Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Plaża nad Bałtykiem bez tłoku - Świętouść

Plaża nad Bałtykiem bez tłoku - Świętouść

Bez reklam, bez ratowników, bez sprzedawców kukurydzy, a przede wszystkim bez nadmiernego tłoku. Oto jedna z takich plaż nad polskim morzem.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 18-07-2015, 7:55 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

W ciepłe dni tłok na plaży w znanych polskich kurortach jest rzeczą zwyczajną. Dla wielu osób jest on męczący, a dodatkowe "atrakcje" w postaci ogródków piwnych, ratowników czy okrzyków w stylu "chcesz być piękny opalony, kukurydzę kup dla żony" powodują, że coraz częściej poszukujemy dzikich plaż. Wbrew pozorom można takie znaleźć nad Bałtykiem. Jakiś czas temu pisaliśmy o niewielkiej miejscowości Dąbkowice na Pomorzu Środkowym, a dziś przedstawiamy plażę na skraju Wolińskiego Parku Narodowego, niedaleko osady Świętouść.
Widok z zejścia w dół na plażę
Gdzie to jest?

Na wyspie Wolin, ok. 5 km na zachód od Międzywodzia, przy drodze wojewódzkiej nr 102 w stronę Międzyzdrojów, znajduje się leśny parking; zaznaczyliśmy go na mapce po prawej stronie. Za postój na nim w godzinach 9 - 19 zapłacimy 10 zł, niezależnie od czasu parkowania. Od parkingu należy przejść drogą przez las ok. 700 metrów, aby dojść do zejścia na plażę.
Plaża
Napisaliśmy, że plaża ta jest w pobliżu osady Świętouść, trzeba jednak zaznaczyć, że tę osadę trudno właściwie zauważyć. W pobliżu parkingu jest jeden dom z kilkoma domkami campingowymi i to wszystko. W okolicach jest jeszcze m.in. parking oraz ośrodek wypoczynkowy jednego z nadleśnictw.

Na plaży

Na plaży - tak jak pisaliśmy - nie ma wielkiego tłoku, a im dalej od zejścia tym mniej ludzi, bo miejsce to jest położone daleko od innych miejscowości czy popularnych plaż (szczególnie w kierunku zachodnim, w stronę Międzyzdrojów). Poniższe zdjęcie zostało zrobione przy samym zejściu, w dugiej połowie lipca, w gorący dzień ok. godziny 14, czyli jest to chyba największy możliwy tłok.
Plaża
Kąpielisko nie jest strzeżone, nie ma więc ratowników, nie ma bojek, ani kontroli czystości wody przez sanepid. Nie ma też oczywiście reklam, żadnych budek handlowych, a jedyne odznaki cywilizacji to schody na plażę i dwa kubły przy nich.

Będąc na plaży można podziwiać piękny klif, czyli wysoki brzeg podmywany regularnie u podstawy przez sztormowe fale, a przez to osuwający się i cofający. Z takich właśnie wysokich klifów słynie Woliński Park Narodowy, a najwyższym z nich jest wzgórze Gosań z punktem widokowym i bunkrami. Jako że plaża znajduje się już na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, to trzeba zwrócić szczególną uwagę na poszanowanie przyrody, np. nie śmiecić, nie schodzić poza ścieżki (np. na klif), nie zrywać roślin, no i również nie wolno na teren parku (czyli też na plażę) wchodzić z psami.
Woliński Park Narodowy - tablice informacyjne
Z dzieckiem i wózkiem

Zejście na plażę jest w postaci schodków, a dodatkowo jeszcze przed zejściem jest dużo długich stopni i piaszczyste, wydmowe podłoże. To bardzo utrudnia dojście wózkiem na plażę, ale widzieliśmy, że niektóre osoby się na to decydowały.

Do plaży jest od parkingu ok. 700 metrów, na których przejście trzeba poświęcić kilka minut. To nie jest żaden wymagający dystans, myśmy przeszli go m.in. z roczniakiem na rękach.

Dużym błogosławieństwem opisywanej plaży jest całkowity brak wszelkich komercyjnych atrakcji(?), dzięki czemu dzieci mogą od nich odpocząć i skoncentrować się na plaży i morzu, zamiast gorączkowo zastanawiać się co by tu byłoby fajnie sobie kupić.

Podsumowanie

Chociaż w gorący, wakacyjny dzień nie będziemy na tej plaży sami, to jednak czuć tam nieporównywalnie większy spokój niż na plażach w popularnych miejscowościach. Nie dla każdego będzie to zaleta, niektórzy lubią wakacyjny gwar, kolorowe sklepy i reklamy. Kwestia gustu, natomiast opisywane miejsce polecamy zdecydowanie osobom lubiącym spokój.

Komentarze - forum

miłośnik dzikich plaż (10-06-2017, 13:14)

schodów od dłuższego czasu nie ma, ponieważ zniszczyło je morze planów na naprawę nie widać, a sezon wakacyjny zaraz. Może komuś zależy na tym, żeby ich nie było, albo na niszczeniu wydm, bo ludzie i tak schodzą na plażę.

kołczewiak (29-06-2017, 12:43)

Woliński Park Narodowy nie pozwala odbudować schodów

Janek wędrowniczek (25-02-2018, 20:44)

To jak schodzić na plażę, znajdujacą się przecież na terenie Parku. Po wydmie ??

spinka (14-05-2018, 8:42)

Schodów , dalej nie ma. Jest informacja o braku schodów ale i tak ludzie schodzą , jest możliwość. Szkoda,że władze Parku wolińskiego nie chcą ich odbudować . To jedna z piękniejszych plaż istna perełka.

Gość (06-09-2018, 10:41)

Dzwoniłam do WPN i powiedziano mi, ze w tym roku oficjalnie tam zejscia ba plażę nie ma. A schodzenie (ślizgiem?) po klifie wydmowym grozi mandatem. I dobrze.

Wisienka (17-08-2020, 18:07)

Sierpień 2020 schodów nadal nie ma i nie bedzie, kasa, kasa, kasa????

Gocha (25-05-2022, 9:51)

Ile do najbliższego miasta

Heliogabal (05-05-2023, 10:49)

Zejście jest odbudowane i oficjalnie jest też "bezpłatne dojście do plaży" od parkingu. Domu na klifie już nie ma, musiał być rozebrany wiele lat temu, sądząc po polanie na której stał.

psur.pl (05-05-2023, 11:01)

@Heilogabal Dziękujemy za ten cenny komentarz!

Natura (10-07-2023, 12:48)

...już jest tłok.. i parking za wjazd 40zl.. Taki los nadmiernie reklamowanej miejscówki.Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22980929