Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Wrocław - Warszawa: którędy najlepiej jechać? (2015)

Wrocław - Warszawa: którędy najlepiej jechać? (2015)

Przez Łódź i A2 czy przez gierkówkę S8? Oto nasze doświadczenia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 11-06-2015, 21:49 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Kiedy publikowaliśmy pierwszą wersję tego artykułu nie było jeszcze drogi ekspresowej S8 i poszukiwania optymalnej trasy obejmowały wiele wariantów i sposobów dotarcia z Dolnego Śląska do stolicy. Obecnie, po otwarciu drogi ekspresowej S8 Wrocław - Łódź, a także autostrady A2 Łódź - Warszawa, sprawa jest już dużo prostsza. A będzie jeszcze lepiej, bo trwa budowa autostrady A1 w okolicach Łodzi, która połączy drogę ekspresową S8 z autostradą A2.

Obecnie najszybszy sposób dotarcia z Wrocławia do Warszawy to podróż drogą ekspresową S8 (Wrocław - Oleśnica - Sieradz) do Łodzi, od której musimy wybrać dalszy przebieg trasy:
1) jazda przez Łódź do autostrady A2 (przez Stryków i okolice Łowicza);
2) jazda na południe do drogi ekspresowej S8 (tzw. gierkówka, przez Tomaszów Mazowiecki).

Którędy lepiej?

Bardzo dużo zależy od miejsca w Warszawie, do którego jedziemy lub z którego wyjeżdżamy albo też kierunku, w którym chcemy podróżować po minięciu Warszawy. Warto rzucić okiem na mapę i zastanowić się z której strony będzie nam korzystniej wjechać do Warszawy - od A2 czy od drogi krajowej nr 8 (Janki, Raszyn). Ten pierwszy wjazd wydaje się generalnie lepszy, gdyż jest połączony z ekspresowymi kawałkami obwodnic Warszawy (S8 w kierunku na północ Warszawy i na Marki oraz S2 na południe, w stronę Okęcia i Mostu Siekierkowskiego), natomiast na wjeździe od 8-mki (który łączy się w wjazdem od strony Krakowa - DK 7) dość często tworzą się korki.

Nasze doświadczenia

S8 - Łódź - A2
Z Wrocławia jechaliśmy drogą ekspresową S8, a do Łodzi wjechaliśmy S14. Przez Łódź przejeżdżaliśmy głównymi drogami (14 i 1), a potem wyjechaliśmy w stronę Strykowa - do autostrady A2, którą dojechaliśmy do Warszawy.
Nie byliśmy zadowoleni z tej trasy, a dokładnie z odcinka w okolicach Łodzi. Jechaliśmy w piątek ok. 20, więc wydawać by się mogło, że nie będzie dużych korków, a tymczasem w Łodzi utknęliśmy przed jakimś remontem na 5-10 minut. Zresztą nawet gdyby nie ten remont, to Łódź jest dużym miastem, więc trzeba było przez wiele skrzyżowań przejechać, na wielu światłach się zatrzymać. Nie jest to szybka jazda, minuty uciekają, szczególnie jeśli ktoś jedzie bliżej godzin szczytu niż my jechaliśmy.
Fragment po wyjeździe z Łodzi do autostrady A2 był zatłoczony, jechało się cały czas auto za autem. Co więcej, w drugą stronę, przy zjeździe z autostrady A2 w kierunku Łodzi, był całkiem duży korek. Tworzył się on przed rondem kilkaset metrów od autostrady, gdyż przez to niewielkie rondo musi przejechać cały ruch - z i do autostrady.
Po autostradzie A2 Łódź - Warszawa da się szybko jechać, ograniczenie jest do 140 km/h, ale ruch jest całkiem spory.

S8 - DK1 - skrót - S8 (gierkówka)
Z Wrocławia jedziemy drogą S8 aż do samego jej końca koło Łodzi, tzn. do drogi krajowej nr 1. Następnie jedziemy DK 1 na południe, w stronę Piotrkowa, ale już w miejscowości Kruszów skręcamy w lewo, w boczną drogę, aby skrócić sobie drogę do gierkówki (S8). Lokalnymi drogami jedziemy przez Kiełczówkę do Wolbórza, w którym wjeżdżamy na S8 i dalej jedziemy ekspresowo w stronę Warszawy.
Gierkówką jedzie się szybko (ograniczenie do 120 km/h), ale nieco wolniej niż autostradą; od czasu do czasu zdarzają się tam dodatkowe ograniczenia prędkości do 110 km/h. W okolicach Mszczonowa kończy się droga ekspresowa i jedzie się dalej dwupasmową drogą krajową (ograniczenie 100 km/h, ale są światła, skrzyżowania, przejścia dla pieszych itp.).
Jadąc tą trasą byliśmy bardziej zadowoleni niż z wariantu pierwszego (z A2). Ominęliśmy Łódź z jej licznymi skrzyżowaniami, światłami oraz korkiem na remontowanej drodze, a tutaj cały czas dało się szybko jechać, bez żadnych przestojów. Przypominamy tylko, że na tej trasie korki mogą się tworzyć przy wjeździe do Warszawy - my akurat jechaliśmy w okolice Pruszkowa, więc nie wjeżdżaliśmy do centrum stolicy.
Oczywiście trzeba lubić jazdę bocznymi drogami, żeby wykorzystać proponowany skrót, można natomiast objechać ten fragment głównymi drogami (DK1/91 i S8) korzystając z węzła na przedmieściach Piotrkowa, jednak wtedy trasa wydłuży się o ponad 10 km.

Bez autostrad i dróg ekspresowych

Jeśli ktoś nie lubi autostrad czy dróg ekspresowych to naszym zdaniem bardzo ładna i wygodna jest trasa Wrocław - Oleśnica - Antonin - Grabów - Błaszki - Warta - Poddębice - Łęczyca - Piątek - Łowicz - Sochaczew - Warszawa. Można jechać dość szybko, za oknami malownicze wiejskie tereny albo sady w okolicach Łowicza, a po drodze ciekawe miejscowości, np. Łęczyca z zamkiem, leżący nieopodal jej Tum z romańską kolegiatą (widoczną z drogi), Piątek uchodzący za środek Polski, Sochaczew z muzeum wąskotorówki i muzeum o Bitwie nad Bzurą. Jest tam zatem wiele ciekawych miejsc na przystanek i być może - jeśli zbytnio nam się nie śpieszy - jest to ciekawsza trasa niż nudne autostrady...

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 23009888