Wycieczki po Polsce - www.psur.pl
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Dąbki

Gdzie nad morze? Dąbki

Jak jest w Dąbkach koło Darłowa? Od 2010 roku jesteśmy tam na dłużej co roku i dzielimy się naszą wyczerpującą opinią oraz zdjęciami.

Dąbki to wieś w gminie Darłowo, położona na środkowym wybrzeżu, w okolicach Koszalina. Miejsce to od dawna było zamieszkane przez ludzi, którzy utrzymywali się z łowienia ryb w pobliskim jeziorze. Dąbki bowiem leżą nie tylko nad brzegiem Morza Bałtyckiego, ale także nad brzegiem Jeziora Bukowo (widać to dobrze na mapce obok).
Widok na plażę z kutrami

Dąbki na stałe zamieszkuje mniej niż 300 mieszkańców. Nie jest to więc duża wieś, ale też w sezonie nie można narzekać na brak punktów noclegowych, gastronomii czy sklepów. Obok typowych domów oferujących noclegi, całkiem sporo jest tutaj dużych ośrodków wczasowych. Gusta są oczywiście różne, ale my pokusimy się o stwierdzenie, że wielkość Dąbek jest idealna na wakacje: nie ma tu przytłaczających tłumów, czujemy się jak na wsi, a jednocześnie centrum nie kończy się na jednym skrzyżowaniu i jest gdzie pochodzić.

Rodzinnie i zdrowo

Dąbki wyrobiły sobie opinię miejsca dobrego dla rodzin z dziećmi. I rzeczywiście, na chodnikach aż roi się od wózków, natomiast późnym wieczorem więcej tu ciszy niż nocnego życia. Do rodzinnego wypoczynku zachęca piękna przyroda: szeroka plaża, wydmowe lasy, łąki, jezioro. Niedawno doczekała się ona urzędowego uznania - w 2007 roku Dąbki uzyskały status uzdrowiska. Korzystny klimat wspomaga leczenie chorób, m.in. układu oddechowego i alergii.

W ślad za statusem uzdrowiska w górę poszła tzw. opłata klimatyczna (formalnie: uzdrowiskowa). Obowiązujące tu stawki są jednym z najwyższych na polskim wybrzeżu: za jedną osobę zapłacimy aż 3,50 zł na dzień, a na dzieci nie ma żadnych zniżek (zmiana: od 2016 roku będą niewielkie zniżki dla dzieci, zobacz kalkulator opłaty).

Wysokich podatków niestety nie widać na ulicach: w wielu miejscach Dąbki sprawiają wrażenie zaniedbanych. Duża część chodników jest krzywa i dziurawa, najmniejsze dzieci często się na nich potykają, do tego w niektórych miejscach chodniki są bardzo wąskie. Brakuje przejść dla pieszych, brakuje także miejsc parkingowych, więc auta często stoją na trawnikach, a wtedy zamieniają się one w błotniste kawałki gruntu. Nie widzieliśmy w Dąbkach jakichś ogólnodostępnych boisk czy placów zabaw. W dziedzinie infrastruktury pochwała należy się jedynie za bezpłatne toalety przy plaży.

Niestety, od 2010 roku praktycznie nic się nie zmienia na lepsze. Znamiennym przykładem jest budowa w Dąbkach sklepu sieci POLOmarket. Prywatna firma zbudowała duży sklep z dużym parkingiem, chodzi do niego mnóstwo ludzi, a samorząd nie zadbał o tak elementarne rzeczy jak chodniki pozwalające dojść do sklepu czy przejście dla pieszych przy markecie. Piesi tłoczą się na wydeptanej trawie tuż obok drogi, co np. dla rodziców z małymi dziećmi jest niebezpiecznie i niewygodne. Takie rzeczy w Polsce w 2014 roku naprawdę trudno już spotkać, szczególnie jeśli mówimy o nadmorskiej miejscowości, która pobiera jedną z najwyższych opłat klimatycznych nad polskim morzem!

Atrakcje Dąbek

Główna atrakcja to oczywiście Bałtyk z piękną, szeroką i piaszczystą plażą. Przy plaży ciągną się wydmowe lasy, które oferują dużo miejsc do spacerów.
Plaża w Dąbkach

Na plaży jest przystań rybacka, jest tam kilka kutrów, a od rybaków można kupić ryby prosto z sieci. Od 2012 roku zauważyliśmy pewne ożywienie w tej branży: budynki są w nieco lepszym stanie, kutrów pływa więcej i łatwiej jest kupić świeżą rybę.
Kutry na plaży

Nad jeziorem Bukowo również jest piaszczysta plaża oraz kąpielisko. Zdarza się jednak, że obowiązuje tam zakaz kąpieli ze względów sanitarnych (np. w 2012 roku było zamknięte przez kilka dni w sierpniu), a plaża nad nim nie jest zbyt czysta, co w kontekście wysokiej opłaty uzdrowiskowej jest zaskakujące. Ponadto nad jeziorem znajduje się przystań dla jachtów, wypożyczalnia sprzętu pływającego (m.in. kajaki, rowery wodne) oraz szkoła windsurfingu. Codziennie jest możliwość popłynięcia w wycieczkowy rejs po jeziorze gminnym statkiem "Milka" (na zdj. poniżej; płynęliśmy: bardzo miło, ale bez większych emocji).
Statek Milka przy przystani

Świetnym miejscem na spacery jest droga na mierzei pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Bukowo (na zdjęciu obok). Prowadzi do Dąbkowic - małej, turystycznej osady odległej o ok. 5 km od Dąbek (więcej o Dąbkowicach). Droga ta jest utwardzona, wygodna dla rowerów czy rodziców z wózkiem. Równolegle do niej, kilkanaście metrów w stronę morza, wiedzie ścieżka przez las.
Droga do Dąbkowic
Jeszcze przed Dąbkowicami droga przecina Kanał Szczuczy, który łączy jezioro z morzem - można przy nim zejść na plażę i warto to zrobić, bo jest to niewątpliwie duża ciekawostka przyrodnicza. Byliśmy tam wiele razy i czasem ujście kanału było przysypane, a czasem - przy większych falach - woda z morza wlewała się do kanału.
Ujście Kanału Szczuczego do morza
Miłośnicy dzikich plaż znajdą tu coś dla siebie, gdyż między Dąbkami a Dąbkowicami plaża jest piękna, szeroka i niemal zupełnie pusta. Da się nią przejść z Dąbek aż do wspomnianego kanału (po obu stronach kanału są przejścia z plaży do mostu) i dalej - do Dąbkowic.

Najbliższą większą miejscowością jest odległe o ok. 7 km Darłowo z zabytkami, portem i latarnią morską. Stosunkowo blisko (ok. 25 km) jest też do Koszalina, który także oferuje wiele atrakcji turystycznych.

Dąbki są siedzibą parafii, jest zatem możliwość codziennego uczestnictwa we Mszy Świętej o dogodnej dla wczasowiczów godzinie 19:00.

Zabytki?

Jedynym zabytkiem w Dąbkach jest chata rybacka z XIX wieku. Obecnie pięknie odrestaurowana stanowi naprawdę nostalgiczny widok (zdjęcie poniżej). Ściany zbudowane są w popularnej na środkowym Pomorzu technice muru pruskiego, natomiast dach wciąż jest kryty przez strzechę. Znajduje się ona przy ul. Sztormowej 4.
Zabytkowa chata rybacka w Dąbkach

Śmigłowce

Nad Dąbkami często i dość nisko przelatują helikoptery. Są to maszyny wojskowe, należące do Marynarki Wojennej. Więcej na temat tej swoistej ciekawostki (m.in. zdjęcia i wywiad z wojskowym) można przeczytać w osobnym artykule: Helikoptery nad Dąbkami.
Helikopter widziany z ziemi
Niektórzy narzekają, że helikoptery te hałasują, gdyż raz na jakiś czas zdarza się, że mają ćwiczenia i latają nisko nawet w godzinach nocnych (zobacz komentarze). Rzeczywiście, hałas jest, ale nam osobiście nigdy on nie przeszkadzał. Nigdy też nie budziły się z tego powodu nasze dzieci, mimo, że bywaliśmy w Dąbkach z kilkumiesięcznymi maluchami. To chyba kwestia indywidualnej wrażliwości, w każdym razie dla nas te śmigłowce zawsze były czymś atrakcyjnym i ciekawym, a nie kłopotem.

Z naszych obserwacji wynika, że w wakacje takie latanie do późnych godzin nocnych zdarza się przez 1-3 dni z rzędu raz na ok. 2 tygodnie.

Z dziećmi

Dąbki to dobre miejsce na urlop z dziećmi.

Główna zaleta to oczywiście nadmorska, piaszczysta plaża. Dodatkowo w 2014 roku świetnie ukształtowało się dno w morzu: przy brzegu jest dość długo płytko i kilkuletnie dzieci mogą spokojnie samodzielnie wchodzić do wody (dotyczy to plaży na wschód od przystani rybackiej, na zachód nie sprawdzaliśmy).
Plaża w Dąbkach
Ciekawostką są także kutry i możliwość pokazania dzieciom rybaków przy pracy.

Następna zaleta to jezioro Bukowo. Na jeziorze kolejne atrakcje dla dzieci: mały port, statki, windsurfing, kajaki, rowery wodne, a w końcu ciekawe dla najmłodszych kaczki i łabędzie.

Nie brakuje też w Dąbkach dobrych miejsc na spacer z dziećmi. Liczba komercyjnych atrakcji (np. automaty, stoiska z zabawkami) jest na odpowiednim poziomie: dzieci mają co oglądać, ale też jest trochę spokojnych miejsc.

Kościół ma podjazd dla wózków, a w środku wygodne miejsca po bokach dla rodziców z maluchami. Oczywiście na swobodę możemy liczyć w tygodniu, w wakacyjne niedziele czy nawet soboty zawsze jest tłok.

Nie do przecenienia jest też wpływ korzystnego klimatu na zdrowie i odporność dzieci.

Zaletą jest także bliskość Darłowa z ciekawym portem, rozsuwanym mostem i latarnią morską.

Jest też niestety kilka problemów.

W Dąbkach krzywe i za wąskie chodniki nie są rzadkością - dzieci się potykają i wywracają, a wózkiem trudno się jeździ.

Jak już wspominaliśmy, nie ma żadnych zniżek na opłatę uzdrowiskową dla dzieci, co oznacza, że 4-osobowa rodzina za dwa tygodnie wakacji będzie musiała zapłacić ok. 200 zł klimatycznego.

Rodziców z wózkiem zmartwi jeszcze jedna rzecz: w Dąbkach tylko jedno zejście na plażę jest pozbawione schodków (to położone najbardziej na wschód, przy ul. Letniskowej - zaznaczyliśmy je na mapce w prawym górnym rogu strony). Inna sprawa, że wjazd wózkiem na plażę to niezbyt szczęśliwy pomysł, w takich sytuacjach rewelacyjnie sprawdza się nosidełko albo chusta.

Dla niektórych problemem mogą być wspomniane śmigłowce wojskowe - szczegóły powyżej.
ul. Darłowska w Dąbkach
Informacje praktyczne

Sklepy
W 2014 otwarto w Dąbkach Polo Market (naprzeciwko kościoła, jest przy nim parking).
Poza tym najbliższe markety są w Darłowie - m.in. Biedronka (3x), Lidl, Netto.
Oprócz tego w Dąbkach jest wiele zwykłych sklepów spożywczych.

Apteki
W Dąbkach nie ma żadnej apteki, ale są dwa punkty apteczne.

Szpital
Najbliższe szpitale znajdują się w Koszalinie i Sławnie. W Darłowie znajduje się filia szpitalu w Sławnie (Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Poradnia Kardiologiczna).

Kościół
Szczegóły powyżej oraz w artykule "Msze nad morzem".

Bankomaty:
* ul. Darłowska 45B - Bałtycki Bank Spółdzielczy,
* ul. Darłowska (strona północna, nry parzyste, przy jednym ze sklepów) - bankomat Global Cash (SKOK), wyglądał na mobilny, więc może jest tylko sezonowy.

Darmowy internet aero2
Na południowy-wschód od centrum (ul. Turystyczna, Polna, Wczasowa) zasięgu darmowego internetu aero2 nie udało nam się w ogóle złapać - ani w pomieszczeniu ani na zewnątrz.

Dąbki w gminie Darłowo - podsumowanie

Dąbki nie są dobrym miejscem dla młodzieży szukającej dyskotek, ani dla letników pragnących wielu gwarnych ulic ze sklepami i barami, ale pozostali wczasowicze powinni czuć się tu dobrze. Główne plusy to bliskość morza i jeziora, umiarkowany tłok oraz korzystny klimat, zaś najbardziej odstrasza wysoka opłata uzdrowiskowa i przeciętna infrastruktura.

(Piotr Surowiecki | opublikowany: 05-02-2011, 23:25 | aktualizowany: 30-05-2015, 6:42)
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie tekstu i/lub zdjęć w całości lub fragmentach zabronione.

Komentarze - forum

kika (04-03-2013, 12:23)

Odnosząc się do artykułu powyżej zgadzam się jeżeli chodzi o opłatę klimatyczną jest zbyt wysoka. Jesteśmy tu w sanatorium i wszystko jest fajnie,bo klimat,morze,cisza sprzyja odpoczynkowi.Ale jest problem jeżeli chodzi o wieś,jest zaniedbana co widać szczególnie teraz w okresie zimowym.

Monika (02-07-2013, 0:27)

My byliśmy tam w ur. Ośrodek naprawdę fajny ale miejscowość - tragedia... Niestety ale ostatni raz w Dąbkach. Zastanawia mnie tylko dlaczego inne miejscowości potrafią wykorzystać szansę Unijnych środków a drugie je przesypiają.

Krystian (11-11-2013, 16:44)

Witam. Spędziliśmy urlop w Dąbkach od 13.07.2013 do 24.07.2013 i muszę powiedzieć że nie żałujemy. Byliśmy z 6 letnim synkiem oraz dziadkami. Wszyscy byliśmy zachwyceni urlopem. Piękna szeroka plaża, spokój i cisza, dobre jedzenie w barach(polecam U pasibrzucha), brak hałasującej młodzieży wieczorem, ogólnie bardzo fajnie. Co do wioski, to prawda że zaniedbana ale tu ukłon do wójta który jest temu winien i pomija Dąbki. Brak marketów to według mnie zaleta. Na zakupy jeździliśmy do Darłówka. Polecam Dąbki do których jechałem z polecenia znajomych i sam polecam i życzę udanych urlopów. Więcej na maila: despo@poczta.onet.pl

Darek Z (03-06-2014, 14:20)

1/ Czy w Dąbkach jest bankomat (jeden czy więcej)? Pytam, bo wg wykazów większych banków w Polsce bankomatów w Dąbkach chyba nie ma. 2/ I drugie pytanie: czy można w Dąbkach wypożyczyć rowery i pojeździć na jakichś ścieżkach rowerowych? W tym roku w lipcu wybieram się do Dąbek na urlop z rodziną i wdzięczny będę za bliższe informacje na te tematy. Pozdrawiam Darek Z

Piotr Surowiecki (03-06-2014, 15:54)

Bankomaty widzieliśmy co najmniej dwa: jeden stacjonarny, jakiegoś banku spółdzielczego z Darłowa, a drugi był taki czerwony (może eurocash?), wyglądał na taki raczej sezonowy. Z tego pierwszego korzystaliśmy - bez problemów. Co do rowerów to zawsze było kilka miejsc gdzie można było je wypożyczyć. Ścieżek za wiele nie ma: do Dąbkowic można się przejechać (w artykule powyżej jest link do opisu), no i trochę do Bobolina. Potem już by chyba trzeba było jechać drogą wojewódzką do Darłowa. Ale to tylko z pamięci piszę, bo nigdy się tym bardziej nie interesowaliśmy. Pozdrawiamy i życzymy udanego urlopu!

Darek Z (04-06-2014, 15:51)

Panie Piotrze, bardzo Panu dziękuję za "szybkie" informacje o bankomatach i ścieżkach rowerowych w Dąbkach. Ja również życzę Państwu udanego urlopu i wypoczynku. Pozdrawiam serdecznie Darek Z P.S. Prowadzona przez Pana strona jest bardzo interesująca i bardzo użyteczna dla turystów, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Piotr Surowiecki (06-06-2014, 16:12)

Jeden z czytelników pytał nas: "o której godzinie wracają kutry z połowów, żeby można było kupić świeżą rybkę i pokazać dzieciom jak wygląda praca rybaka?". Odpowiadamy: nawet jeśli są jakieś stałe godziny, to tylko w głowach rybaków, bo nigdzie ich nie podawali. Z naszych obserwacji wynika, że z rybami najczęściej przypływają rano, ale konkretna godzina zależy np. od pogody, są też różni rybacy. Trzeba się po prostu zakręcić na przystani i pytać konkretnych rybaków. Można też zadzwonić: przy niektórych pomieszczeniach na przystani są podane nr telefonu.

Bożena (29-04-2015, 9:28)

Zgadzam się z opinią internautów, że Dąbki mają swój urok. Zastrzeżenie jednak budzi fakt, że urokliwe miejsce ma tak fatalne uliczki-dziurawe, niebezpieczne!Opłata klimatyczna jest bardzo wysoka!,opłaty za parkingi przy sanatoriach-bajońskie?Gdzie te pieniądze "idą"? Kilka lat pod rząd (początek 2000)jeździliśmy do Ustki.Ten piękny kurort zmieniał się z roku na rok w coraz piękniejszy-czystość aż porażała:) i stan ulic-z przyjemnością się po nich chodziło. Czyja to zasługa?Myślę, że w dużej mierze GOSPODARZA. Dobrze by było, gdyby Gospodarz Dąbek wziął to pod uwagę.

Marzena (14-05-2015, 17:50)

Tyle że w tych Dąbkach tak na prawdę po za plażą nic nie ma!Ot zwykła wieś w dodatku brzydka i z dziórawymi drogami.Brak nawet chodników w wielu miejscach!Po za tym nie jest ani cicho,ani ładnie.Wszędzie pełno drewnianych domków skupionych jeden przy drugim gdzie dominuje gwar i hałas mieszany z dymem grillowania.Stan wiekszości tych domków woła o pomste do nieba,zagrzybione i pełne robactwa,nigdy więcej!!

Patrycja (19-05-2015, 19:44)

Wybieram się pierwszy raz do Dąbek i zastanawiają mnie ceny na tle innych nadmorskich miejscowości. Może coś bliżej w tym temacie? Dziękuję.

Piotr Surowiecki (28-05-2015, 6:44)

@Patrycja Wydaje nam się, że w Dąbkach jest chyba odrobinę taniej, chociaż nie są to duże różnice. Tylko opłata uzdrowiskowa jest bardzo wysoka (szczególnie dla rodzin z dziećmi).

Piotr Surowiecki (30-05-2015, 6:57)

@Marzena Są takie części Dąbek gdzie jest cicho i spokojnie - np. okolice ulicy Turystycznej - więc nie jest aż tak źle jak piszesz.

zosia (07-06-2015, 11:06)

jadę za dwa tygodnie do Dąbek z pieskiem ,czy nie ma ograniczenia z wchodzeniem na plaże.

Piotr Surowiecki (07-06-2015, 14:33)

@zosia O ile dobrze pamiętamy to przy wejściu na plażę był chyba zakaz wchodzenia z psami.

Maciej (02-07-2015, 15:16)

@Patrycja, w Dąbkach byłem już kilka razy z rodziną i co do cen to mogę potwierdzić, że jest tu około 10-20% taniej niż np. w Darłówku. Można narzekać na dziurawe chodniki, że wieś trochę zaniedbana, ale to ma właśnie swój klimat. Byłem w wielu nadmorskich miejscowościach i tylko do Dąbek przyjechałem kolejny raz. Jeżeli ktoś narzeka, że jest głośno, to co powiedzieć o Darłówku, po którym ciężko przejść w sezonie??? Miejscowość godna polecenia osobom z dziećmi, zwłaszcza lubiącymi zakupy:) Jak ktoś nie ma ochoty chodzić główną drogą, jest alternatywa, można iść na spacer deptakiem przy plaży. Uważam, że jest to miejscowość godna polecenia, cisza, spokój i ten klimat...

Joanna (08-07-2015, 20:01)

Czy w Dąbkach jest jakaś księgarnia lub miejsce gdzie można się zaopatrzyć w książki ? ( a jeśli tak to czy są jakieś wyprzedaże ?).

Agnieszka (09-07-2015, 20:49)

Czytam komentarze i mam obawy teraz...Jedziemy za pare dni do Dąbek spędzić urlop...w koncu jedziemy wypocząc bez zgielku i hałasu...chcac sie pobawic to mozna wsiasc w auto i gdzies podjechac...moze ktos napisze czy w Darłowie jest jakies fajne miejsce by sie pobawic?

dragon (10-07-2015, 21:29)

Jestem w dąbkach.niesluchajcie głupot o chałaśliwych helikopterach. Przelatują dwa trzy razy n dzien i wcale tak niechałasują. Z dziecmi naprawde jest tu co robic 10 dni.busem za kilka zl dojedziemy do darłowka...

dragon (10-07-2015, 21:31)

Jest ok.syn 6etni zadowolony.my tez.pozdrawiam

Zosia (25-07-2015, 14:12)

Osobiście nie polecam, brud,syf i komuna.Brak atrakcji.O godz 22 wieś zamiera,wszystko zamknięte, nie ma co zjeść ani gdzie się zabawić. Chodniki krzywe.Ceny wyżywienia i ubioru wyższe niż w Darłówku.Jednym słowem dziadostwo i nuda.

Agnieszka (31-07-2015, 9:17)

Jestem wlasnie w Dabkach i moge dodac swoj komentarz na swiezo. Jesli ktos chce cofnac sie do czasow komuny, to jest to miejscowosc idealna. Az musialam zrobic kilka zdjec. Poza kilkoma nowymi willami na obrzezach wszystkie budynki to jakies ruiny z lat pamietajacych Gierka. Wiele w nich jest opuszczonych, zdewastowanych, niektore domy wczasowe wyjete zywcem z lat siedemdziesiatych. Chodniki rzeczywiscie porazka, drogi dojazdowe katastrofa, oplaty klimatyczne wysokie, czasem zupelny brak chodnika czy drogi po deszczu sprawia, ze trzeba podskakiwac miedzy wielkimi kaluzami i blotem. Poza sezonem, kiedy znikna te wszystkie kramy z pamiatkami z Chin, kebabem, frytkami i pizza, miejscowosc zapewne wyglada jak zapadla wiocha, gdzie diabel mowi dobranoc. Brak zwyklych stolowek (w Ustce sa swietne) sprawia, ze nia ma tam co jesc. U Pasibrzucha probowalam zupy pomidorowej: zimna zupka z papierka. Reszta to drogie smazalnie z rybka w grubej panierce lub ciescie, frytki, kebab i kurczak z rozna. Od tygodnia leje i nie wiadomo co robic. Wycieczka do Darlowa i Darlowka? Bylismy. Bardzo drogo, dzikie tlumy, a wlasciwie nic ciekawego. Sciezek rowerowych brak ( a mialam wziac hulajnogi!), baseny w okolicy maja zle opinie, polecam jedynie Ustke ale te 38km z powodu fatalnych drog jechalismy cala godzine. Na szczescie mieszkamy w nowej czystej willi, mamy cieply ladny pokoj z lazienka (tv, wi-fi). W calym domu mieszkaja obecnie cztery rodziny i wszyscy siedzimy calymi dniami w pokojach, bo pogoda jest "cudowna". Tak wygladaja wczasy nad polskim Baltykiem. Jesli to komus odpowiada, to polecam. Bo ja znowu sie nabralam.

Gardenka (13-12-2015, 18:18)

Czysty obłęd jak czytam co piszecie.To albo spokój albo larmo.W końcu jak tu dogodzić. Ja jak jadę nad morze to korzystać z powietrza i samego uroku morza.Zakupy to mam cały rok w miejscy zamieszkania.Gdzie nie spojrzeć to markety, galerie.Czy to jest potrzebne na wakacjach???? Mnie osobiście nie.A chodniki dziurawe krzywe, cóż to za problem.W miejscach zamieszkania mamy tak gładko równo że niepowiedziane że musi być i na wakacjach.Byłam poprzedniego roku w Darłówku w tym w Ustce.Nie jest drogo.Rzeczywiście remont przy plaży w Ustce spowodował ciasnotę w plażowaniu.Darłówka na samej plaży czyste marzenie tak pięknie zrobione.A Dąbki, na przekór piszecie beznadzieja !!!! ale plaża morze powietrze!!!! czego jeszcze brakuje ???? mnie nie.Nie zawsze i wszędzie musi być wszystko idealne.Jaka to radość patrzeć na te fale ptaki.To nie miasto.....Więcej w naszym serwisie

Mapa

Reklama

Jakość www.psur.pl

  • Odwiedziliśmy opisywane miejsca
  • 100% autorskich, oryginalnych artykułów
  • Zawsze wiarygodnie i rzetelnie

Szukaj na www.psur.pl

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | Zgłoś niemoralną reklamę | odsłon od XI 2009: 4965090
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki. (więcej)