Wycieczki po Polsce - www.psur.pl
strona główna > wiadomości > Zlot pojazdów militarnych - Darłówko 2015 (termin i informacje)

Zlot pojazdów militarnych - Darłówko 2015 (termin i informacje)

Czołg podczas zlotuZnamy już termin słynnego zlotu historycznych pojazdów wojskowych w Darłówku. W 2015 roku rozpocznie się on w poniedziałek 29 czerwca, a zakończy w niedzielę 5 lipca. Wzorem lat ubiegłych główne punkty programu odbędą się zapewne od czwartku do soboty (2-4 lipca 2015).

Na imprezę zjeżdżają miłośnicy i właściciele rozmaitego sprzętu związanego z wojskiem, np. motocykle, ciężarówki, transportery, amfibie, a nawet czołgi.

Szczegółowy program nie został jeszcze podany, ale należy spodziewać się tego co jest największą atrakcją zlotu w Darłówku od wielu lat, czyli m.in.:
* przejażdżki sprzętem wojskowym (np. czołgi, transportery gąsienicowe);
* prezentacje pojazdów wojskowych i zabytkowego sprzętu wojskowego;
* bazar militarny;
* gastronomia wojskowa;
* parada pojazdów wojskowych;
* rekonstrukcje.

Po opublikowaniu programu przez organizatora zamieścimy go w tym miejscu.

Pozostałe informacje

Zlot odbywa się w Darłówku Wschodnim na tzw. patelni (na wschodnim skraju miejscowości, niedaleko plaży). Darłówko jest nadmorską dzielnicą Darłowa.

Dla zwiedzających wstęp na zlot jest bezpłatny, ale oczywiście dodatkowe atrakcje (np. przejażdżki) są płatne.

Zlot ma wieloletnią tradycję (w 2015 roku odbędzie się już po raz osiemnasty) i jest imprezą o zasięgu międzynarodowym. Jest to jedne z największych tego typu wydarzeń w Polsce.

Zlot zimowy 2015

Od 30 stycznia do 1 lutego 2015 odbędzie się w niedalekim Malechowie zimowa edycja zlotu. Szczegóły na oficjalnej stronie zlotu (link poniżej).

Czy warto pojechać? Nasze wrażenia

Przejażdżka transporterem gąsienicowymPrzez jeden dzień gościliśmy na letnim zlocie w 2013 roku (jako widzowie, a nie uczestnicy zlotu). Przede wszystkim było mnóstwo stoisk z różnymi wojskowymi akcesoriami, np. ubrania z demobilu, starocie, ale także repliki albo też stroje i drewniana broń z epoki średniowiecza. W sam raz na przepuszczenie pieniędzy przez dzieciaki (ale raczej chłopięcą część dziatwy).

Główną atrakcję stanowiły jednak przejażdżki sprzętem wojskowym. Ten był różny: od zwykłych terenówek aż po czołgi. Myśmy zdecydowali się na przejażdżkę PTS-em, czyli gąsienicowym transporterem - amfibią radzieckiej konstrukcji. Dla niewtajemniczonych: wygląda to jak czołg, tylko na górze zamiast wieżyczki z armatą ma dużo miejsca do przewozu ludzi lub jakiegoś sprzętu.

Trzeba przyznać, że jest to atrakcja dla osób o mocnych nerwach. Teren, po którym się jeździ, nie jest płaski i spokojny, są tam górki, rowy, błoto, głębokie kałuże i inne tego rodzaju przeszkody. W niektórych momentach miało się wrażenie, że transporter zaraz się przewróci. Kilkuletni chłopcy na początku bardziej się bali niż cieszyli, ale po chwili przywykli i bardzo im się podobało. Generalnie wrażenie jest naprawdę niezwykłe. Ładne były też widoki, gdy wjechało się na wysoką wydmę: na Darłowo i na morze.

Możliwość przejażdżki czy choćby pooglądania tych pojazdów w ruchu, a także bazar stanowiły właściwie główne atrakcje. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie trafiliśmy na żaden oficjalny punkt programu (np. jakieś pokazy grup rekonstrukcyjnych), a te mogą być również ciekawe.

Nazwa miejsca zlotu - "Patelnia" - jest chyba nieprzypadkowa, bo w gorący, słoneczny dzień jest tam rzeczywiście jak na patelni. Dlatego radzimy zabrać ze sobą coś do picia i - dla bardziej wrażliwych - jakieś nakrycie na głowę.

No i na koniec: trochę denerwujące są typki (chyba tylko z Niemiec) chodzące w T-shirtach z logo czy tam napisem "Wehrmacht". Co innego mundur i rekonstrukcja, co innego chodzenie w takiej koszulce jakby się coś na niej reklamowało czy dumnym z tego było...

Zobacz też:
* Oficjalna strona zlotu

(Piotr Surowiecki | opublikowany: 27-05-2013, 18:56 | aktualizowany: 19-01-2015, 6:13)
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie tekstu i/lub zdjęć w całości lub fragmentach zabronione.

Komentarze - forum

Malpa (01-07-2014, 20:02)

Pozdrawiam wszystkich, którzy są bardzo zaangażowani w ten zlot. Wszystkie firmy i ich pracowników

Wywrot (24-07-2014, 12:37)

Przejażdżka PTS-em w Darłowie jest świetna :D w tym roku też nie zabrakło atrakcji. Wszystkich zlotowiczów pozdrawiam !Najnowsze wiadomości

Wiadomości turystyczne

Krótkie informacje i ogłoszenia na temat turystyki i podróżowania po Polsce, np. o wydarzeniach, wystawach, czy nowych odcinkach dróg.

Dodaj wiadomość

Powiedz o swoim przedsięwzięciu czytelnikom naszego serwisu! Prześlij nam informacje do działu "Wiadomości" - podpisaną imieniem i nazwiskiem wyślij na adres wycieczki małpa psur.pl (regulamin).

Reklama

Szukaj na www.psur.pl

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | Zgłoś niemoralną reklamę | odsłon od XI 2009: 3180738
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki. (więcej)