Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Międzywodzie

Gdzie nad morze? Międzywodzie

Niewielka miejscowość na wyspie Wolin z ładną plażą. Czy warto tam wybrać się na urlop? Oto nasza opinia i zdjęcia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 14-02-2018, 18:19 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Mieliśmy przyjemność spędzić w Międzywodziu łącznie 4 tygodnie wakacji. Jak tam jest?
Uliczki Międzywodzia - spokój, noclegi i sosny
Międzywodzie położone jest nie tylko na wyspie (Wolin), ale też i na półwyspie (Półwyspie Międzywodzkim). Stąd też nazwa tej miejscowości, gdyż znajduje się ona między Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim. Zalew Kamieński to część Dziwnej, która potocznie nazywana jest rzeką, natomiast formalnie to cieśnina morska oddzielająca Zalew Szczeciński od otwartego morza. Tyle geografii, przejdźmy do bardziej przyziemnych informacji.

Jaka plaża?

Magnesem przyciągających wczasowiczów do Międzywodzia jest oczywiście wybrzeże morskie, stąd pytanie o plażę jest jak najbardziej na miejscu. Nad Bałtykiem na ogół nie ma z tym problemów i tak też jest w Międzywodziu: plaża jest tu szeroka, piaszczysta i bardzo ładna. Dodatkowo było w niej coś wyjątkowo sympatycznego i dobrze się na niej czuliśmy, być może to kwestia "ograniczenia" plaży na horyzoncie: od zachodu przez wysokie klify Wolińskiego Parku Narodowego, a od wschodu przez falochrony portu w Dziwnowie.
Międzywodzie - plaża
Na odcinku plaży w ścisłym centrum miejscowości (ul. Wojska Polskiego) może przeszkadzać nadmierna komercja: punkty handlowe (m.in. piwna hala, budki z goframi) zajmowały pokaźną część plaży, co dodatkowo potęgowało na niej tłok (zdjęcie poniżej). My chodziliśmy na plażę w okolicach ul. Szkolnej i tam było już luźno, podobnie jak np. przy ul. Warszawskiej czy Westerplatte.
Międzywodzie - plaża w centrum: tłok, namiot piwny...
Całość plaży w centrum miejscowości jest strzeżona (od ul. Szkolnej do ul. Westerplatte), co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą. Przy okazji warto zaznaczyć, że plaża w Międzywodziu miała w 2015 roku oficjalny status kąpieliska, co oznacza nieco wyższy standard (m.in. kontroli czystości wody) niż w "miejscu przeznaczonym do kąpieli", które także często spotyka się nad Bałtykiem. Więcej szczegółów o nazwach kąpielisk i czystości wody można znaleźć w tym artykule). Dużą zaletą dla kąpiących jest umiarowana i przewidywalna głębokość wody na przestrzeni ok. 20 metrów od brzegu, chociaż to może się w kolejnych latach zmienić.
Międzywodzie - plaża, niewielki tłok, w oddali klify
W Międzywodziu są dwa zejścia na plażę dla wózków dziecięcych i inwalidzkich: przy ul. Zwycięstwa (blisko centrum) oraz na wysokości ul. Plażowej (na zachodnim skraju miejscowości).
Plaża, słoneczny dzień, średni tłok
Tłok na plaży jest naszym zdaniem umiarkowany i akceptowalny. W ścisłym centrum bywa ciasno, co też wiąże się z zajmowaniem plaży przez wspomniane punkty handlowe, natomiast nieco na boki jest już zupełnie w porządku. Oczywiście, jak jest upalny weekend w środku wakacji, to w okolicach godziny 12 nie tak łatwo znaleźć miejsce przy samej wodzie, trzeba chwilę poszukać. W tym kontekście zaletą Międzywodzia jest oddalenie od innych miejscowości: na zachód praktycznie nie ma nic, na wschód jest odległy o 5 km Dziwnów, więc spragnieni luzu na plaży mogą sobie po prostu pójść trochę w bok.

Jak wygląda Międzywodzie?

Międzywodzie rozciągniętę jest pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim, więc w zależności od miejsca noclegu możemy mieszkać przy samej plaży albo mieć do niej ok. kilometra. Środek miejscowości przecina ruchliwa droga wojewódzka nr 102 Dziwnów - Międzyzdroje, jednak zdecydowana większość noclegów jest w sensownej odległości od niej.

Międzywodzie otoczone jest sosnowym lasem, duża część noclegów nawet się w nim znajduje - głównie te położone bliżej morza; oczywiście w samym centrum lasu już nie ma.
Uliczka z noclegami, wszędzie rosną sosny
Centrum miejscowości, czyli głównie ul. Wojska Polskiego, jest gwarne i tłoczne. Poza centrum jest raczej spokojnie i zacisznie.

Międzywodzie oferuje wiele miejsc na spacery. Szerokim deptakiem można dojść do mariny nad zalewem.
Nowa, wybrukowana alejka, otoczona zaroślami
Z kolei na drugim końcu miejscowości, czyli nad samym morzem, jest niewielki chodnik na wydmach, poprowadzony wzdłuż brzegu. W pobliżu kościoła jest park z siłownią na powietrzu i placem zabaw dla dzieci. Można także oczywiście spacerować uliczkami Międzywodzia, gdyż ruch samochodowy jest na nich na ogół niewielki, za to często są zadrzewione (nadmorskie sosny). Można także wejść do lasu: szeroką ścieżką do zachodniej części miejscowości albo węższą, już bardziej dziką, w kierunku Dziwnowa i położonego w tym lesie starorzecza - Martwej Dziwnej. Do Dziwnowa można też dojść nieco łatwiej: chodnikiem. Co prawda jest on przy głównej drodze, ale wiedzie ona przez las, więc idzie się dość sympatycznie. Dystans od tabliczki "Międzywodzie" do mostu w Dziwnowie to nieco ponad 3 km. Ostatnie miejsce na spacery, o którym chcemy wspomnieć, to Małe ZOO, położone przy głównej drodze ok. 1 km od centrum w kierunku Międzyzdrojów. Dojdziemy tam również chodnikiem.

Zalew i marina

Bardzo nastrojowym i spokojnym miejscem jest Marina Międzywodzie nad Zalewem Kamieńskim. Przy niewielkim molo cumują jachty, są ławeczki by usiąść i cieszyć uszy szumem wody, a oczy pięknym widokiem - na zalew, Chrząszczewską Wyspę i malowniczy Kamień Pomorski. Do mariny prowadzi wygodny deptak, więc jest to świetne miejsce na spacer. Doceni się je szczególnie w wietrzną i sztormową pogodę - tu jest dużo łagodniej niż przy samym morzu.
Duże molo, przy nabrzeżu cumują statki

Atrakcje w okolicy

W bliższych i dalszych okolicach Międzywodzia jest mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania.

Najbliższą miejscowością jest Dziwnów, miasteczko będące siedzibą gminy. Wśród ciekawostek można wymienić m.in.: most zwodzony, port rybacki (codziennie można kupić tam ryby od rybaków), port jachtowy czy wychodzący w morze falochron portowy (można po nim spacerować).
Kuter zacumowany, sprzedaż ryb ze skrzynek
Sąsiednią gminą w kierunku wschodnim jest Rewal, a w nim znane kurorty: m.in. Pobierowo, Trzęsacz, Niechorze. Do zwiedzenia polecamy kościół na klifie w Trzęsaczu, kolejkę wąskotorową (więcej o atrakcjach Trzęsacza), a także spacer po Pogorzelicy - położonej w pięknym, sosnowym lesie. W okolicy jest też dużo nowoczesnych, komercyjnych atrakcji (m.in. parki miniatur, muzea multimedialne).
Kolejka na torach, na stacji
Nieco wgłąb lądu znajduje się stary Kamień Pomorski, powiatowe miasto z wielowiekową historią. Najważniejszy jego zabytek to przepiękna Katedra, są tu także malownicze mury obronne nad zalewem, ratusz oraz nowa marina i tereny spacerowe wokół niej. Z Kamienia Pomorskiego już niedaleko do Chrząszczewskiej Wyspy z Królewskim Głazem.

Natomiast na zachód od Międzywodzia znajdują się wszystkie atrakcje wyspy Wolin, które trudno nawet wymienić. Przede wszystkim Woliński Park Narodowy z niezwykłą przyrodą, np. ogromnymi klifami (np. Gosań z punktem widokowym i bunkrami) czy hodowlą żubrów. Dalej Międzyzdroje ze słynnym molem, a także m.in. wyrzutnią V3 czy Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego. Warte odwiedzenia miejsca znajdują się również na południowych brzegach wyspy Wolin, m.in. jest to punkt widokowy Zielonka. Dalej na zachód jest już Świnoujście, do którego centrum można dostać się z Polski tylko promem. Znane uzdrowisko kusi m.in. najwyższą latarnią morską nad Morzem Bałtyckim. A dalej za Świnoujściem są już Niemcy, które również mogą być obiektem wycieczki. Więcej o Świnoujściu i jego atrakcjach.

Ten pobieżny przegląd wybranych atrakcji pokazuje jak wiele ich jest w okolicy Międzywodzia. Możliwość zwiedzania tak wielu ciekawych miejsc jest odpowiedzią na często nam zadawane i jakże popularne pytanie turystów: "Co można robić w czasie deszczu?". W Międzywodziu i okolicach nie ma z tym problemu.

Z dziećmi

Dla dzieci ważna jest plaża i ta w Międzywodziu wypada pozytywnie. Dodatkowo w 2015 roku było kilka miejsc, gdzie woda na stosunkowo dużym obszarze była wystarczająco płytka i dzieci mogły się tam swobodnie i samodzielnie bawić (ale głębokość dna się zmienia, więc w kolejnych latach może być inaczej).

W samym Międzywodziu jest kilka atrakcji na gorszą pogodę, m.in. możliwość spacerów po lesie, plac zabaw o nazwie "Piracka Wyspa Skarbów" (obok kościoła, razem z siłownią na powietrzu), marina nad zalewem, małe ZOO. Uliczki są przeważnie spokojne i da się wygodnie spacerować.

W okolicy atrakcji nie brakuje, więc w razie tzw. braku pogody można przebierać w rozmaitych wycieczkach (patrz wyżej).

Kościół parafialny ma w miarę wygodne miejsca, jeśli chcemy wejść tam z wózkiem (po bokach), jednak momentami jest trochę ciasno.

Drażliwy temat to punkty handlowe: pamiątki, słodycze, bibeloty. Ich nadmiar jest kłopotliwy przy wakacjach z dzieckiem, bo maluchy często tracą przy nich głowę. W Międzywodziu jest tych punktów sporo, z drugiej jednak strony da się tak poprowadzić spacer by większość z nich omijać i dojść np. od morza do zalewu (to też oczywiście zależy od tego gdzie mamy nocleg).

Podsumowując jednym zdaniem: Międzywodzie to dobra miejscowość na urlop z dziećmi.

Noclegi

Oferta noclegów w Międzywodziu jest duża i zróżnicowana. W centrum jest trochę większych obiektów, niekiedy o wyższym standardzie i cenach. Tu zwykle jest nieco głośniej. Bliżej zalewu, na południe od głównej drogi, znajduje się dużo rozmaitych kwater prywatnych. Jest stąd nieco dalej od plaży, ale okolica jest bardzo spokojna. Z kolei przy samej plaży jest dużo pięknie położonych ośrodków w nadmorskim lesie (np. domki). Część obiektów ma swoją ofertę w serwisie booking.com, gdzie można zobaczyć ceny, opinie i dostępne terminy - zobacz listę.

Mapa okolic i plan Międzywodzia

Jest kilka dobrych map tych okolic, my używaliśmy m.in. mapy "Wyspa Wolin i okolice" wydawnictwa Rajd. Kieszonkowy format, dokładna skala, opisy atrakcji turystycznych i plany miast (m.in. Międzywodzia) - warto mieć w kieszeni: zobacz.

Bardzo dobra - a może nawet lepsza - jest też mapa "Wyspa Wolin" wydawnictwa Plan, natomiast nie zawiera ona planu Międzywodzia: zobacz oferty w sklepach.

Informacje praktyczne

W Międzywodziu jest kościół parafialny, a także kaplica w Domu Zakonnym Salwatorianów. Znajdują się mniej więcej na dwóch różnych końcach Międzywodzia, dzięki czemu niezależnie od położenia noclegów ma się do któregoś z nich blisko. Latem msze w dni powszednie są o 19:30 (w parafii) lub o 19 (u Salwatorianów).
Wejście do kościoła, biała elewacja
W Międzywodziu nie ma żadnego dużego marketu. Najbliżej są:
* Polo Market w Dziwnowie (ok. 5 km);
* Biedronka, Netto, Lidl (i może coś jeszcze) w Kamieniu Pomorskim (ok. 18 km);
* Biedronka i Netto w zatłoczonych Międzyzdrojach (ok. 22 km).

W całej gminie Dziwnów, w tym także w Międzywodziu, w lipcu i sierpniu w większości miejsc w centrum obowiązują opłaty za parkowanie (w parkomatach).

Apteki nie ma, ale jest punkt apteczny - ul. Bałtycka 2.

Bankomaty są w kilku miejscach, m.in. był przy ul. Zwycięstwa (blisko plaży, około numeru 13) i bodaj przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Zatocznej. Wyglądały raczej na sezonowe.

Podsumowanie

Międzywodzie to otoczona sosnowym lasem miejscowość z bardzo ładną plażą oraz spokojną przystanią jachtową nad Zalewem Kamieńskim. W bliższej i dalszej okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. Naszym zdaniem można tu śmiało spędzić wakacje nad morzem. Wrażliwi mogą narzekać na zbyt wielki tłok w centrum, ale można wynająć noclegi gdzieś na uboczu i ani na plażę w centrum, ani na uliczki w nim położone nie chodzić.

Komentarze - forum

A. (06-07-2017, 8:20)

Świetny artykuł, dziękuję.

www.psur.pl (06-07-2017, 8:23)

Dziękujemy za miłe słowa, cieszymy się, że artykuł się przydał i zachęcamy do polubienia nas na https://www.facebook.com/psurpl/ :)

Beata (01-01-2018, 13:17)

Byłam w Miedzywodziu kilka razy ale nie potrafiłabym tak ładnie przybliżyć tę miejscowość dziękuję,pozdrawiam

aga (17-06-2018, 14:53)

super wszystko opisane dzięki

Mania (09-07-2018, 17:16)

A my właśnie się za parę dni z rodzinka wybieramy:-) Międzywodzie 1 raz

psur.pl (09-07-2018, 17:27)

@Mania - świetnie, miłego wypoczynku!

Madzik35 (24-07-2018, 14:17)

My tez zawitamy do Miedzywodzia juz w ten weekend??

Ewa (09-08-2018, 0:55)

Świetnie opisana miejscowość pozdrawiam

Dorota (27-10-2018, 22:49)

Super opisana miejscowość. Wybiorę się tam latem 2919r

psur.pl (28-10-2018, 2:04)

@Dorota Może lepiej odrobinę wcześniej? ;)

KIMT (21-01-2019, 12:17)

Konkretnie i na temat. Wszystko o co chciałoby się zapytać. Będziemy z rodziną pierwszy raz latem w tym roku. Dzięki, pozdrawiamy.

Anna (01-02-2019, 21:18)

My również pierwszy raz w lipcu 2019 odwiedzimy Międzywodzie˘?

Justyna (19-03-2019, 19:43)

My także pierwszy raz w sierpniu.Juz nie mogę się doczekać?????>?????

Kocia (20-03-2019, 22:07)

Świetny opis !!!

Paweł (24-04-2019, 11:03)

Dziękuję za wspaniały opis. Latem tego roku po raz pierwszy jedziemy całą rodziną właśnie do Międzywodzia i zawarte tu informacje na pewno się przydadzą. Pozdrawiam.

psur.pl (24-04-2019, 11:30)

@Paweł Dzięki za miłe słowa, życzymy udanego urlopu :)

Kortez71 (08-05-2019, 21:04)

Ciekawy i treściwy opis. Bardzo przydatny. Wybieramy się pierwszy raz do Międzywodzia. Domek w lesie to wszystko co potrzeba. No i pogody na początku lipca. Pozdrawiam.

Majka (29-10-2019, 7:45)

Pięknie opisane, dziękuję. Może ktoś był zimą? Jak wygląda Międzywodzie zimą i czy warto spędzić tam choćby Święta Bożego Narodzenia? Pozdrawiam.

Jan wrocław (07-08-2020, 17:47)

Od lat jeżdzimy do Międzywodzia. Doskonałe miejsce na wypoczynek. Świetna plaża , szeroka, nigdy nie jest tam ciasno. Pieszo można chodzić plażą do Dziwnowa

skier43 (01-07-2021, 20:23)

Ciekawi mnie czy nad zalewem kamieńskim są jakies kapieliska (na wypadek np wiatru nad morzem czy zimnych prądów morskich ? Czy woda w tym zalewie jest czysta czy mulista ?

psur.pl (01-07-2021, 20:44)

@skier43 Nie, kąpieliska tam nie ma. Nie pamiętamy też jakiegoś dogodnego zejścia, które zachęcałoby do kąpieli. Pamiętamy za to sinice w czasie upałów.

(02-07-2022, 10:03)

bylem parokrotnie w Miedzywodziu jako dzieciak,z rodzicami na wczasach,i poprzedniego lata, teraz z moja rodzina, bardzo fajna miescina,dla bycia z dziecmi,nad mozem,w sam raz,polecam

tomek1973 (02-07-2022, 10:11)

mila spokojna miescina,do pobytu,z dziecmi,idealnaZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887172