Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gołubie - urlop na Kaszubach

Gołubie - urlop na Kaszubach

Położone między Kościerzyną a Kartuzami Gołubie, to wieś jakich wiele na Kaszubach: otoczona lasami, leżąca tuż nad jeziorem. Czy warto tam udać się na urlop?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 28-07-2012, 10:04 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Widok na Jezioro DąbrowskieGołubie leży ok. 60 km na południowy-zachód od Gdańska, w regionie zwanym Szwajcarią Podlaską. Nazwa ta wiąże się z urozmaiconą i malowniczą rzeźbą terenu tej części Polski: liczne wzgórza poprzedzielane jeziorami. W celu ochrony przyrody utworzono tu Kaszubski Park Krajobrazowy, na którego południowym skraju leży właśnie Gołubie.

Największą zaletą Gołubia jest oczywiście piękna przyroda: położone wśród wzgórz, między jeziorami (nad brzegiem Jeziora Dąbrowskiego i nieopodal Jeziora Potulskiego), a dużą część jego okolic zajmują lasy (głównie iglaste).

Wieś czy turystyczna miejscowość?

Gołubie - tablica z nazwą miejscowości po polsku i kaszubskuOd jakiegoś czasu Gołubie jest znane z kilku ośrodków wczasowych, które proponują leczenie za pomocą diety warzywno-owocowej według wskazań dr Ewy Dąbrowskiej. Poza tym jest tu jeszcze trochę domków do wynającia i kwatery agroturystyczne. Generalnie jednak Gołubie nie wygląda jak popularna turystyczna miejscowość z barami, budkami z lodami, kioskami z bibelotami itd. Jest tu kilka zwykłych sklepów i nieliczne restauracje. Tuż nad jeziorem znajduje się za to kąpielisko (o nim poniżej). Przy kąpielisku swoją łódź oraz mały barak mają rybacy i można tam kupić świeżą rybę prosto z jeziora. Jest także możliwość wypożyczenia np. rowerów wodnych.

W Gołubiu nie ma sensownej infrastruktury w rodzaju chodników, toalet, kubłów, ławeczek czy parkingów. Opłatę klimatyczną jednak gmina pobiera.

Przez Gołubie przebiega linia kolejowa, która łączy Kościerzynę z Gdynią (więcej o historii tej linii). We wsi znajduje się również parafialny kościół.

Mieszkańcy są na ogół bardzo mili, np. nasze dzieci bawiły się chętnie z miejscowymi na kąpielisku, a we wsi panuje zwyczaj mówienia "Dzień dobry!" do wszystkich.

Kąpielisko

Kąpielisko w GołubiuKąpielisko nad Jeziorem Dąbrowskim to trawiasta plaża z malutką połacią piasku do zabawy dla dzieci. Wejście do wody jest łagodne, dno opada powoli, a obszar płytkiej wody dla dzieci jest ograniczony pomostem, co bardzo podonosi bezpieczeństwo i ułatwia ich pilnowanie.

Na nieco głębszej wodzie (dorosłemu po pas) na dnie leży sporo kamieni, co trochę utrudnia np. grę w piłkę czy zabawy z dziećmi w wodzie. Tuż przy kąpielisku znajduje się molo. Woda sprawia wrażenie bardzo czystej.

Kąpielisko w Gołubiu ma już jednak najlepsze czasy za sobą. Gdy byliśmy tam w ostatnim tygodniu czerwca i pierwszym tygodniu lipca 2012, to wraz z początkiem wakacji nie pojawił się tam ratownik, a molo zostało zamknięte (na jego końcu wyraźnie czuć było, że się kiwa na boki, więc chyba grozi zawaleniem). Ktoś jednak choćby w minimalnym zakresie czuwa nad kąpieliskiem, gdyż koszono tam trawę i oczyszczano dno ze śmieci. Ponadto w 2012 roku kąpielisko to zostało zgłoszone formalnie jako "miejsce przeznaczone do kąpieli", więc woda została zbadana przez sanepid i być może ratownik też się tam pojawił (ale do 7 lipca 2012 go nie było).

Kąpielisko jest ogólnodostępne, bezpłatne.

Baza wypadowa na Kaszuby

Gołubie to świetna baza wypadowa na Kaszuby. Nawet jeśli nie dysponujemy samochodem, to jest tu linia kolejowa (stacja Gołubie Kaszubskie), po której regularnie kursują szynobusy, np. w kwadrans możemy dojechać do Kościerzyny, a w godzinę do Gdyni.

Miejsc ciekawych do zwiedzenia jest mnóstwo. Oto kilka naszych propozycji, które odwiedziliśmy i opisujemy:
* Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie;
* Dom do góry nogami i inne atrakcje w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku;
* Wzgórze Wieżyca z wieżą widokową.

Nieco bardziej odległe jest Trójmiasto (ok. 1 - 1,5 godziny drogi):
* Gdynia w jeden dzień;
* Zwiedzanie Gdańska, m.in. opisy atrakcji, propozycja trasy, mapka, zdjęcia.

Gołubie leży także niedaleko Drogi Kaszubskiej - trasy widokowej przez najbardziej malowniczą część Kaszub. Przejazd nią jest ciekawy, ale nie oszałamiający.

Z dziećmi

Kąpielisko dla dzieciW Gołubiu nie stracimy majątku na znanych znad morza drogich i tandetnych zabawkach, gofrach i na innych słodko-zabawowych wyciągarkach pieniędzy. Nie ma tu takich punktów, więc dzieci nie mają tego typu pokus. W ten sposób łatwiej spokojnie spędzić z nimi urlop, można bardziej zainteresować się przyrodą, zabawą i sobą nawzajem.

Główna atrakcja Gołubia to oczywiście kąpielisko (szczegóły powyżej). Naszym dzieciom bardzo się tam podobało, szkoda tylko, że na plaży nie ma trochę więcej piasku. Poza tym - tak jak pisaliśmy - infrastruktura nie rozpieszcza, np. kiepskie chodniki lub ich brak utrudniają spacery.

Atrakcją też jest oczywiście pociąg, a w razie niepogody jest w okolicy kilka miejsc, którymi dzieci się zainteresują.

Podsumowanie

Gołubie to spokojna wieś leżąca w samym sercu Kaszub. Jest tu czyste powietrze, lasy, jezioro z kąpieliskiem, ładne widoki, a także ciekawe okolice. Nie ma tłumu turystów czy rzędu sklepów przy drodze, można odpocząć od zgiełku miasta i w bliskości przyrody.

Komentarze - forum

Kaszeba (02-07-2016, 19:33)

pora na aktualizację, teraz jest piękny pomost

Rodzinka z Malborka (08-08-2016, 10:26)

Witam. Serdecznie zapraszam w odwiedziny TERAZ!!! Miejsce uległo fantastycznej przemianie nie tracąc nic ze swojego uroku. My byliśmy pierwszy raz w 2012 i teraz w lipcu 2016 r i na pewno za rok tam wrócimy :-)Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22913955