Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Foteliki dla dzieci - przepisy

Foteliki dla dzieci - przepisy

Najważniejsze punkty kodeksu drogowego, m.in. do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 07-04-2018, 7:26 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Do ilu lat dziecko musi jeździć w foteliku?

Póki jest dzieckiem wiek nie ma znaczenia. Liczy się wzrost i waga - zobacz pytanie poniżej.


Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Zasadniczo dziecko mające mniej niż 150 cm powinno korzystać z jakiegoś fotelika. Jednak są od tej reguły wyjątki.

Po pierwsze fotelik powinien być dostosowany do masy i wzrostu dziecka. Na rynku nie ma jednak fotelików dla dzieci ważących więcej niż 36 kg. Dodatkowo przepisy mówią, że jeśli nie ma fotelika odpowiedniego do wagi lub wzrostu dziecka, a ma ono co najmniej 135 cm wzrostu, to możemy je wozić bez fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu i oczywiście przypięte pasami bezpieczeństwa.

Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, gdy na tylnej kanapie przewozimy trójkę dzieci. Jeśli dwójka już siedzi na tylnej kanapie w fotelikach, a nie ma możliwości dołożenia trzeciego fotelika (np. za mało miejsca), to wówczas trzecie dziecko może jechać tam z nimi zapięte tylko pasami, ale uwaga - musi mieć co najmniej 3 lata.


Czy można przewozić dzieci na przednim siedzeniu?

Tak, jeśli dziecko siedzi w foteliku - z wyjątkiem sytuacji, gdy z przodu jest aktywna poduszka powietrzna, a dziecko siedzi w foteliku tyłem do kierunku jazdy.

Jeśli dziecko ma co najmniej 150 cm może siedzieć z przodu bez fotelika.


Czy w taksówce dziecko musi jechać w foteliku?

Nie, nie musi. Tak samo jak w przypadku jazdy w samochodach należących do służb, np. karetka, policja czy straż miejska.


Dziecko nie może jeździć w foteliku ze względów medycznych. Co robić?

Art. 39 prawa o ruchu drogowym pozwala na zwolnienie z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ze względu na chorobę itp. W tym celu trzeba mieć zaświadczenie lekarskie "o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci".


Czy kobieta w ciąży ma obowiązek zapinania pasów?

Kodeks drogowy zwalnia z obowiązku zapinania pasów "kobiety o widocznej ciąży" (art. 39).

Z naszych osobistych doświadczeń wynika jednak, że większość lekarzy zaleca zapinanie pasów w ciąży, ale też jednocześnie zwraca uwagę by biodrowa część pasa przechodziła możliwie nisko.


***

Jeśli nie znaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytanie prosimy o pozostawienie komentarza.

Komentarze - forum







Więcej w naszym serwisie

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 9606640