Używamy plików cookie oraz usług Google Analytics (statystyki strony) i Google AdSense (reklamy) co wiąże się z przetwarzaniem pewnych danych. Więcej informacji oraz możliwości zarządzania tutaj. Jeśli nie wyrażasz zgody zmień ustawienia swojej przeglądarki lub opuść stronę. AKCEPTUJĘ
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Swołowo - zabytkowa wieś na Pomorzu

Swołowo - zabytkowa wieś na Pomorzu

Leżąca z dala od głównych dróg wieś Swołowo pokaże nam dawne oblicze wsi pomorskiej. Również od środka - dzięki utworzonemu tu skansenowi.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 10-08-2011, 17:09 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Swołowo - budownictwo szachulcowe Swołowo jest uznawane za stolicę tzw. Krainy w Kratę. To region na Pomorzu Środkowym zdominowany przez charakterystyczne budownictwo szachulcowe - białe ściany pokryte czarną kratą, tzw. mur pruski. W Swołowie zachowało się bardzo dużo tego typu budynków. Zachował się także owalnicowy układ wsi z centralnie położonym stawem. To sprawiło, że Swołowo stało się wsią szczególną...

Wieś jak muzeum

Przy każdej starej zagrodzie w Swołowie ustawiona jest tabliczka, która szczegółowo informuje o losach budynków, ich historii i przeznaczeniu. Tablic takich jest ponad dwadzieścia. Jedną z zagród pieczołowicie odrestaurowano, znów wprowadzono do niej zwierzęta gospodarskie i utworzono w niej muzeum - skansen udostępniony dla turystów. Pozostałe zagrody są własnością prywatną, więc można je oglądać jedynie z zewnątrz, ale to w połączeniu ze zwiedzaniem muzeum zupełnie wystarczy.

Obok muzeum, po drugiej stronie wyłożonej kostką drogi (która jako zabytek nie może mieć zmienionej nawierzchni), znajduje się kościół filialny, pochodzący z XV wieku. W lipcu 2011 roku trwał tam remont wnętrza, więc można było go oglądać jedynie z zewnątrz.

Skansen "Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie"

Swołowski skansen odtwarza w szczegółach zagrodę bogatego chłopa pomorskiego z XIX i początków XX wieku. Są tutaj budynki gospodarcze, maszyny, a także w pełni wyposażony dom mieszkalny i ogród. W gospodarstwie żyją liczne zwierzęta, m.in. gęsi, kury, konie.

Personel jest bardzo miły i otwarty na turystów, np. nie było żadnego problemu, żeby pokazać dzieciom jak nabiera się wody ze studni na podwórku. Panie z obsługi chętnie odpowiadały na pytania i dzieliły się wiedzą. Jedyne do czego można się przyczepić to trochę za mało tabliczek informacyjnych przy eksponatach.

Na terenie muzeum znajduje się ogród, ławeczki, a także gospoda serwująca lokalne specjały.

Z dzieckiemGłówna droga w Swołowie

Na terenie muzeum znajduje się sporo zwierząt, a także zawieszona na drzewie huśtawka (w ogrodzie). Ciekawostką może być też np. działająca studnia. Na jednej z wystaw stworzono niewielki kącik dla dzieci z interesującymi zabawkami. Swołowski skansen jest dobrym miejscem dla rodziców z dziećmi.

Muzeum jest niewielkie, więc raczej nie ma sensu wjeżdżać tam wózkiem. Jeśli jednak musimy, to większość wystaw jest w parterowych budynkach (ale np. kącik dla dzieci - na piętrze), natomiast pomieszczenia są raczej wąskie i wjechanie tam wózkiem może być problemem (nie próbowaliśmy).

We wsi znajduje się plac zabaw dla dzieci. Problemem dla wózków z małymi plastikowymi kółkami będzie za to droga w Swołowie: posiada oryginalną, zabytkową nawierzchnię, którą jest rzadko wyłożona kostka. Dla małych spacerówek - masakra.

Podsumowanie

Swołowo, zarówno wieś jak i muzeum, to bardzo interesujące miejsce, szczególnie dla mieszczuchów. Charakterystyczne domostwa, zachowany pierwotny, owalnicowy układ wsi z położonym w jej środku stawem, główna droga wyłożona kostką pamiętającą jeszcze przedwojenne czasy... ładnie tu i ciekawie, a jednocześnie blisko z Ustki (ok. 17 km), ale też Jarosławca, Darłowa czy Rowów. Swołowo to dobra propozycja, gdy nad morzem pogoda niezbyt dopisuje i naszym wczasom towarzyszy deszcz i chłód.

Informacje praktyczne

Muzeum jest czynne:
W sezonie letnim: 15 maja - 31 sierpnia,
poniedziałek - nieczynne
wtorek: 10:00 - 15:00
od środy do niedzieli: 10:00 - 18:00
Po sezonie: 1 września - 14 maja,
od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 16:00

Ceny biletów:
bilet normalny - 6zł
bilet ulgowy - 4zł
bilet zbiorowy - 4zł (grupy zorganizowane od 20 osób)
oprowadzanie wycieczki z przewodnikiem - 40zł
Dzieci do lat siedmiu wstęp wolny.

Komentarze - forumZobacz też

Więcej w naszym serwisie

psur.pl - Wycieczki po Polsce
Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 22954201