Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Mapa UMP - darmowa i aktualna mapa Polski

Mapa UMP - darmowa i aktualna mapa Polski

Jeśli chcesz zobaczyć nowe odcinki dróg kilka dni po ich otwarciu skorzystaj z mapy UMP. A cóż to w ogóle za mapa?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 22-02-2011, 22:29 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Aktualizacja 2024: artykuł pochodzi sprzed wielu lat i choć opisana tu mapa UMP wciąż się rozwija, to obecnie naszym zdaniem lepsze są inne rozwiązania:

I. Mapa turystyczna: mapy.cz
mapy.cz - szczegółowa i aktualna mapa turystyczna (zawiera m.in. szlaki), dostępna również w formie aplikacji mobilnej z mapami offline.

II. Mapa samochodowa: NaviExpert
traffic.naviexpert.pl - dokładna mapa samochodowa, która jest na biężąco aktualizowana: po otwarciu nowych odcinków dróg, w przypadku zamkniętych autostrad po wypadku, zamknięcia związane z remontami itp. Są tam też informacje o korkach. Jest dostępna jako nawigacja na telefony pod nazwą NaviExpert właśnie, ale bezpłatne jest tylko 7 pierwszych dni.

*** Poniżej treść oryginalna artykułu

Większość z nas słyszała o Google Maps, Targeo czy Zumi, natomiast mapa UMP nie jest szerzej znana, a szkoda, bo może być bardzo przydatna. Jest to otwarta mapa tworzona przez grupę zapaleńców, która powstała z myślą o używaniu jej w urządzeniach Garmin GPS (nawigacja turystyczna). Jest to mapa całkowicie darmowa i jawna. Z racji tego, że jest udostępniona w Internecie możemy z niej korzystać tak jak i z innych map.

ZaletyMapa UMP: nowy odcinek drogi S8 w Warszawie

+ Bardzo aktualna. Nowe inwestycje drogowe pojawiają się bardzo szybko (często już w ten sam dzień), na mapie są też zaznaczone odcinki dróg planowane i będące w budowie. Dla porównania: pod koniec lutego 2011 w Google Maps wciąż nie ma odcinka drogi S3, którego pierwszy fragment otwarto 26 maja 2010!

+ Bardzo dokładna, zawiera wiele szczegółów, a wszystkie nasze testowe miejscowości, na których sprawdzamy dokładność map, zawierały plany.

+ Szybkość działania, nie wymaga Flasha.

+ Ładne, czytelne i plastyczne mapy zawierają cieniowanie, które oddają ukształtowanie terenu.

+ Wyróżniono drogi dwupasmowe względem jednopasmowych.

+ Na wielu fragmentach dróg zaznaczony jest pikietaż.

+ Od jakiegoś czasu wprowadzono również możliwość wyznaczania trasy.

Mapa UMP: profil wysokości+ Dużo ciekawych narzędzi, np. wysokość n.p.m. po najechaniu kursorem na dany punkt na mapie lub też możliwość narysowania trasy i wygenerowania profilu wysokości (przydatne np. dla rowerzystów).

Wady

- Drogi dwupasmowe i ekspresowe są oznaczane na zielono, co mocno redukuje czytelność (np. na tle lasów) i nie jest typowym oznaczeniem na papierowych mapach. Ponadto identyczne oznaczenie dróg dwupasmowych i ekspresowych jest nieco mylące, gdyż nie każda dwupasmówka jest ekspresowa i nie każda droga ekspresowa jest dwupasmowa. Na szczęście drogi ekspresowe możemy rozpoznać po oznaczeniach (literka "S" przed numerem drogi).

- Dla posiadaczy stron internetowych: w porównaniu np. z Google Maps dużo bardziej skomplikowane osadzanie mapy na stronie.

- Ubogi system wyznaczania trasy dla kierowców (m.in. brak informacji o korkach).

Zobacz:
* Mapa UMP: http://mapa.ump.waw.pl

Komentarze - forum

as (15-10-2011, 17:04)

moja okolica (Kiełczów k.Wrocławia) bardzo dobrze rozrysowana (uznanie). S8 ze zjazdami też. Tylko tak dalej!

maley (17-04-2012, 16:16)

Gratuluacje ! Merytorycznie na najwyzszym poziomie. Sprawdziłem kilka oddanych w przeciągu ostatnich dwu tygodni nowych odcinków dróg w okolicy budowanej A2. Wszystko uwzglednione ! Szkoda, że nie mogę mieć takiej mapy w swojej samochodowej nawigacji :(. POZDRAWIAM

Daimon (12-06-2012, 20:17)

Oczywiście, że można mieć taką mapę w samochodowej nawigacji :) I to całkowicie darmowo. Wystarczy wejść na strone ump.waw.pl i poczytać :)

Zenio (02-11-2013, 19:40)

A co powiesz o mapie OpenStreetMap? Wg mnie jest bardziej dokładna i ma zasięg światowy. Jest bardzo dużo ciekawych serwisów, korzystających z tej mapy i oczywiście rozwijana jest na zasadach opensource.

Piotr Surowiecki (02-11-2013, 20:08)

@Zenio, zerkam czasem na OpenStreetMap. Jeszcze jakiś czas temu była bardzo mało szczegółowa - w rejonach które sprawdzałem nie umywała się nawet do UMP. Ostatnio widzę, że to się znacznie poprawiło, no ale jak sobie zerkam to chyba jednak UMP jest częściej dokładniejsze. No i nie widzę na OSM pieszych szlaków turystycznych (z kolorami)? A jeśli chodzi o aktualność siatki drogowej to nie ma się czego czepić, ale to już się znacznie zmieniło od czasów kiedy pisałem ten artykuł - teraz nawet Google Maps jako tako nadąża ze zmianami. Pozdrawiam!

Marek (03-11-2013, 22:32)

Proponowałbym zmienić w tekście "drogi dwupasmowe" na "dwujezdniowe" bo tak jest poprawnie. Zresztą droga ma pasy ruchu a nie pasma ... A mapa OSM ze szlakami jest jak najbardziej: http://osmapa.pl/w/szlaki/

Piotr Surowiecki (04-11-2013, 18:37)

@Marek - dzięki za cenne uwagi!

janek (25-04-2016, 9:27)

czy tą mape można wgrac na nawigacje goclever nawi405

artur (21-08-2017, 21:10)

niestety pliki trasy wyeksportowane o rozszerzeniu "GPX" nie są widoczne po wczytaniu w nawigacji np.: GEO TRUCKERZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22927773