Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Gdzie nad morze? Wicie

Gdzie nad morze? Wicie

Wicie to niewielka miejscowość nad samym morzem w gminie Darłowo. Czy warto tam spędzić wakacje? Oto nasza opinia.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 09-05-2015, 9:14 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wicie położone jest na Pomorzu Środkowym, ok. 10 km na wschód od Darłówka. Miejscowość ta leży nad samym Bałtykiem, a niedaleko jest jeszcze Jezioro Kopań.

Wicie jest reklamowane jako mała, spokojna miejscowość, będąca przeciwieństwem głośnych kurortów. I rzeczywiście, jeśli porównamy Wicie np. z Darłówkiem, Ustką czy Władysławowem to jest tu nieporównywalnie ciszej i luźniej. Kto by jednak liczył na sielski krajobraz pustej wsi, po której raz na kilka minut przejdzie jakiś człowiek, srodze się zawiedzie. Wicie to zwykła gwarna nadmorska miejscowość: tak na oko jest tam ok. 20 punktów handlowych (sklepy, gastronomie, stragany z zabawkami itp.), po głównej ulicy (Morska) chodzi dużo osób, często jeżdżą auta, a plaża w gorące dni jest zatłoczona. Miłośnikom pustych miejsc zdecydowanie bardziej polecamy np. Dąbkowice.

Plaża w Wiciu

Największą wadą Wicia jest plaża. Wychodząc na nią w centrum miejscowości zobaczymy, że w kierunku zachodnim jest ona niemal cała w kamieniach (zdjęcie poniżej). Są między nimi piaszczyste przerwy, jednak kamienie, po których trudno jest przejść bez butów, pokrywają większą część plaży, a także dno morskie kilka metrów od brzegu.
Plaża w Wiciu
Tak jest mniej więcej przez kilkaset metrów - tyle mniej więcej przeszliśmy i widzieliśmy, że kamienie się już kończą (zdjęcie poniżej), chociaż dalej już nie szliśmy.
Plaża w Wiciu
Dużo lepiej jest na wschód od ul. Morskiej (zobacz mapkę po prawej stronie). Kamienie powoli ustępują i mamy tam już typową dla Bałtyku piaszczystą plażę (zdjęcie poniżej).
Plaża w Wiciu
Jeśli pójdziemy dalej na wschód, aż do Jarosławca, to plaża wciąż będzie ładna (więcej o plaży w kierunku Rusinowa i Jarosławca).

Miejscowość

Od 2014 roku Wicie znacznie się zmieniło. Główna ulica - Morska - została odnowiona, pojawiły się chodniki i parkingi, a nawet plac zabaw. To duży plus, bo wcześniej był z tym duży kłopot.
Wicie - widok na ul. Morską
Na tej ulicy znajduje się zdecydowana większość punktów handlowych i gastronomicznych, na niej jest też największy tłok. Pozostałe uliczki z bazą noclegową są spokojne, nie ma przy nich jednak chodników, a nawierzchnia jest kiepska (z wyjątkiem ul. Plażowej - wyremontowanej wraz z ul. Morską). Warto tutaj przypomnieć, że przez Wicie nie przebiega żadna droga przelotowa, więc ruch samochodowy jest stosunkowo niewielki.

Generalnie jest to niewielka, spokojna miejscowość, położona bardzo blisko morza.

Przy zejściu na plażę znajduje się bezpłatna toaleta (również dla niepełnosprawnych).

Informacja praktyczna: zasięg darmowego internetu Aero2 jest tam bardzo słaby, na dworze da się trochę korzystać, ale w niewielkim stopniu (ale sprawdzaliśmy to w sierpniu 2013).

Okolice

Od Wicia można urządzić sobie piękny spacer plażą aż do Jarosławca. To jednak dłuższa wyprawa, bo jeśli zechcemy sobie jeszcze pospacerować po Jarosławcu (np. wejść na tamtejszą latarnię morską), to w dwie strony wyjdzie łącznie ok. 15 km.

Ok. 4 km wgłąb lądu od Wicia położona jest wieś Barzowice, a w niej bardzo ładny średniowieczny kościół, w którym można uczestniczyć codziennie w Eucharystii. Nieopodal tej wsi, z Barzowickiej Góry, roztacza się piękny widok na morze i jezioro Kopań (więcej na ten temat).

Najbliższą dużą miejscowością jest Darłowo z mnóstwem zabytków, portem i innymi atrakcjami. Wszystkie one zostały opisane w naszym artykule o zwiedzaniu Darłowa i Darłówka. Tam też znajdują się najbliższe markety (m.in. Biedronka, Netto, Lidl) oraz kilka kościołów.

Z dziećmi

Dla jednych będzie to wada dla innych zaleta: w Wiciu komercyjnych atrakcji dla dzieci jest niewiele (stragany z bibelotami, automaty, place zabaw itp.).

W 2014 roku na skrzyżowaniu ulic Plażowej i Morskiej (przy zejściu na plażę) pojawił się plac zabaw.
Wicie - ul. Plażowa i plac zabaw
W zależności od miejsca, w którym mamy nocleg, wadą może być konieczność przejścia pewnego dystansu do piaszczystej plaży (szczegóły powyżej), choć trzeba zaznaczyć, że nie są to raczej wielkie odległości. Okazuje się też, że zabawa kamieniami może być ciekawą odmianą dla dzieci np. gdy jest za zimno na klasyczne plażowanie.

Dużą zaletą jest natomiast głębokość Bałtyku: wiele metrów od brzegu wciąż jest płytko, dzięki czemu dzieciom łatwiej bawić się w wodzie.

Podsumowanie - nasza opinia

Wicie to niewielka wieś położona nad samym morzem. Jak na nadmorską miejscowość jest tu spokojnie. Dla wielu wadą może być kilkaset metrów kamienistej plaży w zachodniej części miejscowości. Miłośnicy sypkiego piasku mogą jednak przejść np. do wschodniej części miejscowości, gdzie plaża jest już piaszczysta jak w większości miejsc nad polskim morzem.

Komentarze - forum

Pawka (21-10-2015, 16:03)

Byliśmy w Darłówku w 2013r.Plaża z kamieniami,dłuższy spacer to horror .Czy coś się zmieniło na plaży w 2014 ,2015?

Turysta (01-01-2017, 14:05)

Trzeba pamiętać że Wicie położone jest w bardzo dynamicznym miejscu wybrzeża, przy pełnym morzu. Praktycznie co 2 tygodnie sytuacja z plażą może być całkiem odwrotna. Tam gdzie teraz kamienie za chwilę będzie piasek i odwrotnie.Dlatego stwierdzenie że " Dla wielu wadą może być kamienista plaża w zachodniej części miejscowości " może być nieprawdziwe. Doznaliśmy tego w wakacje 2016 gdy okazało się że plaża po stronie zachodniej, za zejściem od " harcerzy " okazała się przyjemna i piaszczysta.

www.psur.pl (01-01-2017, 18:19)

@Turysta Po napisaniu tego artykułu byliśmy rok później znów w Wiciu i sytuacja była niemal identyczna, więc widać, że to się jednak tak dynamicznie (z tygodnia na tydzień) nie zmienia. Co do tego zacytowanego zdania, to ono jest wyjęte z podsumowania, które jest siłą rzeczy pewnym skrótem. Szczegóły są w tekście i nie chodzi o całą plażę w Wiciu na zachód od ul. Morskiej (bo gdyby traktować to dosłownie to kamienie byłyby do Świnoujścia) tylko o kilkusetmetrowy odcinek. Zaraz to doprecyzujemy.

Turysta (02-01-2017, 12:09)

To znów dopowiem że w 2016 roku okazało się że kamienie były też dobre kilkaset metrów od głównego wejścia na plażę w stronę wschodnią ( w stronę Jarosławca ) tak że łatę piasku trudno było wyszukać żeby koc rozłożyć, natomiast po ok. 150 metrach po stronie zachodniej morze naniosło całkiem fajny piaseczek. Nie wiem co było później po naszych wczasach. Może akurat trafiliście że ruch morza wytworzył bardzo podobną sytuację. Wiem że co sezon dorzucają piachu na plaże w Wiciu, a w tym roku jak się dowiedziałem Urząd Morski ma sypać prawie kilometrowej długości piaskowy wał, więc może w końcu będzie wszędzie piaszczysta i szeroka plaża. Tak czy siak do Wicia jeżdżę co rok od paru już lat i pomimo takiej czy owakiej plaży zawsze dobrze wypoczywam.Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 6873922