Polityka Prywatności: nie gromadzimy indywidualnych danych osobowych, korzystamy z plików cookie. Zobacz więcej | OK, ukryj komunikat
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Małe muzeum i zabytkowy kościół w Legnickim Polu

Małe muzeum i zabytkowy kościół w Legnickim Polu

Niewielkie Muzeum Bitwy pod Legnicą oraz barokowy kościół z pięknym wnętrzem położone są tuż przy autostradzie A4, mogą być zatem interesującą przerwą w podróży.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 01-02-2014, 11:52 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Krótko o Bitwie pod Legnicą

Budynek muzeumBitwa pod Legnicą rozegrała się 1241 roku w czasie najazdu Mongołów (Tatarów) na Polskę. Nie było jeszcze wtedy autostrady A4, ale najeźdźcy szli mniej więcej jej obecnym przebiegiem (Kraków - Opole - Wrocław - Legnica). Być może właśnie podczas tej wojny rozegrała się w Krakowie legendarna scena z przerwanym Hejnałem Mariackim, zaś we Wrocławiu dzięki gorliwej modlitwie bł. Czesława miał pojawić się słup ognia, który przeraził napastników i skłonił ich do ucieczki. Koniec końców Mongołowie doszli w okolice Legnicy gdzie zastawiła im drogę armia wrocławskiego księcia Henryka Pobożnego.

Rozegrała się bitwa, która obfitowała w emocjonujące momenty i zwroty akcji (m.in. użycie gazów bojowych). Ostatecznie Polacy przegrali, a Henryk Pobożny poległ. Była to wielka strata, gdyż książe ten - syn Henryka Brodatego i św. Jadwigi - dobrze kontynuował dzieło ojca, czyli jednoczenie Polski w okresie rozbicia dzielnicowego. Kto wie czy gdyby historia nie potoczyła się inaczej dziś stolicą Polski byłby Wrocław albo Legnica?

Zwiedzanie muzeum

W miejscu, w którym znaleziono ciało Henryka Pobożnego, zbudowany został niewielki kościół. Obecnie nie pełni on już funkcji sakralnych i mieści się w nim Muzeum Bitwy pod Legnicą. Jest ono niewielkie, a główne eksponaty to uzbrojenie z czasów bitwy (np. miecz, szabla, kusza, zbroja - głównie repliki), dokumenty, fragmenty kronik. Przebieg bitwy prezentuje ciekawa makieta - lektor opowiada, a lampki prezentują ruchy wojsk.

W muzeum nie jest tłoczono, więc pracująca tam pani towarzyszyła nam podczas zwiedzania. Była bardzo życzliwa, a jednocześnie miała dużą wiedzę i opowiadała wiele ciekawostek dotyczących bitwy i eksponatów. To sprawiło, że mimo ubogich zbiorów zwiedzanie było naprawdę ciekawe. Paradoksalnie pomagały w tym repliki zamiast oryginalnych eksponatów - dzięki temu można było swobodnie dotknąć np. kolczugi.

Zwiedzanie kościoła klasztornego św. Jadwigi

Kościół w Legnickim PoluTuż obok muzeum znajduje się duży kompleks klasztorny benedyktynów z XVIII wieku. Prawdziwą perłą jest będący jego częścią barokowy kościół św. Jadwigi. Nawet osoba niezbyt lubująca się w sztuce może łatwo zachwycić się kunsztem tej świątyni. Piękne freski o żywych kolorach (z niezwykłym złudzeniem optycznym), brak nawet kawałka prostej ściany (same łuki) i niezwykła jasność wnętrza w dzień to główne ciekawostki, które naprawdę warto zobaczyć.

Kościół do zwiedzania udostępnia pani kościelna, która o tych wszystkich szczegółach opowiada turystom. To bardzo ważne, bo dzięki temu ich nie przeoczymy.

Na zewnątrz kościoła można zobaczyć jeszcze jeden interesujący szczegół: łuk nad bramą podpierają dwie postacie, które miały być Mongołami. Ponieważ jednak w czasach budowy kościoła nie wiedziano dokładnie jak wyglądali ci Mongołowie to powstałe rzeźby przypominają raczej kresowych Kozaków (na zdj. obok).

Z dzieckiem

Dla najmłodszych zaletą będzie z pewnością krótki czas zwiedzania muzeum i kościoła. Dziecko spokojnie wytrzyma ten czas np. w nosidełku. Jednocześnie w muzeum nie jest ciasno, dziecko ma swobodę ruchów.

Jeśli chodzi o wózek to główna część muzeum znajduje się na parterze, jest tam szeroko, więc z wózkiem nie powinno być problemu. Za to interesująca makieta bitwy znajduje się na piętrze, do którego prowadzą jedynie schody. Do kościoła wchodzi się przez dosłownie trzy schodki.

Kilkuletnie dzieci mogą się zainteresować szczególnie makietą bitwy w muzeum, gdzie światełka pokazują ruchy wojsk, a lektor wszystko komentuje. Także pani oprowadzająca nas po muzeum raz po raz zwracała się do dzieci i umiała je zainteresować. Ciekawe może być też uzbrojenie: łuk, kusza, miecz itp.

W kościele zaś polecamy pokazać dzieciom złudzenie optyczne na fresku.

Muzeum zimą 2012/13 nie było ogrzewane i w mroźne dni w środku było naprawdę zimno.

Informacje praktyczne

Uwaga! Z powodu remontu muzeum jest obecnie niedostępne dla zwiedzających. Planowany termin otwarcia to wrzesień 2016 (wg. informacji ze stycznia 2016).

Muzeum Bitwy w Legnickim Polu - Oddział Muzeum Miedzi w Legnicy
pl. Henryka Pobożnego 3
Godziny otwarcia:
środa - niedziela od 11 do 17
Ceny biletów:
normalny - 4,5 zł; ulgowy - 2,5 zł
(w środy wstęp bezpłatny)

O chęci zwiedzenia kościoła należy poinformować pracownika muzeum (choć pewnie zostaniemy o to zapytani). Wówczas skontaktuje się on z panią kościelną, która udostępni kościół i opowie o ciekawostkach. Przy zwiedzaniu kościoła składa się zwyczajową cegiełkę - 5 zł.

Gdyby zimą muzeum było zamknięte należy zadzwonić na podany na kartce numer telefonu - w ciągu kilku minut placówka zostanie udostępniona.

Komentarze - forumWięcej w naszym serwisie

Zobacz też

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 10309319