe (np. fotoradary, punkty poboru opłat, przejazdy kolejowe), kościoły, gastronomie.

Czy po wprowadzeniu nowego wyglądu ikon dalej będą one tak mocną stroną AutoMapy? Naszym zdaniem nie, a sądząc po komentarzach użytkowników na Facebooku nie jest to odosobniona opinia.

---
Uwaga! Od wersji 4.01 na Androida (ukazała się pod koniec sierpnia 2016) ikonki zostały częściowo poprawione i znów widać np. logo firmy w przypadku stacji benzynowych.
---

Trzy podstawowe wady nowych ikon:

1) Wcześniej wiele punktów POI było wyświetlanych na mapie jako logo danej marki, np. widzieliśmy znaczek Orlenu, BP, Biedronki, Netto, danego bankomatu czy McDonalda. Obecnie wszystkie POI w jednej kategorii mają taką samą ikonkę, np. dystrybutor stacji benzynowej albo koszyk marketu. Znacznie zmniejsza to liczbę informacji, które AutoMapa dostarcza użytkownikowi, bo trzeba klikać na każdą ikonkę, żeby dowiedzieć się co to za POI. Mówimy o programie do nawigacji, więc każde takie zmuszenie kierowcy do klikania czy do czytania znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo, a często jest niemożliwe, więc to trochę tak jakby te informacje w ogóle zniknęły z programu.

2) Nowy wygląd punktów POI jest bardzo mało czytelny, gdyż niemal wszystkie są biało-niebieskie (wyjątki to te związane z fotoradarami oraz z zagrożeniami na drodze - mają odpowiednio tło czerwone i żółte). Na pierwszy rzut oka zupełnie nie widać z czym mamy do czynienia, trzeba poświęcić sporo uwagi by rozróżnić np. stację benzynową od kościoła. Wcześniej to się widziało nawet kątem oka - cóż to za problem odróżnić kolorowe logo Shella czy Lotosu od charakterystycznego, mocno narysowanego czarnym kolorem budynku z krzyżem? Użyte tylko dwa kolory i to jeszcze o słabym kontraście to błąd. Naszym zdaniem są też one po prostu brzydkie i niezbyt pasują do kolorystki mapy, ale to już kwestia gustu.

3) Na urządzeniach z wysoką rozdzielczością (np. tabletach) stare ikony POI były małe, dzięki czemu można było ich sobie sporo wyświetlać, a mimo tego mapa wciąż była czytelna. Wydaje nam się, że te nowe zostały powiększone i jak sobie ustawimy np. skalę 5 km i wyświetlanie kilku kategorii POI to w dużych miastach, gdzie tych punktów jest dużo, mapa przestaje być czytelna.

Producenta AutoMapy zdecydowanie zachęcamy do powrotu do starych POI i skoncentrowania się nie na rzeczach, w których AutoMapa jest dobra, bo widać, że tam łatwiej coś zepsuć niż poprawić, ale na tych gdzie AutoMapa gorzej sobie radzi. Warto popracować np. nad wyznaczaniem trasy i omijaniem korków, prezentacją alternatywnej trasy w czasie nawigowania albo nad wprowadzeniem nowego rodzaju trasy ("odważna"), która bierze pod uwagę jedynie odległość i czas jazdy, a nie kategorię drogi, bo obecnie AutoMapa boi się puszczać kierowcę bocznymi drogami.

Niech przykładem, który najlepiej podsumuje te nasze wywody będzie leśniczówka: po staremu wyświetlało się charakterystyczne poroże, które trudno z czymkolwiek pomylić, a obecnie wyświetla nam się... walizka! Prawdopodobnie dlatego, że leśniczówka jest w kategorii turystyka.

Komentarze - forum

Stanmor (27-12-2015, 20:12)

Te nowe ikony to tragedia i wielka porażka. Jeżeli przy następnej aktualizacji nie powrócą do starszej wersji ikon to rezygnuję z korzystania z AutoMapy. Jak można coś co było dobre tak spieprzyć.

Romtom (09-01-2016, 13:47)

Dołączam się do powyższych komentarzy. Spitolono rzecz dobrą ikonki POI może rzeczywiście zbyt małe ale były zrozumiałe i czytelne. Kierujący pojazdem "jednym rzutem oka" miał rozeznanie co jest wokół niego. Obecnie "odkrywanie" co kryje się pod beznadziejnie graficznie wykonaną ikoną może doprowadzić do katastrofy. Na to nie ma czasu, my kierujący pojazdem mamy śledzić rzeczywistość za szybą auta a nie rozgryzać co dana ikonka kryje w sobie. Panowie z Auto Mapy przynajmniej wróćcie do starych wypróbowanych jeśli nie chcecie nowych na miarę HD rozdzielczości ikonek. Nie wyłamujcie otwartych drzwi bo wywieje przez nie wielu dotychczasowych użytkowników. Popatrzcie jak to robią Węgrzy - ich iGO Primo nie eksperymentuje na wypróbowanych i zaakceptowanych rozwiązaniach.

jacek (05-06-2016, 22:03)

własnie wszedłem na tą stronkę zeby dodać komentarz te nowe poi to porażka .Bedę musiał zrezygnowac z am już mi po prostu nie leży kolorowe poi były mocną stroną tego programy a teraz lipa!!! na początku myslałem ze to jakis żart ale rzeczywistosc okazała sie brutalna .Zachecam do powrotu do starych ustawien

W..y użytkownik. (13-07-2016, 14:24)

A ja wojuję i już któraś instalacja i myślałem, że coś popsułem i że kiedyś (ze 4 lata temu) wgrałem zestaw ikon i po reinstalacji czystej mi to zginęło. A tu sobie ku... zmienili coś co było rewelacyjne i oczywiste w nawigacji. No rzesz k.. jego mać!!! Teraz wszelkie sklepy mają taką samą ikonę, stacje paliwowe tylko widzę mają swoje. Pewnie taka firma musi wykupić sobie u automapy licencję na okazywanie swojego znaku formowego. Cóż jak spi...asystenta pasa ruchu żegnaj automapo.

-greg- (04-01-2017, 16:54)

Wystarczy w Google wpisać: "am kolorowe ikony chomikuj", podmienić 6 pobranych plików w folderze "AutoMapa EU" i już mamy stary zestaw ikon.

x (14-09-2017, 15:56)

Wyskakuja wyniki ale dla am pod windows. A pod androida da sie podmienić?

Freddi (18-01-2018, 11:06)

Wystarczy zsynchronizować ikonki POI z MIPLO i gotowe wszystko jest jak dawniej a nawet lepiej Pozdrawiam

jarekwal (02-09-2018, 19:27)

Podpisuje się wszystkimi kończynami pod opiniami,które mówią o tym,że zmiana ikon POI z kolorowych na szaro-niebieskie to porażka.Pozostałe wpisy na blogu

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 21044299