Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wieżyca - w drodze na Ślężę (wieża widokowa)

Wieżyca - w drodze na Ślężę (wieża widokowa)

Wzgórze w Masywie Ślęży zaskakuje wyjątkowo piękną panoramą z wieży widokowej.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 23-04-2018, 7:02 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wieżyca (415 m n.p.m.) to jedno ze wzgórz położonych tuż obok Ślęży, na północny wschód od niej (czyli od strony Sobótki). Idąc na Ślężę przechodzimy przez Wieżycę jeśli wybraliśmy szlak żółty Szlak żółty. Jest to odrobinę dłuższa trasa niż popularny szlak czerwony, jednak właśnie ze względu na przejście przez Wieżycę jest nieco bardziej malownicza i ciekawa (więcej o szlakach na Ślężę).

Na szczycie znajduje się zbudowana w 1910 roku murowana wieża widokowa, która jest udostępniana turystom w sezonie i w weekendy.
Wieża widokowa widziane z bliska - duża konstrukcja, na planie kwadratu[zdjęcie: Wieża widokowa na Wieżycy]

Widok z Wieżycy
Czy widok z niższej Wieżycy może być ciekawy, skoro tuż obok jest dostępna panorama z wysokiej Ślęży? Okazuje się, że tak! Po pierwsze mamy bardzo malowniczy widok na Ślężę. Po drugie krajobraz okolic jest naprawdę piękny, przy sprzyjającej pogodzie widać też Wrocław, a dodatkowo - gdy powietrze nie jest zbyt przejrzyste - to z wysokiej Ślęży widoczność będzie gorsza niż z niższej Wieżycy. Tego właśnie doświadczyliśmy w jedną z kwietniowych sobót podziwiając najpierw widok ze Ślęży, a godzinę później z Wieżycy.

Ciekawostki
Zaskakuje wnętrze wieży widokowej - w środku oprócz schodów przy ścianie - nie ma nic. Zagadnęliśmy o to pana, który sprzedawał bilety i według jego przypuszczeń mogło tam przed wojną być drewniane piętro, jednak do dziś się nie zachowało, pewnie ze względu na intensywne działania bojowe podczas II wojny. W ogóle bardzo zachęcamy do rozmowy z tym panem, ma dużą wiedzę o masywie Ślęży i wiele nam odpowiadał m.in. o podziemiach w masywie Ślęży, których sam też szukał, a których ślady napotkał.
Zalesione wzgórze z wieżą widokową[zdjęcie: Wieżyca widoczna z jednego ze szlaków na Ślężę]

Z dziećmi
Wejście na wieżę jest zupełnie bezpieczne i wygodne. Nie da się wejść z wózkiem, ale z nosidełkiem nie będzie problemów. Na szczycie wieży są bezpieczne barierki i dużo miejsca. Nie ma więc żadnych problemów przy zwiedzaniu wieży z dzieckiem.

Informacje praktyczne

=== Wieża widokowa - godziny otwarcia ===
Oficjalnie: weekendy od 10 do 16 w sezonie, a w dni robocze i poza sezonem na zamówienie
W praktyce: myśmy zwiedzali wieżę po 16, a z tego co zasięgnęliśmy języka, to w ładną pogodę jest ona otwarta dłużej niż do 16.
Jeśli chodzi o "sezon" to w praktyce jest to mniej więcej od kwietnia do października - w zależności od pogody.

=== Ceny biletów ===
5 zł - dorośli
4 zł - dzieci

=== Kontakt ===
Zwiedzanie poza godzinami otwarcia i przewodnik dla grup: tel. 606 613 201

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22954137