Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy

Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy

Pięknie odnowiona dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy (m.in. stawy, place zabaw) sąsiaduje z położonym na wzgórzach Lasem Bukowym, który dodatkowo kryje w sobie kalwaryjskie kapliczki. To świetne miejsce na rodzinny spacer.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-02-2015, 18:13 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Trzebnica-Zdrój

Nie każdy wie, że na przełomie XIX i XX wieku Trzebnica była znanym i popularnym uzdrowiskiem. Przyjeżdżali tu głównie wrocławianie, którzy korzystali z miejscowego klimatu, wód mineralnych oraz kąpieli borowinowych. Dzielnica sanatoryjna powstała w okolicach dzisiejszej ulicy Leśnej, stawów i Lasu Bukowego. Zbudowano tu domy zdrojowe, pensjonaty i restauracje, a wspomniany Las Bukowy pełnił rolę parku zdrojowego.

W ostatnich kilkudziesięciu latach ta działalność zamarła, ze źródeł nie wydobywa się już wód leczniczych, do miasta nie przyjeżdżają kuracjusze. Władze Trzebnicy chcą to jednak zmienić i rozpoczęły starania o oficjalne nadanie miastu statusu uzdrowiska. Zanim to jednak nastąpi (o ile w ogóle), wyremontowano pięknie dawną dzielnicę uzdrowiskową oraz wybudowano nowoczesny aquapark, którego nazwa "Zdrój" nawiązuje do tradycji tej okolicy (więcej o aquaparku).

Co tutaj jest?

Czym właściwie jest ta dzielnica uzdrowiskowa? W jej centralnej części znajdują się trzy stawy. Otaczają je alejki spacerowe z infrastrukturą rekreacyjną: ławkami, oświetleniem, placami zabaw, w tym również sprzętami do ćwiczeń dla dorosłych. Wszystko to bardzo ładne i zadbane.
Widok na alejkę przy stawie
Tuż obok znajduje się nowoczesny i bardzo sympatyczny aquapark, który latem oferuje gościom również basen otwarty (zewnętrzny) z placem zabaw dla dzieci.
Basen zewnętrzny w aquaparku
Całe to miejsce otoczone jest wzgórzami, na których rozciąga się Las Bukowy. Warto poświęcić mu kilka zdań.

Las Bukowy

Las Bukowy poprzecinany jest licznymi ścieżkami, które stanowią świetne miejsca na przyjemne spacery. Z racji położenia lasu na wzgórzach trzeba się czasem zmęczyć wchodząc pod górę lub schodząc w dół, ale wszystko to jest niezbyt intensywnym wysiłkiem.
Ścieżka pod górę w Lesie Bukowym
Zaraz po wejściu do Lasu Bukowego od strony aquaparku zobaczymy po lewej stronie drewniane stopnie wiodące do góry (na zdjęciu powyżej). Zaprowadzą nas one do kalwaryjskich kapliczek, czyli plenerowej drogi krzyżowej. Idąc kolejnymi stacjami dojdziemy do ukrytego w lesie kościoła pod wezwaniem Czternastu Świętych Wspomożycieli. Ciekawostką jest, że jeszcze w XX wieku kościołem opiekował się najprawdziwszy pustelnik, czyli człowiek, który żył z Bogiem w odosobnieniu od innych ludzi. Ostatni pustelnik zmarł w 1946 roku, a nazywał się Feliks Plitzko.
Kapliczki kalwaryjskie przy ścieżce
Obecnie w Kościele pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli w każdą niedzielę odprawiane są msze o 9:00 i o 12:00. To bardzo dobry pomysł na połączenie niedzielnej mszy za spacerem. Piękno otoczającej przyrody oraz kameralna atmosfera (niewielka świątynia, niewielu ludzi - na zdj. poniżej) sprzyja modlitwie.
Wnętrze kościoła w Lesie Bukowym
Przy ścieżkach Lasu Bukowego umieszczono kilka ciekawych tablic edukacyjnych dotyczących tego miejsca i lasów w ogólności.

Jako atrakcję Lasu Bukowego wymienia się też zawsze Willę Zamek, czyli dawny pensjonat położony w pobliżu drogi do Łoziny. Obecnie jest to budynek mieszkalny i będąc na miejscu warto go pewnie zobaczyć, ale nie jest to nic oszałamiającego. Nam bardziej nastrojowe wydały się niektóre budynki z niegdysiejszej zabudowy uzdrowiskowej przy ul. Leśnej.

Więcej Trzebnicy

Z dzielnicy uzdrowiskowej można przejść świeżo wyremontowaną uliczką 3 Maja do Parku Solidarności (w nim znajduje się bardzo duży plac zabaw), a dalej do słynnej Bazyliki św. Jadwigi. Więcej o niej i o innych atrakcjach Trzebnicy można przeczytać w osobnym artykule na naszej stronie.

Z dziećmi

Dzieci z pewnością ucieszą się z licznych i różnorodnych placów zabaw, które można znaleźć w tych okolicach. Szczególnie duży jest ten w Parku Solidarności (ok. 500 m od dzielnicy uzdrowiskowej).

Pokryte Lasem Bukowym wzgórza nie są bardzo strome, a chodzenie po nich jest w zasięgu nawet niezbyt wprawionych w spacerach dzieci. Oprócz zwykłych atrakcji lasu (np. patyki, rośliny) mamy tu także tablice edukacyjne m.in. z rysunkami zwierząt, a także kapliczki z obrazami drogi krzyżowej. Ta ostatnia jest bardzo dobra do motywowania dzieci: pokazując im kolejne obrazy łatwo wzbudzić ich ciekawość słowami "ciekawe co będzie dalej". Przy okazji jest to świetny sposób na edukację religijną.

Droga w Lesie BukowymPo dzielnicy uzdrowiskowej można swobodnie poruszać się wózkiem. Bez problemów dojedziemy też do dawnej pustelni i kościoła pw. Czternastu Wspomożycieli (droga do nich na zdjęciu obok). Być może uda się również przejść z wózkiem po niektórych leśnych ścieżkach, gdyż często są one dość szerokie i pozbawione kamieni, ale my tego jeszcze nie próbowaliśmy, więc nie mamy żadnych wrażeń.

Wielką atrakcją jest też oczywiście wspomniany Trzebnicki Park Wodny "Zdrój". Szczegóły m.in. na temat głębokości czy basenów dla dzieci w osobnym artykule.

Dojazd, parking

Samochód najłatwiej zaparkować na parkingu przy aquaparku. Do Trzebnicy można także dojechać szynobusami z Wrocławia, a dworzec od dzielnicy uzdrowiskowej dzieli zaledwie 500 metrów.

Dla chętnych polecamy również bardziej ambitne dotarcie do tego miejsca: można urządzić sobie pieszy rajd przez Wzgórza Trzebnickie z Brochocina (do którego dojeżdża szynobus) - więcej na ten temat w osobnym artykule.

Podsumowanie

Alejka przy stawieLas Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa to świetna propozycja na spokojny, niedzielny wypad za miasto w okolicach Wrocławia. Jeśli chcemy poczuć bliskość przyrody, a nie zależy nam na zupełnej dzikości lub też jeśli nie chcemy się zbyt wysilać albo jesteśmy rodzicami małych dzieci, to znajdziemy tu odpowiednie miejsca na rekreację, spacery i wypoczynek. Warto zaznaczyć, że są to miejsca ładne i zadbane.

Osoby szukające bardziej forsownej wyprawy zachęcamy do połączenia odwiedzin w dzielnicy uzdrowiskowej z naszą propozycją pieszej wędrówki przez Wzgórza Trzebnickie lub też zwiedzaniem Bazyliki i okolicznych atrakcji oraz spacerem po Kociej Górze.

Komentarze - forum

Wiki (08-04-2015, 12:17)

Czy w pobliżu parku są kawiarnie/restauracje, gdzie można zrobić przerwę z dzieckiem w cieple, przebrać mu pieluszkę, podać jedzenie itp?

Piotr Surowiecki (08-04-2015, 15:51)

Jest tam Hotel Trzebnica, a w nim jest restauracja.

Piotr Surowiecki (08-04-2015, 18:09)

Jeszcze sobie przypomniałem, że w Aquaparku był bar - pewnie bardziej dostępny finansowo niż ten z hotelu.Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 7730578