Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Latarnia Morska w Kołobrzegu - punkt widokowy

Latarnia Morska w Kołobrzegu - punkt widokowy

Kołobrzeska latarnia nie jest może bardzo wysoka, ale widoki z niej są naprawdę ładne.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 20-03-2021, 7:24 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Historia kołobrzeskiej latarni morskiej sięga 1666 roku, kiedy to na dachu jednego z portowych budynków zaczęto zapalać światło nawigacyjne. Palono je tylko w razie potrzeby, a światło latarni zapalane regularnie każdej nocy pojawiło się w Kołobrzegu dopiero 200 lat później. Na przestrzeni wieków powstawały kolejne budowle, które służyły jako latarnia, a ostatnia z nich została zniszczona przez Niemców pod koniec II wojny światowej, w czasie obrony Kołobrzegu, ponieważ stanowiła dobry punkt orientacyjny dla radzieckich i polskich artylerzystów.
Ceglana wieża latarni na forcie
Już w listopadzie 1945 roku Rosjanie zbudowali nową latarnię, która była jednocześnie pomnikiem upamiętniającym walki z Niemcami. Napisy i symbole umieszczone na niej były typowym przykładem radzieckiej retoryki, więc z biegiem lat stopniowo je modyfikowano. Widać to choćby po widocznym na zdjęciu napisie, którego długość jest ewidentnie niedopasowana do tła.
Napis na latarni: Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość
Pierwotny napis brzmiał "Wieczna pamięć bohaterom poległym w walce z faszystowską Germanią za wolność i niepodległość Radzieckiego Związku i Demokratycznej Polski" i był tłumaczeniem rosyjskiego napisu umieszczonego na latarni od strony morza. Obecny nie budzi już żadnych kontrowersji i jest ładnym upamiętnieniem walczących z Niemcami w II wojnie światowej.

Zwiedzanie

Wejście jest łatwe. Najtrudniejszy jest początek, kiedy trzeba przejść po schodkach wąskim korytarzem i wtedy mogą robić się zatory, bo trudno minąć się tam dwóm osobom. Następnie są dwa piętra, na których mieszczą się sklepiki z pamiątkami oraz wystawy (m.in. muszle i modele latarni morskich z polskiego wybrzeża). Potem szerokimi i wygodnymi schodami wchodzimy na samą górę.

Taras jest szeroki, jego część jest zadaszona, co ułatwia zwiedzanie w czasie deszczu.

Widok na kołobrzeskie plaże oraz molo jest bardzo dobry. Jak na dłoni widać też wyjście z portu - szczególnie ciekawe, gdy płyną statki. Ogólnie rzecz biorąc widok z latarni uznajemy za bardzo interesujący.
Plaża oraz molo widziane z latarni w deszczowy dzień

Z dzieckiem

Wejście na latarnię nie jest trudne, myśmy byli tam m.in. z dwulatkiem. Jedynie pierwszy, wąski fragment jest bardziej kłopotliwy. Taras jest szeroki i stosunkowo bezpieczny.

Dla dzieciaków wejście na latarnię i widoki z góry to oczywiście atrakcja.

Dane techniczne

Wysokość wieży: 26 m
Wysokość światła: 36,5 m
Zasięg światła: 16 mil morskich (29,6 km)

Informacje praktyczne

Ceny biletów
normalny - 8 zł
ulgowy - 6 zł (dzieci i młodzież szkolna, studenci do 26 lat, emeryci pow. 65 lat)
dzieci do lat 4 oraz opiekunowie grup (1/20) - wstęp wolny

Godziny otwarcia
od 10 do zachodu słońca (lipiec - sierpień)
poza sezonem: 10 - 17

Muzeum Modeli Statków

W budynku latarni w 2021 roku znajduje się jeszcze Muzeum Modeli Statków. W materiałach reklamowych chlubi się ono największym w Polsce statkiem z zapałek (201 cm) - jest to model "Daru Młodzieży", a także flotą Krzysztofa Kolumba. Żadnych wrażeń nie mamy, bo nie zwiedzaliśmy tego muzeum.

Wejście do niego jest dodatkowo płatne (bilety 15 zł, ulgowy 10 zł), godziny otwarcia: codziennie od 10 do 20.

Komentarze - forum

Rodzic (03-04-2019, 8:14)

Ma się dzieci a nie dzieciaki.

psur.pl (03-04-2019, 8:31)

@Rodzic Według Słownika Języka Polskiego PWN "dzieciak" to potocznie "dziecko", czyli w stosunku do dziecka nie jest to nic obraźliwego, a tylko forma lżejsza, bardziej potoczna.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 18798431