Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Piękne widoki na morze w okolicach Jarosławca

Piękne widoki na morze w okolicach Jarosławca

Latarnia morska w Jarosławcu oraz Barzowicka Góra - to dwa położone blisko siebie punkty widokowe, z których roztacza się piękny widok na morze i okolice.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 03-01-2014, 17:21 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Latarnia morska w Jarosławcu

Jarosławiec - latarnia morskaPierwszy polecany widok to oczywiście ten z latarni morskiej w Jarosławcu. Latarnia ma 33 metry wysokości, a położona jest ok. 20 metrów nad poziomem morza, co łącznie daje punkt widokowy na wysokości ok. 50 m n.p.m. To pozwala obserwować nie tylko morze, ale też okolice - np. jeziora Wicko i Kopań.

Latarnia morska w Jarosławcu powstała w XIX wieku jako pomoc dla statków, którym żeglugę utrudniały liczne w tym rejonie mielizny. Historia jej budowy jest z perspektywy lat bardzo zabawna, gdyż po zakończeniu prac okazało się, że latarnia jest... za niska! Jej światło przesłaniały drzewa, a nie można ich było wyciąć ze względu na niebezpieczeństwo powstania ruchomych wydm. Podwyższyć też się jej nie dało, bo konstrukcja była zbyt słaba i tak musiała powstać nowa latarnia, którą możemy do dziś podziwiać.

Cena biletu to 4 zł, zwiedzanie jest możliwe do godziny 20:00 (lato 2011).

Na latarnię z dzieckiem

Wejście na szczyt jarosławieckiej latarni prowadzi cały czas wygodnymi schodami, więc dzieci czy osoby starsze wejdą tam bez większych problemów. Nie ma przed szczytem żadnej drabinki itp.

Barzowicka Góra

Drugi polecany przez nas punkt widokowy to okolice Barzowickiej Góry. Znajduje się on na drodze z Barzowic w kierunku drogi wojewódzkiej nr 203 i Darłowa (zaznaczyliśmy ten punkt na mapce w prawym górnym rogu). W zasadzie to nawet nie trzeba wysiadać z samochodu: droga wiedzie tam przez kilkudziesięciometrowe wzgórza i naszym oczom ukaże się piękna panorama jeziora Kopań i Bałtyku tuż za nim. Jeśli dodatkowo widokowi towarzyszyć będzie zachód słońca, to lekkie oszołomienie jego pięknem - gwarantowane! Przeżyliśmy na własnej skórze i szczerze polecamy!

Auto można zaparkować przy wiatrakach generujących prąd - znajduje się tam mały placyk, od którego zaczyna się droga do wiatraków.

Czy warto spędzić w Jarosławcu urlop?

Jarosławiec jest bardzo ładną, zadbaną miejscowością. Chodniki, miejsca parkingowe, sympatyczne i spokojne uliczki z kwaterami, kościół... Co ciekawe wysoki klif powoduje, że miejscami jest lekko pagórkowato i dzięki temu są całkiem malownicze widoki (np. z ul. Bałtyckiej w kierunku południowym).

Największą wadą Jarosławca jest jednak plaża, gdyż w części miejscowości... nie ma jej w ogóle! Więcej o tym piszemy w osobnym artykule o plaży w rejonie Wicie - Rusinowo - Jarosławiec. Jednak dzięki temu można w Jarosławcu częściej natknąć się na stosunkowo niskie ceny noclegów.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22926925