Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > wiadomości > Czy w wakacje 2016 będą otwarte bramki na A1?

Czy w wakacje 2016 będą otwarte bramki na A1?

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 29-06-2016, 6:28 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom możemy jednak liczyć na to, że w wakacyjne weekendy bramki na A1 będą otwierane, jednak na innych zasadach niż w poprzednich latach.

Jak było w ubiegłych latach?

W wakacje 2014 i 2015 ogromne korki tworzyły się na autostradzie prowadzącej nad morze - A1 między Gdańskiem a Toruniem. Powodem są bramki do pobierania opłat - zatory tworzyły się na końcach płatnego odcinka, przy zjazdach i wjazdach w okolicach Torunia i Gdańska. Aby rozwiązać tę absurdalną sytuację, kiedy to na wybudowanych za ciężkie pieniądze autostradach stoimy w korkach tak samo jak na zwykłych drogach (to po co budować autostrady?), rząd wprowadził czasowe otwarcie bramek w wakacyjne weekendy. Było to rozwiązanie kosztowne dla budżetu, ale skuteczne.

Nowy rząd, nowe zasady

Nowy rząd nie chciał powtarzać tego rozwiązania i zapowiedział, że w 2016 roku bramki nie będą otwierane, a opłaty będą normalnie pobierane. Ministerstwo motywowało to m.in. tym, że kierowcy i tak stali potem w korkach, bo po zwiększeniu przepustowości autostrady A1 korkowały się drogi w okolicach Trójmiasta czy nad samym morzem.

Otwieranie bramek w 2016 roku

Jednak już po pierwszym wakacyjnym weekendzie ogłoszono, że bramki jednak będą otwierane, ale na innych zasadach. Szlabany zostaną podniesione i opłaty nie będą pobierane w sytuacjach wyjątkowych, "w związku z wystąpieniem nadmiernych utrudnień dla podróżnych". Będą to tylko tymczasowe otwarcia, nie będzie podanych stałych dni i godzin jak w ubiegłym roku.

Dodatkowo zdecydowano, że opłata za przejechanie całego odcinka Toruń - Gdańsk będzie wynosiła 30 zł, zamiast 29,90 zł, co ma usprawnić pobieranie opłat.

Wygląda więc na to, że nie należy spodziewać się na A1 ogromnych korków, bo gdy takie się utworzą, to bramki będą podniesione.

Podobne rozwiązanie zostało przyjęte również dla autostrady A4 Katowice - Kraków.

Nasza opinia

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że budowanie płatnych autostrad to naszym zdaniem niezbyt logiczny pomysł (zobacz: Czy autostrady powinny być płatne?). Proponowane w tym roku rozwiązanie jest naszym zdaniem zupełnie naturalne i uczciwe, co uzasadnialiśmy już jakiś czas temu, jeszcze przed tym jak poprzedni rząd zaczął bramki otwierać (zobacz: Sposób na korki przed bramkami).

Komentarze - forumNajnowsze wiadomości

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 6903903