Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wieżyca - punkt widokowy na Kaszubach

Wieżyca - punkt widokowy na Kaszubach

Krótki i przyjemny spacer przez las (szlak przejezdny nawet z wózkiem dziecięcym) można zakończyć oglądaniem rozległej panoramy okolic z wieży widokowej.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 10-06-2023, 7:44 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wieża widokowa na WieżycyWieżyca wznosi się na 329 metrów ponad poziomem niezbyt odległego morza i jest to najwyższe miejsce nie tylko na Pomorzu, ale i w całej północnej Polsce. Jest to jedno ze wzgórz tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, czyli pagórkowatej części Kaszub bogatej w lasy i jeziora. W 1997 roku otwarto na szczycie Kaszubską Wieżę Widokową im. Jana Pawła II, z której można podziwiać rozległą panoramę okolic.

Widok z wieży widokowej na Wieżycy Na Wieżycę najłatwiej wejść czarnym szlakiem, od parkingu położonego ok. 100 m od drogi krajowej nr 20 (Gdańsk - Kościerzyna). Parking ten znajduje się przy drodze lokalnej do Szymbarku (mapka).

Trasa wiodąca z parkingu na szczyt to kilkaset metrów łagodnego wejścia pod górę. Wiedzie ona skrajem rezerwatu przyrody, który chroni las bukowy. Spacer zajmuje ok. 15 minut.

Wejście na samą wieżę, mimo jej wysokości (ok. 35 m), nie jest trudne. Schody są wygodne i szerokie, z odpowiednimi barierkami, a sam taras na górze również jest rozległy. Nawet niezbyt odważne osoby nie powinny mieć problemów. Trzeba jednak przyznać, że przy silnym wietrze można poczuć na szczycie lekkie kołysanie się wieży.

Widok ze szczytu robi wrażenie głównie ogromnym obszarem jaki obejmuje. Widać m.in. Kartuzy i fragmenty jezior Potulskiego i Ostrzyckiego. Plotki o możliwości zobaczenia morza (w szczególności Mierzei Helskiej) są chyba tylko plotkami.

Z dziećmi

Ścieżka prowadząca na szczyt WieżycyŚcieżka na szczyt jest szeroka, niezbyt stroma i tylko trochę kamienista, więc można spokojnie wjechać nań wózkiem dziecięcym. Oczywiście najłatwiej będzie takim z dużymi kołami, ale naszym zdaniem spacerówką też powinno się dać. Na samą wieżę widokową oczywiście już nie wjedziemy. Za to nosidełko sprawdzi się i na szlaku i na wieży - schody na nią są szerokie, podobnie jak platforma widokowa.

My na Wieżycy byliśmy z kilkulatkami (ok. 3-4 lata) i nie mieliśmy problemów ani na szlaku, ani przy wchodzeniu na wieżę. Balustrady są "szczelne", więc jest stosunkowo bezpiecznie.

Informacje praktyczne

Wieża przeszła remont w 2019 roku i obecnie znów jest już czynna.

Parking kosztuje 4 zł (to informacja sprzed kilku lat, nie wiemy czy jest tak dalej), na miejscu jest toaleta oraz drobny stragan z pamiątkami. Miejsc raczej nie braknie.

Płatne jest również wejście na wieżę widokową. Oto ceny biletów:
* dzieci do lat 6 bezpłatnie;
* do lat 16 - 7 zł;
* pozostali - 10 zł.

Również przy wieży można kupić pamiątki, pocztówki, mapy itp.

Godziny otwarcia wieży:
codziennie od 9:00 do 20:00.

Komentarze - forum

lutek (21-02-2015, 21:39)

Byłem na tej wieży z moim 3,5 letnim synkiem. On w ogóle nie czuł lęku i był wyraźnie zainteresowany. Ja natomiast z pewną rezerwą podchodzę do takich wspinaczek. Niestety, wieża nie jest dla ludzi mający nawet lekki strach przed wysokością, moja żona ledwo podeszła do pierwszego poziomu i już zaraz uciekła na dół. A poziom ten jeszcze nie przekracza wysokości drzew. Przyczyną tego jest umieszczenie schodków na zewnątrz wieży a nie wewnątrz. W górnych poziomach idzie się po schodach dosłownie jak po balkonie, dodać należy również to. Mimo tego udało się nam wejść na sam szczyt i podziwiać rozległą panoramę Szwajcarii Kaszubskiej.

Andrzej (06-03-2017, 12:34)

Widoki wspaniałe. Byliśmy 04 03 2017. Cennik nieaktualny.

Radek (26-03-2017, 9:44)

Ile kosztuje wejście?

magda (12-04-2017, 19:14)

Prosze o aktualny cennik

Piotr (07-05-2017, 6:03)

Jak będzie o 2 zł.więcej to zrezygnujecie ze zwiedzania?

Jacek (21-02-2018, 11:35)

Czy możliwe jest wejście w sobotę zimą na wieżę widokową na Wieżycy?

Remus Szymbark (09-03-2018, 20:00)

Zależy to od od warunków jakie są na stopniach (oblodzenie, lód).

Danka (09-06-2023, 23:38)

Cena wejścia na wieżę 10 zł , parking w czerwcu 2023 był bezpłatny.

psur.pl (10-06-2023, 7:37)

@Danka Dziękujemy za informację :)Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22964396