Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Polskie Wybrzeże Bałtyku - atlas (wyd. BiK)

Polskie Wybrzeże Bałtyku - atlas (wyd. BiK)

Jeden wygodny atlas wybrzeża zamiast wielu różnych map? Sprawdziliśmy czy to dobre rozwiązanie.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 07-10-2013, 17:12 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Okładka atlasuPolskie Wybrzeże Bałtyku to atlas turystyczno-samochodowy wydany przez pilskie wydawnictwo BiK około roku 2010 (na rynku są też wcześniejsze wydania). Składa się z trzech głównych części.

1. Mapy całego wybrzeża w skali 1:150 000

Mapy umieszczone są na rozkładanych arkuszach (rozwijają się tylko w jednym wymiarze - zob. zdjęcie na dole artykułu), co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Są bardzo szczegółowe, dobrze opisane i czytelne. Zaznaczono na nich m.in. parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty, zabytki, muzea, kościoły (z podziałem na zwykłe i zabytkowe) czy punkty widokowe. Na mapach nie ma niestety szlaków pieszych ani ścieżek - być może przy tej skali nie jest to możliwe.

2. Plany miejscowości

Lista planów miejscowości jest imponująca; zawiera nie tylko niemal wszystkie miejscowości nadmorskie, ale także np. Szczecin, Trzebiatów, Koszalin, czy miasteczka nad Zalewem Wiślanym (np. Frombork). Podobnie jak mapy, plany są szczegółowe, dokładne i czytelne - nie ma się czego przyczepić. Skala planów jest różna - od 1:10 000 do 1:17 000.

Miejscowości posiadające plany: Braniewo, Chałupy, Darłowo, Darłówko, Dąbki, Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno, Elbląg, Frombork, Gąski, Gdańsk, Gdynia, Hel, Jantar, Jarosławiec, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Jurata, Kamień Pomorski, Karwia, Kąty Rybackie, Kołobrzeg, Koszalin, Krynica Morska, Kuźnica, Łazy, Łeba, Łukęcin, Mielno, Międzywodzie, Międzyzdroje, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Puck, Pustkowo, Rewal, Rowy, Sarbinowo, Sianożęty, Słupsk, Sopot, Stegna, Szczecin, Sztutowo, Świnoujście, Tolkmicko, Trzabiatów, Trzęsacz, Unieście, Ustka, Ustronie Morskie, Władysławowo.

3. Opisy miejscowości, czyli przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny przedstawia poszczególne miejscowości, ich historię, zabytki i atrakcje turystyczne (także w okolicy). Zawiera dużo informacji, treść jest wyczerpująca, choć może niezbyt oryginalna (np. obok opisów umieszczono materiały promocyjne lokalnych samorządów czy muzeów), ale my oceniamy ją zdecydowanie pozytywnie.

Pozostałe informacje

W atlasie znalazło się jeszcze miejsce dla indeksu wszystkich miejscowości oraz poglądowej mapy Pomorza, która jest jednocześnie skorowidzem map.

Podsumowanie - nasza opinia

Atlas z rozłożonymi arkuszamiAtlas Polskie Wybrzeże Bałtyku oceniamy bardzo dobrze. W wygodnej, kompaktowej formie mieści się dużo szczegółowych map i planów oraz sporo wartościowej treści. Atrakcyjna również jest cena: przez Internet kupimy atlas za ok. 30 zł z przesyłką.

Czy jednak taki atlas może zastąpić szczegółowe mapy poszczególnych części wybrzeża? Dla większości wczasowiczów - tak. Bardziej wymagający turyści będą jednak narzekać na brak ścieżek i szlaków pieszych na mapie oraz za małą skalę 1:150 000 (trzeba przy tym zaznaczyć, że całkiem spory kawałek wybrzeża jest pokryty planami miejscowości, które tych niedogodności nie mają).

Komentarze - forum

Wacław Nowicki (07-10-2013, 13:31)

W moich przewodnikach nie korzystam z tekstów gminnych, ale zawsze ze źródeł wiarygodnych. To samo dotyczy opisów informatorów turystycznych map województw i planów miejscowości. Opis może się wydawać mniej atrakcyjny, ale za to jest rzetelny, bez przekłamań marketingowych. Pozdrawiam Wacław Nowicki annow@poczta.onet.pl

Piotr Surowiecki (07-10-2013, 17:11)

Panie Wacławie! Pisząc o materiałach gminnych miałem głównie na myśli te grafiki z logami gmin, zdjęciami, czasem krótkimi opisami - zaraz to doprecyzuję w tekście. Nie chodziło mi o dyskredytowanie, zresztą napisałem, że nasza ocena przewodnika jest "zdecydowanie pozytywna". A tak nawiasem pisząc to ja osobiście materiały pochodzące z zasobów urzędów gmin uważam za jedne z bardziej wiarygodnych. Pozdrawiam!

Wacław Nowicki (04-11-2013, 19:55)

Dziękuję za wyjaśnienie i zmianę recenzji. Warto zaznaczyć, że Redakcja Wydawnictwa BiK jest jednym z nielicznych znanych mi przypadkiem nie ulegania presji gminnych specjalistów od marketingu i turystyki. W wypadku braku akceptacji mojego tekstu opisowego przez gminę jest zawsze możliwość własnej prezentacji, ale w ramce reklamowej, na własną gminną odpowiedzialność. Na straży wiarygodności wydawnictw BiK-u stoi Pani Barbara, do bólu dokładna i dociekliwa...Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 7978340