Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Pustkowo

Gdzie nad morze? Pustkowo

Pustkowo - wieś w gminie Rewal położona na zachodnim wybrzeżu. Czy warto spędzić tam urlop nad Bałtykiem?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 14-08-2015, 8:23 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Jeszcze w latach 90-tych Pustkowo przypominało wieś rolniczą, choć oczywiście dominacja turystyki była bardzo wyraźna. Dziś na łące, na której niegdyś pasły się krowy, powstają kolejne pensjonaty, a Pustkowo stało się zadbaną miejscowością wypoczynkową. Przeszłość Pustkowa można łatwo odczytać z zabudowy: jest tu tylko jeden wielki ośrodek wypoczynkowy i kilka ośrodków z domkami kempingowymi, a poza tym same domy.

Spokój z hałasem na życzenie

Zwykle o Pustkowie pisze się jako o oazie spokoju. I rzeczywiście, jest tu w miarę spokojnie - jak na standardy letnich miejscowości nad Bałtykiem - ale w żadnym wypadku nie jest to pusta, zaciszna wieś. W Pustkowie jest wszystko to co nad morzem: smażalnie ryb, gofry, lody, różnego rodzaju automaty czy wypożyczalnie roweropodobnych pojazdów, ale po prostu nie jest to miejscowość duża, więc siłą rzeczy te atrakcje(?) występują w ograniczonym zakresie. Nie jest to wszystko takie nachalne i w porównaniu z najbardziej tłocznymi miejscowościami tu wciąż można czuć się jak na wsi, blisko przyrody, a nie jak w centrum miasta.
Skrzyżowanie w centrum Pustkowa
Gdyby ktoś jednak zapragnął więcej rozrywek, gastronomii i hałasu to - duża zaleta Pustkowa - w zasięgu spaceru są inne, gwarne miejscowości gminy Rewal. Mamy tu zatem duże, pełne letników, głośnej muzyki i różnego rodzaju barów Pobierowo, zaś idąc w drugą stronę napotkamy Trzęsacz ze słynnymi ruinami kościoła (więcej o Trzęsaczu), a dalej główną miejscowość gminy, kiedyś pełną rybackich kutrów - Rewal. Z Trzęsacza i Rewala dojedziemy działającą w sezonie kolejką wąskotorową do kolejnych miejscowości. Jest to Niechorze z latarnią morską i rybackimi tradycjami oraz pięknie położona w lesie, pełna ośrodków wypoczynkowych Pogorzelica.

Plaża

W Pustkowie na plaży w gorący dzień jest tłoczno, ale jeśli pójdzie się trochę poza centrum, to da się wytrzymać. Myśmy chodzili np. zejściem przy krzyżu i kierowaliśmy się w stronę Trzęsacza.
Plaża w Pustkowie
Położenie Pustkowa tuż obok innych miejscowości, które wyżej określiliśmy jako zaletę, ma też niestety złe strony: nie da się z zatłoczonej plaży pójść daleko w bok, żeby znaleźć się na pustej, dzikiej plaży, bo tam już są kolejne miejscowości ze swymi letnikami.
Plaża w Pustkowie - widok w stronę Pobierowa
Do samej plaży nie mamy zastrzeżeń: ładna, szeroka i piaszczysta. W centrum miejscowości jest plaża strzeżona - na odcinku ok. 200 metrów. Od strony Trzęsacza granica między plażą strzeżoną a niestrzeżoną przebiega przy krzyżu, a od strony Pobierowa mniej więcej przy zejściu od ul. Bałtyckiej. To oznacza, że osoby lubiące się kąpać bez ratowników mają taką możliwość.

Zadbana gmina

Pustkowo i położone w okolicach inne nadmorskie miejscowości (Pobierowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica) leżą w gminie Rewal. Ta administracyjna ciekawostka ma wbrew pozorom duże znaczenie dla wczasowiczów, gdyż w tej gminie wszystkie miejscowości - łącznie z Pustkowem - są naprawdę zadbane. Nie jest to artykuł sponsorowany, lecz nasze wrażenia z pobytu w różnych miejscach nad Bałtykiem. W gminie Rewal nie jest oczywiście idealnie, ale znajdziemy tu szerokie chodniki, miejsca parkingowe, boiska, kubły, kwiaty, ławki... infrastruktura jest na naprawdę dobrym poziomie. Również wspomniana kolej wąskotorowa jeździ dzięki przejęciu jej przez gminę, kilka kąpielisk (także i Pustkowo) otrzymuje regularnie bardzo prestiżowe odznaczenie "Błękitna Flaga", a przy tym wszystkim opłata klimatyczna nie jest zbyt wygórowana (kalkulator opłaty dla Pustkowa).
Chodnik łączący Pustkowo z Trzęsaczem
Na ten pozytywny wizerunek gminy Rewal cień rzucają medialne doniesienia o ponoć ogromnym jej zadłużeniu. To już muszą ocenić mieszkańcy wybierający lokalne władze.

Cień Giewontu i kościół z widokiem na morze

Od kilku lat do Pustkowa, oprócz piękna czystej przyrody, przyciąga także nowa atrakcja turystyczna. To replika krzyża z Giewontu, identycznych rozmiarów co oryginał. Powstała z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich przy współpracy okolicznych mieszkańców, a nawiązuje do słów Jana Pawła II, który mówił o krzyżu na Giewoncie symbolicznie patrzącym na Polskę od tatrzańskich szczytów aż po Bałtyk.
Krzyż - replika tego z Giewontu
Spod krzyża widać morze, a obok ładnie zagospodarowano teren: są tu alejki wśród kwiatów, ławki i plac zabaw.

Warto przy okazji zauważyć, że w Pustkowie nie ma kościoła, jest jedynie kaplica polowa, w której msze są tylko w niedzielę. Chętni do codziennej Eucharystii mogą jednak wybrać któryś z trzech pobliskich kościołów: w Trzęsaczu, Rewalu bądź w Pobierowie.

Pewną ciekawostką jest inicjatywa mieszkańców, którzy chcą wybudować w Pustkowie, właśnie przy krzyżu, niezwykły kościół: ściana za ołtarzem miałaby być szklana i przez nią, za plecami księdza, byłoby widać morze. Wizualizacje tego pięknego projektu można zobaczyć na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Pustkowa, które promuje budowę takiego kościoła. Do rozpoczęcia budowy jednak droga daleka, problemy to m.in. pozyskanie działki nad morzem oraz zebranie funduszy.

Okolica, czyli atrakcje na deszcz

Dużą zaletą Pustkowa są bogate w różne atrakcje okolice. Pomagają one rozwiązać tradycyjny problem turystów nad Bałtykiem, czyli co robić w czasie deszczu i niepogody.

Wspominaliśmy już o sąsiednich miejscowościach gminy Rewal i ich atrakcjach. Do nich można dojść pieszo lub dojechać kolejką wąskotorową. Warto zauważyć, że w tych okolicach dość dobrze rozwinął się prywatny biznes rozrywkowy i jest tu sporo nowych miejsc, które oferują spędzenie czasu, np. park miniatur, akwarium z żywymi rybami czy muzeum multimedialne.

Nieco dalej położony jest Dziwnów. Jego atrakcje to m.in. most zwodzony, falochron z promenadą spacerową u ujścia Dziwnej oraz port rybacki, w którym można kupić ryby od rybaków prosto z kutra. Po moście zwodzonym w Dziwnowie można dostać się na wyspę Wolin z mnóstwem atrakcji historycznych oraz przyrodniczych.

Około 20 kilometrów dzieli Pustkowo od Kamienia Pomorskiego, a w nim m.in. liczne zabytki (np. katedra) oraz bardzo ładny teren spacerowy z mariną nad zalewem (uroku dodają temu miejscu średniowieczne mury obronne).

W drugą stronę jest odległy o ok. 60 km Kołobrzeg, a w nim m.in. molo, port, zabytki i muzeum wojskowe.

To tylko takie zajawki, ciekawych miejsc jest więcej, a te które odwiedziliśmy opisujemy szczegółowo w osobnych artykułach - oto ich lista z woj. zachodniopomorskiego.

Z dziećmi

Jest w Pustkowie zejście na plażę przystosowane dla wózków - to przy krzyżu. Generalnie nie ma też problemów z poruszaniem się wózkiem po całym Pustkowie: do dyspozycji są szerokie chodniki bądź niezbyt uczęszczanie ulice. Przy wspomnianym zejściu z krzyżem znajduje się plac zabaw, natomiast starsze dzieciaki mogą korzystać z gminnych boisk w innych częściach miejscowości (tradycyjne trawiaste jak i nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt).

Sama plaża jest oczywiście piaszczysta i szeroka, nie ma się czego czepić. Jedyny kłopot to bardzo głęboka woda zaraz przy samym brzegu (dorosłemu po pas), co kilkulatkom uniemożliwia swobodną zabawę w wodzie. Tak było w 2015 roku przy zejściu z krzyżem, ale takie rzeczy potrafią się zmieniać co roku, nie wiemy też jak było w innych częściach Pustkowa.

Zaletą naszym zdaniem jest ograniczona liczba komercyjnych atrakcji, czyli stoisk z bibelotami, goframi itp. Takie stoiska stanowią nieustanną pokusę dla dzieci, które koncentrują się na nieustannym kupowaniu. Oczywiście, dzieci trzeba wychowywać tak, aby umiały przejść obok tych sklepików i zapachów nie tracąc głowy, jeśli jednak jest ich wiele i są bardzo nachalne (kto był np. na molo w Międzyzdrojach ten wie co to znaczy), to jest to naszym zdaniem zbyt trudne dla dzieci i rodziców. Na szczęście w Pustkowie tak nie jest, tutaj jest rozsądna ilość straganów i punktów gastronomicznych, wystarczająca by coś kupić, ale nie nadmierna.
Ul. Słoneczna w Pustkowie
Wad nie jest dużo, dla niektórych będzie to brak kościoła na miejscu, a także - jeśli musimy już jakieś znaleźć - brak statków na morzu w samym Pustkowie oraz okolicznych miejscowościach. Pojedyńcze kutry są jeszcze w Rewalu, ale najbliższy port, w którym dziecko mogłoby zobaczyć większe statki to oddalony o ok. 15 kilometrów Dziwnów.

W razie niepogody ciekawe okolice (piszemy o nich wyżej) stanowią sposób na spędzenie czasu z dzieckiem.

Noclegi

Noclegi w Pustkowie to w przeważającej części kwatery prywatne oraz domki. Wiele z nich to nowe obiekty.
Przykładowe noclegi:
1) Oferty na Booking.com (są tam ceny, wolne terminy i opinie)
2) Zamieść tu link reklamowy do swojego noclegu

Mapa

Korzystaliśmy z mapy "Pobrzeże Bałtyku" wydawnictwa Plan, która zawiera dokładną mapę tych okolic, plany miejscowości (w tym i Pustkowa) oraz opis atrakcji turystycznych. Szczegóły oraz oferty zakupu

Pustkowo w gminie Rewal - podsumowanie

Pustkowo to piękna, czysta przyroda, relatywny spokój, sympatyczna atmosfera i dobra infrastruktura. Jednocześnie jesteśmy w samym środku pasa licznych i gwarnych miejscowości letniskowych: możemy zjeść śniadanie w Pustkowie, obiad w Pobierowie, a kolację w Rewalu, by potem jedząc deser podziwiać zachód Słońca na tarasie widokowym w Trzęsaczu.

Komentarze - forum

wczasowiczka (04-09-2015, 9:38)

Byłam w Pustkowie w sierpniu 2015r uważam że ten krzyż niestety przytłacza to miejsce .Uważam iż krzyże powinny stać na uboczu w pięknej zieleni mogłaby towarzyszyć nawet piękna kapliczka ,gdzie wczasowicze według potrzeb w spokoju mogli by się pomodlić.Uwiezcie mi wychodząc z plaży ,i patrząc na ten krzyż odczywałam smutek ,jak gdyby on miał świadczyć o tym że ....pamiętajmy o zmarłych i zachowajmy minute ciszy.Bardzo przygnębiające ,bo miejscowość się pięknie rozwija w dobrym kierunku , nie stwarzajmy takiego smutnego wizerunku.

też wczasowicz :) (09-01-2016, 7:01)

@wczasowiczka To subiektywne odczucia. Dla mnie ten krzyż z Giewontu jest ładnym symbolem jedności Polski - przypomina się Giewont i Tatry na drugim końcu Polski, a w końcu i Jan Paweł II, bo to jego słowa zainspirowały do budowy tego krzyża - czyli zdecydowanie miłe i dobre wspomnienia.

lila (24-07-2016, 22:11)

makabra- o 20 -tej na plaży!! włączają niesamowicie głośną bębniącą muzykę (podobno za zgodą władz miasta!)i to ma się nazywać " impreza zachód słońca!"Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887073