Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Zielone "Niebieskie Źródła"

Zielone "Niebieskie Źródła"

Bardzo ciekawa osobliwość przyrody jaką są "Niebieskie Źródła" nam pokazała się na zielono. Ponoć kolory są zależne od pogody, a każdy - w tym i rodzice z małymi dziećmi - może sprawdzić to sam.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 29-05-2013, 21:40 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Czym są Niebieskie Źródła?

Niebieskie Źródła - wywierzyskaPołożony tuż obok rzeki Pilicy rezerwat "Niebieskie Źródła" znajduje się w granicach Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie). Obejmuje on teren starorzecza Pilicy (takie małe jezioro, które kiedyś było częścią rzeki), położone na nim wysepki, zarośla, kawałek lasu, a przede wszystkim krasowe wywierzyska, które stanowią główną atrakcję przyrodniczą rezerwatu.

Są to źródła wody wytryskującej z wapiennej skały, co nadaje im efektowne barwy (zależne od pogody, ale dominują odcienie koloru niebieskiego). Wywierzyska znajdują się na samym dnie starorzecza, ale dzięki przejrzystości wody są bardzo dobrze widoczne, co pozwala zaobserwować w jaki sposób ze skały wydobywa się woda (takie "bulgotanie").

Zwiedzanie

Widok na alejkęRezerwat jest popularny wśród turystów, pod jego granice podjeżdża komunikacja miejska, a wzdłuż głównych alejek są ławki. To sprawia, że moglibyśmy poczuć się tu jak w parku, jednak rzut oka na dzikie wysepki, wyrastające z wody drzewa i przejrzystą wodę z pływającymi rybami, sprawia, że dominuje w nas wrażenie przebywania na łonie dzikiej przyrody.

Miejsce jest dobrze utrzymane, obok wspomnianych ławek jest tu także kilka ciekawych tablic informacyjnych.

Same źródła są zaledwie kilkaset metrów od parkingu i przystanku, można tu jednak spędzić więcej czasu, gdyż w rezerwacie znajdują się jeszcze inne ścieżki.

Z dziećmi

Rezerwat "Niebieskie Źródła" to bardzo wygodne miejsce dla rodziców z małymi dziećmi, również tymi w wózku. Główna atrakcja (wywierzyska) znajduje się kilkaset metrów od dogodnego parkingu. Prowadzi do niej szeroka alejka, wzdłuż której są ławeczki, nie ma też po drodze żadnych przeszkód dla wózka i nawet ten z małymi, plastikowymi kołami bez trudu dojedzie do celu.

Same źródła raczej nie rzucają dzieci na kolana. Dodatkową atrakcją dla najmniejszych mogą być za to kaczki i łabędzie.

Informacje praktyczne

Wysepka, woda i drzewaRezerwat "Niebieskie Źródła" znajduje się na południowym krańcu Tomaszowa Mazowieckiego, przy drodze lokalnej do Smardzewic - zaraz za mostem na Pilicy (zob. mapka w prawym górnym rogu tej strony).

Tuż obok znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, a przy nim nowoczesny parking dla turystów (płatny - 5 zł bez względu na czas).

Źródła podobno nie zamarzają zimą, więc można je zwiedzać cały rok.

Czy warto?

Położone na dnie starorzecza, bulgotające źródła o jaskrawych kolorach widziane na żywo robią rzeczywiście wrażenie czegoś niezwykłego. Zdjęcia tego nie oddają. Dlatego warto przyjechać tu osobiście, szczególnie, że tuż obok jest wspomniany już Skansen Rzeki Pilicy.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22887457