Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Ruchoma szopka (i nie tylko) w Olsztynie k. Częstochowy

Ruchoma szopka (i nie tylko) w Olsztynie k. Częstochowy

Jadąc do Olsztyna od strony Częstochowy zobaczymy wyniosłe ruiny zamku. Skryte w ich cieniu miasteczko zaskoczy nas jeszcze jednym ciekawym miejscem.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 29-12-2012, 8:38 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zamek w Olsztynie został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego (XIV w.). W ciągu wieków był świadkiem wielu bitew i oblężeń, a swój aktywny żywot zakończył po potopie szwedzkim (XVII w.), kiedy to popadł w ruinę.

Dzisiaj zamek ten to malownicze, położone na wzgórzu ruiny. Znajdują się one pośród charakterystycznych dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej wapiennych skałek. Najbardziej rozpoznawalnym elementem zamku jest wysoka wieża z nadbudówką z czerwonej cegły. Ruiny są udostępnione do zwiedzania (więcej o zamku w artykule Olsztyn - zamek blisko Jasnej Góry).

O zamkowych legendach i toczonych tam bitwach można się dowiedzieć, a także w pewnym sensie ich doświadczyć, w pracowni artysty Jana Wiewióra.

Anioł z pracowni Jana WiewióraBetlejemowo - pracownia Jana Wiewióra

Niecałe 200 metrów od wiodącej na zamek ul. Zamkowej znajduje się ozdobiony rzeźbami, kolorowy dom. To pracownia Jana Wiewióra, ludowego artysty. Prezentuje on ruchomą szopkę oraz loch, w którym czeka na turystów kilka niespodzianek...

Szopka nie jest zbiorem różnych zabawek i bibelotów, które akurat były pod ręką, lecz starannie wykonaną, spójną całością, w której wszystkie sceny i postaci pasują do siebie. Każdy element ma swoje znaczenie, o którym w barwny sposób opowiada gospodarz. W szopkę wplótł on miejscowe legendy, a także... siebie samego. Słuchając o tym jakie przesłanie kryje się za prostymi figurami nie sposób nie zachwycić się mądrością ludową, która - w kwestiach wiary - bardziej interesowała się dobrem ludzkiej duszy niż Funduszem Kościelnym.

Po obejrzeniu szopki artysta zaprowadzi nas do lochu, gdzie prezentuje makietę oblężenia zamku (wspomaganą przez światło i dźwięk), a także tajemniczą celę ze skazańcem... towarzyszą jej niespodzianki, których turyści mogą doświadczyć na własnej skórze.

Pan Jan Wiewiór jest otwartym i bardzo sympatycznym gospodarzem. Nie zostawia turystów samych, lecz oprowadza, wiele opowiada, barwnie przedstawiając wszystkie swoje dzieła. Na dodatkowe pytania również usłyszymy życzliwe odpowiedzi.

Z dziećmi

Ładna, ruchoma szopka jest oczywiście bardzo atrakcyjna dla dzieci. Równie ciekawy jest sugestywny pokaz w lochu, natomiast gospodarz rozsądnie dostosowuje go do wieku najmłodszych turystów, aby się zbytnio nie przestraszyli.

Wszystko to jest położone w domu i na posesji p. Jana Wiewióra, więc są to małe przestrzenie. Jeśli zatem mamy wózek (raczej nie wjedziemy z nim do środka - schodki, mało miejsca) nie będzie większego problemu, żeby wziąć dziecko na ręce. Nie ma dużo chodzenia.

Dom ozdobiony rzeźbamiInformacje praktyczne

Betlejemowo - godziny otwarcia: od 9 do 17 Uwaga! Zimą 2021/2022 na drzwiach zastaliśmy kartkę "Nieczynne z powodu koronawirusa"
ceny biletów: 6 zł dorośli, 5 zł dzieci i młodzież
ul. Kuhna 1, Olsztyn

Zaparkować samochód można przy Rynku (pl. Piłsudskiego), który jest świeżo wyremontowany. Pracownię Jana Wiewióra dzieli od tego miejsca kilkanaście metrów. Zamek zaś ok. 350 metrów - nie sposób go nie zauważyć.

Podsumowanie

Tłumy Polaków odwiedzają przez cały rok Jasną Górę, a położony blisko niej Olsztyn może być dobrą propozycją na urozmaicenie pielgrzymki. Ruchoma szopka, piękne drewniane figurki i tajemnicze lochy mogą być szczególnie ciekawe dla dzieci, które - jak to dzieci - być może trochę się wynudzą na Jasnej Górze, za to w Olsztynie będą mogły spotkać się z przekazem religijnym lepiej dostosowanym do ich wieku.

Jeśli zaś wystarczy nam czasu, to na zdobycie czekają jeszcze pięknie położone ruiny średniowiecznego zamku.

Komentarze - forum

Beata (02-06-2013, 22:30)

Bardzo ładnie napisane. Podziwiam.

Beata (02-05-2014, 12:11)

Bardzo praktyczne wskazówki,warto odwiedzić to miejsce.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22965187