Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Opłata klimatyczna nad morzem - ranking 2015

Opłata klimatyczna nad morzem - ranking 2015

W których miejscowościach nad Bałtykiem zapłacimy największą opłatę klimatyczną, a w których będziemy mogli oszczędzić? Oto ranking psur.pl na 2015 rok.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 17-03-2015, 6:30 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Odznaka: Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Już piąty rok z rzędu mamy przyjemność zaprezentować Państwu nasz ranking opłaty klimatycznej w miejscowościach nad polskim morzem.

Opłata klimatyczna to potoczna nazwa opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej, które to często trzeba płacić za każdy dzień pobytu w turystycznych miejscowościach (więcej szczegółów o tej opłacie). Tak jest w niemal wszędzie nad polskim morzem - od małego Wicia przez Kołobrzeg po Sopot czy Gdańsk. Jest się czym interesować, bo według naszego rankingu różnica między najtańszą a najdroższą miejscowością wynosi 301 zł za 2-tygodniowe wakacje dla rodziny z trójką dzieci.

Zasady pobierania opłaty klimatycznej zależą od gminy. Niektóre oferują zniżki związane z wiekiem (dla dzieci czy seniorów), inne np. dla emerytów, rencistów czy inwalidów, a jeszcze inne pobierają opłatę tylko w miesiącach letnich. Biorąc pod uwagę takie zróżnicowanie nasz ranking polega na wyliczeniu opłaty klimatycznej za 14-dniowy pobyt w wakacje dla następujących rodzin:
1) rodzice z niemowlakiem (poniżej 1 roku życia);
2) rodzice z dwójką dzieci (2 i 4 lata);
3) rodzice z trójką dzieci (7, 9 i 12 lat).

W tym roku postanowiliśmy zmienić zasady naszego rankingu w pierwszej z powyższych kategorii: zawsze była to dwójka dorosłych, a teraz dodaliśmy do nich dziecko. Jest to spowodowane różnymi motywami, ale jednym z nich jest uhonorowanie gmin, które mają zniżki bądź nie pobierają opłaty od kilkumiesięcznych dzieci. Zawsze nas to raziło, gdy jako rodzice musieliśmy płacić pełną stawkę za niemowlaka (np. 4,20 zł / dzień za 3-miesięcznego szkraba).

W rankingu wzięliśmy pod uwagę gminy, które choć kawałkiem swoich granic stykają się z Morzem Bałtyckim (w tym także z Zatoką Pucką).

Rodzice z niemowlakiem (poniżej 1 r.ż.)
5 najtańszych oraz 5 najdroższych:

MiejscowościOpłata
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Pleśna, Kładno, Śmiechów, Kiszkowo, Będzino, Strzeżnice, Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo, Osłonino(brak opłaty)
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Władysławowo, Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo, Chałupy, Rozewie, Tupadły, Ostrowo, Cetniewo50,40 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Mrzeżyno, Rogowo, Trzebiatów, Ustronie Morskie, Sianożęty, Wieniotowo, Olszyna56 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Mielno, Mielenko, Unieście, Sarbinowo, Gąski, Łazy, Chłopy, Niegoszcz, Kąty Rybackie, Sztutowo, Skowronki58,80 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Wolin, Wisełka, Świętouść, Kołczewo, Karnocice, Żółwino, Piaski Wielkie, Sułomino61,32 zł
...
Świnoujście112 zł
Kołobrzeg121,80 zł
Ustka126 zł
Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie i Porzecze147 zł
Sopot180,60 złRodzice z dwójką dzieci (2 i 4 lata)
5 najtańszych oraz 5 najdroższych:

MiejscowościOpłata
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Pleśna, Kładno, Śmiechów, Kiszkowo, Będzino, Strzeżnice, Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo, Osłonino(brak opłaty)
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Mrzeżyno, Rogowo, Trzebiatów56 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Wisełka, Wolin, Świętouść, Kołczewo, Karnocice, Żółwino, Piaski Wielkie, Sułomino61,32 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Jarosławiec, Jezierzany, Łącko, Naćmierz, Rusinowo61,60 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Władysławowo, Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo, Chałupy, Rozewie, Tupadły, Ostrowo, Cetniewo67,20 zł
...
Grabno, Lędowo, Modła, Modlinek, Orzechowo, Przewłoka, Wodnica, Wytowno, Zimowiska140 zł
Kołobrzeg145,60 zł
Ustka168 zł
Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie, Porzecze196 zł
Sopot240,80 złRodzice z trójką dzieci (7, 9 i 12 lat)
5 najtańszych oraz 5 najdroższych:

MiejscowościOpłata
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Pleśna, Kładno, Śmiechów, Kiszkowo, Będzino, Strzeżnice, Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo, Osłonino(brak opłaty)
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Wisełka, Wolin, Świętouść, Kołczewo, Karnocice, Żółwino, Piaski Wielkie, Sułomino61,32 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki81,20 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Władysławowo, Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo, Chałupy, Rozewie, Tupadły, Ostrowo, Cetniewo84 zł
Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Stegna, Junoszyno, Jantar, Mikoszewo, Budzistowo, Dźwirzyno, Grzybowo, Rewa, Mechelinki88,20 zł
...
Ustka210 zł
Kołobrzeg219,80 zł
Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie, Porzecze245 zł
Świnoujście280 zł
Sopot301 złOmówienie wyników

W tym roku, po raz pierwszy w historii naszego rankingu, opłaty w najdroższej miejscowości przekroczyły 300 zł. Trudno taką kwotę uznać za obojętną dla rodziny wybierającej się na wakacje z dziećmi! Tym niechlubnym rekordzistą jest oczywiście Sopot, który jak zawsze okupuje ostatnie miejsca w naszym rankingu, choć trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to typowe miejsce na rodzinne wakacje - Polacy wybierają raczej mniejsze miejscowości nad otwartym morzem, a nie Trójmiasto. I właśnie wśród tych miejscowości niechlubnie wyróżnia się gmina wiejska Darłowo (nie dotyczy to miasta Darłowa), w której leżą m.in. Dąbki i Bobolin. Tam nawet 2-miesięczne dziecko zapłaci 3,50 zł za każdy dzień, a warto zaznaczyć, że nie jest to gmina, którą można uznać za szczególnie zadbaną jeśli chodzi o infrastrukturę. Drogo jest też w dużych, znanych kurortach, które pobierają opłatę uzdrowiskową, np. w Kołobrzegu, Świnoujściu czy Ustce.
Plaża i kutry w Dąbkach
Wśród tanich miejscowości rzuca się w oczy gmina Będzino oraz gmina wiejska Puck (nie dotyczy miasta Puck), w których opłaty klimatycznej nie ma w ogóle. Nie są to szeroko znane rejony. Jeśli chodzi o gminę Będzino, to leży ona między Kołobrzegiem a Mielnem i styka się z Morzem Bałtyckim skrawkiem swych granic w okolicach miejscowości Pleśna; pozostałe jej miejscowości leżą już dalej od plaży. Natomiast gmina wiejska Puck (Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo, Osłonino) nie leży nad otwartym morzem, lecz nad Zatoką Pucką. To nie to samo, nie ma takich fal, nie wszędzie jest plaża, chociaż z drugiej strony woda jest ciepła, spokojna i płytka, a np. ze Swarzewa do "normalnej" plaży nad otwartym Bałtykiem jest ok. 5 km, więc może to być interesujący sposób na tanie wakacje nad morzem.

Wśród typowo wakacyjnych miejscowości, atrakcyjnych i pięknie położonych blisko plaży, wyróżnia się przede wszystkim gmina miejska Władysławowo (należą do niej oprócz Władysławowa m.in. Jastrzębia Góra, Karwia i Chałupy), która w każdej z trzech kategorii naszego rankingu zasłużyła na wyróżnienie.

Czy opłata się opłaca?

Z wyższej opłaty klimatycznej nie są oczywiście zadowoleni turyści, ale czy opłaca się ona gminie? Pozornie wydawałoby się, że tak, bo gmina zbierze więcej pieniędzy, ale są co do tego poważne wątpliwości.

Po pierwsze teoria ekonomii zna coś takiego jak Krzywa Laffera, która w uproszczeniu oznacza, że podwyższanie podatków może często prowadzić do spadku dochodów, bo ludzie po prostu unikają ich płacenia (w tym przypadku np. nie płacąc opłaty bądź wybierając inne miejscowości).

Druga sprawa to nasze własne obserwacje: wysoka opłata klimatyczna często drażni turystów, szczególnie jeśli widzą oni np. braki w czystości czy infrastrukturze. W takiej sytuacji gmina jest odbierana niekorzystnie, jako niegościnna i pazerna, która - przykładowo - nawet niemowlakowi każe płacić wysoki "podatek od powietrza". To oczywiście może się skończyć wakacjami w innej miejscowości lub zagranicą, na czym najbardziej ucierpi właśnie gmina i jej mieszkańcy. Potwierdzają to liczne komentarze na naszej stronie, np. z Rowów czy Zakopanego.

Wyróżnienie "Gmina z niską opłatą klimatyczną"

Odznaka: Gmina z niską opłatą klimatyczną - ranking psur.pl 2015Już drugi rok przyzajemy najlepszym gminom w naszym rankingu wyróżnienie "Gmina z niską opłatą klimatyczną". W tym roku otrzymały je następujące gminy:
* Będzino,
* gmina wiejska Puck,
* Władysławowo,
* Trzebiatów,
* Ustronie Morskie,
* Sztutowo,
* Mielno,
* Wolin,
* Postomino,
* Kosakowo,
* Stegna,
* gmina wiejska Kołobrzeg.

Wyróżnienie "Gmina z niską opłatą klimatyczną" ma na celu promowanie gmin, w których opłata klimatyczna ustalona jest na rozsądnym poziomie i nie będzie przykrym zaskoczeniem dla rodzin przbywających tam na wakacje. W ten sposób tworzy się gościnna i przyjazna atmosfera, a prorodzinne stawki powodują, że wczasowicze nie zniechęcają się do tego miejsca. Korzystają na tym i turyści, i gmina.

Dlaczego taki akcent kładziemy na rodziny? Bo opłata miejscowa i uzdrowiskowa jest pobierana od każdej osoby, więc wysokie stawki czy brak ulg sprawiają, że koszt tej opłaty rośnie szybko wraz z liczbą dzieci. To co jest niewielkim wydatkiem dla 2 osób, dla rodziny może być kosztem znacząco dotykającym napięty budżet. Odznaczone gminy wykazały się w naszym rankingu stawkami przyjaznymi dla rodzin.

(Informacja dla gmin: odznaczone gminy mogą swobodnie używać powyższej odznaki. Odznaka do pobrania: png, jpg. W przypadku pytań prosimy o kontakt.)

Wszystkie stawki

Wszystkie stawki opłaty klimatycznej wraz z informacjami o ulgach i zwolnienieniach znajdują się na naszej stronie:
* Stawki opłaty klimatycznej w poszczególnych miejscowościach

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22679833