Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Jak powstaje bursztyn?

Jak powstaje bursztyn?

Muzeum Bursztynu w Gdańsku opowie nam nie tylko jak bursztyn powstaje, ale pokaże także jaszczurkę uwięzioną w tym pięknym kamieniu. I nie tylko ją.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 12-08-2013, 19:16 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Budynek Muzeum BursztynuPlacówka poświęcona bursztynowi jest jednym z odziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Mieści się w budynkach dawnego więzienia i katowni, które kiedyś były częścią fortyfikacji otaczających miasto. Znajdują się one tuż przy Bramie Wyżynnej, będącej początkiem tzw. Traktu Królewskiego (ul. Długiej). Jest to historyczne centrum Gdańska.

Co jest w muzeum: o bursztynie i dawnych więzieniach

Główna część muzeum jest oczywiście poświęcona bursztynowi. Opisano jego powstawanie, a także przedstawiono mnóstwo różnorodnych okazów. Najciekawsze są chyba inkluzje, czyli małe zwierzątka uwięzione w bursztynie. Zwykle są to owady, ale gdańskie muzeum ma także niezwykłe znalezisko - jaszczurkę uwięzioną w bursztynie. Sposób powstawania inkluzji jest dobrze przedstawiony na ekranach komputerów. W skrócie dzieje się to w ten sposób, że zwierzątko przykleja się do żywicy i nie ma siły się z niej wydostać, a potem kolejne krople oklejają je i tak pozostaje w bursztynie na wieki.

Bardzo dużą część wystawy zajmują rozmaite przedmioty wyrabiane z bursztynu. Część z nich jest zabytkowa, a część to dzieła sztuki współczesnej. Ich różnorodność jest bardzo duża.

Bursztyn to jednak nie jedyny temat tego muzeum. W jednej z sal zgromadzono rozmaite militaria (np. muszkiety sprzed kilkuset lat) i mundury związane z historią Gdańska, a na dużym ekranie jest wyświetlany film o dawnych murach miejskich, których częścią były właśnie budynki obecnego muzeum. Z ich historią wiążą się kolejne wystawy dotyczące mieszczącego się tu niegdyś więzienia i katowni.

Na wieży udostępniono punkt widokowy (wymaga dodatkowych biletów).

Nasza opinia

Wystawa wewnątrz muzeumMuzeum jest nowoczesne, eksponaty są ładnie zaprezentowane, w większości dobrze opisane, a przy wystawach stoją komputery prezentujące szczegółowe informacje. Dodatkowo zabytkowy budynek tworzy odpowiedni nastrój.

Wystawa o bursztynie w pierwszej części jest ciekawa: pokazuje jego powstawanie, różne okazy, a potem inkluzje. Potem jednak wiele miejsca i czasu zajmuje oglądanie rozmaitych ozdób bursztynowych, co dla niektórych może być nużące.

Zwiedziliśmy jeszcze salę z militariami, która była interesująca (np. średniowieczny miecz i wspomniany film), natomiast ze względu na dzieci nie weszliśmy do dawnej katowni, by uniknąć mrocznego nastroju i brutalnej opowieści o dawnych metodach wydobywania zeznań. Nie wiemy zatem jak tam jest, ale z ciekawszych rzeczy wymienia się m.in. wiernie odtworzony przebieg procesu jednego z więźniów.

Z dziećmi

Muzeum zupełnie nie nadaje się dla wózków (schody, wąskie przejścia). Być może dałoby się zwiedzić je z nosidełkiem turystycznym, chociaż momentami jest tam chyba zbyt ciasno.

Z wystawy o bursztynach najciekawsze dla dzieci są naszym zdaniem inkluzje, jednak trudno im je zaprezentować, m.in. ze względu na wysokie gabloty (trzeba dzieci podsadzać), a także system opisywania ich numerkami, który oczywiście nie sprawdza się w przypadku dzieci nieumiejących czytać (nie wiedzą o którym bursztynie mówimy, a palcem nie ma jak pokazać, bo jest ich za dużo w jednej gablocie).

Dalsza część muzeum opowiadająca o dawnych więzieniach i metodach przesłuchań nie jest raczej odpowiednia dla dzieci.

Jak powstaje burysztyn?

Dla tych, którzy nie dotrą do gdańskiego muzeum, a chcą się dowiedzieć jak powstaje bursztyn krótkie wyjaśnienie. Otóż bursztyn to po prostu żywica drzewa iglastego. Jakiego? Tego dokładnie nie wiadomo. Naukowcy wciąż próbują to ustalić, wiadomo tylko, że drzewo to wydzielało tej żywicy bardzo dużo.

Bursztyn kojarzy się z morzem, ale najwięcej wydobywa się go w... kopalni! W należącym do Rosji Obwodzie Królewieckim znajduje się największa kopalnia bursztynu na świecie.

Informacje praktyczne

Muzeum Bursztynu
ul. Targ Węglowy 26

Godziny otwarcia:
poniedziałek: 9 - 13
wtorek, środa, czwartek: 9 - 16
piątek, sobota: 10 - 18
niedziela: 10 - 16

Ceny biletów:
normalny: 10 zł, ulgowy 5 zł
rodzinny: 20 zł
punkt widokowy: 5 zł
W poniedziałki wstęp darmowy.

Zobacz też
* Oficjalna strona internetowa muzeum

Komentarze - forum







Zobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22988737