Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Ślęża: szlaki od Sobótki i od Przełęczy Tąpadła

Ślęża: szlaki od Sobótki i od Przełęczy Tąpadła

Oto nasze dwie propozycje wejścia na Ślężę. Oba warianty ciekawe i niezbyt zatłoczone.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 15-04-2016, 6:51 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Wariant I - od strony Sobótki

Oznaczenie szlaku na drzewie, w tle ścieżkaStartujemy od dużego parkingu na skraju Sobótki (ul. Armii Krajowej; zaznaczony na mapce obok). Postój jest płatny w dni wolne - 6 zł. Na Ślężę wyruszamy czarnym szlakiem archeologicznym, który jest oznaczony misiami według wzoru rzeźby kultowej na szczycie Ślęży (zob. zdjęcie obok). Nie należy mylić tego szlaku ze zwykłym czarnym szlakiem, gdyż są to dwie zupełnie odrębne ścieżki.

Z parkingu należy pójść kilkadziesiąt metrów w górę i przy rzeźbie Mnicha, której towarzyszą ławy, należy skierować się już w stronę lasu na Ślęży. Idąc zgodnie z oznakowaniem przetniemy m.in. ścieżkę ze zwykłym czarnym szlakiem, następnie stromym podejściem zaczniemy wspinać się na Wieżycę. W pewnym momencie dojdziemy do skrzyżowania z żółtym szlakiem Szlak żółty i wtedy porzucamy czarny szlak archeologiczny, a właśnie tym żółtym kierujemy się na Ślężę.

Żółty szlak poprowadzi nas najpierw na Wieżycę. Jest na niej wieża widokowa, czynna zazwyczaj w weekendy. Następnie szlak prowadzi przez malowniczą Przełęcz Dębową. Po jakimś czasie łączy się on z czerwonym szlakiem i oba razem wiodą już na szczyt Ślęży (na tym fragmencie trasy jest wielu turystów).Wariant I - informacje dla rodziców z dziećmi

Proponowaną drogą przeszliśmy z małymi dziećmi, z których najmłodsze miało 3 lata. Wejście na Ślężę zajęło nam ok. 2,5 - 3 godziny. Najtrudniejszym momentem jest fragment czarnego szlaku archeologicznego przed połączeniem ze szlakiem żółtym. Jest to stroma i niezbyt wydeptana ścieżka, ale dzieci trzymane za rękę były w stanie przejść ten fragment samodzielnie.

Prosty i wygodny powrót ze szczytu zapewni nam czerwony szlak Szlak czerwony. Powrót nim z dziećmi zajął nam ok. 1,5 godziny.

Wariant II - od strony Przełęczy Tąpadła

SkałkiWyruszamy z parkingu na Przełęczy Tąpadła (zaznaczony na mapce powyżej); jest on jest bezpłatny, ale niewielki. W sezonie można tu dojechać z Wrocławia i Sobótki również autobusem (linia 502). Na szczyt Ślęży kierujemy się niebieskim szlakiem Szlak niebieski. Początkowo droga jest szeroka, później jest to wąska ścieżka, a niezwykle ciekawym i jednocześnie najtrudniejszym momentem jest przechodzenie przez tzw. Skalną Perć, czyli fragment szlaku przechodzący przez skałki.

Na tym szlaku jest wyjątkowo mało turystów: gdy szliśmy nim kilka lat temu w pewną październikową sobotę minęliśmy dosłownie kilka osób.

Wariant II - informacje dla rodziców z dziećmi

Szlak jest naszym zdaniem za trudny dla rodziców z małymi dziećmi. Jeśli chcemy wejść z dziećmi na Ślężę od Przełęczy Tąpadła bardziej odpowiedni będzie żółty szlak. Jest on bardziej zatłoczony i mniej malowniczy niż wersja proponowana w wariancie I, ale za to wyraźnie krótszy (dobry także dla wózków - więcej o nim).

Na szczycie

Kościół na szczycie ŚlężySzczyt Ślęży to rozległa polana, na której wiele osób odpoczywa i pali ogniska. Znajduje się tu także:
* antena, która nieodłącznie kojarzy się z Masywem Ślęży;
* schronisko turystyczne;
* wyremontowany kościół;
* wieża widokowa;
* krzyż;
* rzeźba kultowa w kształcie niedźwiedzia;
* zadaszona wiata turystyczna.

Oczywiście szczyt jest wspaniałym punktem widokowym. Wystarczy stanąć przy murze kościoła, by w pogodny dzień rozkoszować się widokiem Wrocławia. Mając lornetkę można bez trudu rozpoznać poszczególne wrocławskie osiedla, a nawet budynki. Punkt widokowy znajduje się także na wieży kościoła, widoki z pewnością są świetne, chociaż byliśmy tam tylko w mglisty dzień. Od wiosny 2014 zamknięta jest za to "stara" wieża widokowa (nie ta kościelna, tylko stojąca osobno, wybudowana ponoć w czasie II wojny światowej) i czeka na remont - więcej na ten temat.

Pięknie wyremontowany jest wspomniany kościół. W XII wieku pojawili się na Ślęży augustianie, gdyż ziemie te darował im Piotr Włostowic, palatyn Bolesława Krzywoustego. Potem stał tu jeszcze zamek, zbudowany przez księcia Bolka II, a obecny budynek kościoła wzniesiono w połowie XIX wieku. Można wejść do środka i się pomodlić, a po uiszczeniu opłaty - cegiełki na dalszy remont - można zwiedzać podziemia z pozostałościami tych starszych budowli, a także wspomnianą wieże widokową.

Kościół do modlitwy i zwiedzania udostępniony jest w soboty i niedziele w godz. 11-17. Msze na szczycie Ślęży są w nim odprawiane w niedziele o godz. 14:00.

Czerwony szlakPowrót

Jeśli zależy nam na szybkim powrocie można skorzystać z "turystycznych autostrad". Do Sobótki doprowadzi nas szlak czerwony Szlak czerwony, a do Przełęczy Tąpadła - żółty Szlak żółty. Oba są stosunkowo szerokie i wygodne.

Z wózkiem?
Na Ślężę da się wejść nawet z wózkiem dziecięcym. Zainteresowanym polecamy nasz artykuł Z wózkiem w góry - Ślęża.

Komentarze - forum

ślężański przewodnik (09-12-2013, 18:59)

Zaproponowane warianty tras wejścia na Ślężę są rzeczywiście atrakcyjne. Tylko,Pan proponuje wchodzenie, ale nie bardzo wie co mija po drodze, a tych miejsc tajemniczych, urokliwych, niesamowitych i przebogatych w doznania "perspektywiczno-wizualne" jest po drodze co najmniej kilkanaście. A jakie mnóstwo opowieści, legend i baśni da sie po drodze opowiedzieć! Dzieci przecież nie tylko muszą ciało prężyć,ale i ducha "tężyć" im tam można.

ZAGÓBIONYNA ŚLĘŻY (01-02-2014, 19:29)

ten nademna to chyba jakis kawaler bo nie bardzo zakumał magiczne slowo WÓZEK ORAZ 3-LETNIE DZIECKO...UWAGA TO MOŻE BYĆ ZŁY PRZEWODNIK HM WRĘCZ ÓŁ...PRZEWODNIK SORY ZA LEKKA IRONIE

przewodnik gdzie indziej (27-08-2014, 16:06)

Pan "ślężański przewodnik" może wrzucić tu kilka opowieści, jak bardzo chce? Ja szukałam informacji jak wejść na górę (skąd, ile czasu) i znalazłam. I wystarczy. Jak chcę opowieści, to poszukam sobie ich gdzie indziej, pójdę do biblioteki, albo kupię książkę/przewodnik. Takie opisy wymagają już troszeczkę zachodu i pracy. Tekst jest zwarty i na temat, a odnośniki prowadzą zainteresowanych dalej. Co my za naród, że czepiamy się wszystkiego, byle się wykazać! Po kilkunastu latach pracy w zawodzie skutecznie się uodporniłam, gdy nowi w pracy (nawet starsi ode mnie) koniecznie próbują mi coś udowodnić! Ludzie! Niech każdy ściga się sam ze sobą, tak będzie najlepiej!

la mamma (23-11-2014, 12:31)

a mnie się wpis "ślężańskiego przewodnika" podoba-delikatnie zaznaczył, że na tych trasach są ciekawe miejsca, na które może warto zwrócić uwagę-wycieczka będzie ciekawsza:)... Co złego w tym wpisie? Natomiast oba komentarze poniżej złośliwe i pisane złą polszczyzną napełniły mnie niesmakiem. A sam komentowany tekst-pomocny. Dodam, że ja wiem, co to wózek bo pchałam, póki dzieci były małe i wiem co to góry-i wysokie i te niższe też. Wszędzie cenię kulturę i życzliwość ;)

qwerty (14-11-2015, 20:24)

14.11.2015 Kościół już odremontowany i zachwyca wystrojem.Czynna wieża w kościele- super drewniane lśniące nowością i epatujące starością schody. Jesteśmy mile zaskoczeni.

oj (27-03-2016, 18:05)

Czy wiecie Państwo, ile kilometrów ma żółty szlak od schroniska PTTK na szczyt? Różne źródła podają policzony ten odcinek jedynie w godzinach. Będę wdzięczna za informację. Serdeczności. O.

www.psur.pl (27-03-2016, 19:15)

@oj Żółty szlak od Schroniska "Pod Wieżycą" do szczytu Ślęży to ok. 4,5 km. Różnica wysokości to ok. 400 metrów. Pozdrawiamy!

dorotaklimanska1@wp.pl (28-03-2016, 11:11)

Czy w dniu dzisiejszym jest rozpalone ognisko na przełęczy tąpadła ? Można upiec kiełbaski?

servitium (27-08-2016, 15:40)

Dziś 27.08.2016 weszliśmy na Ślężę niebieskim szlakiem. Zabrałem swoje córy: 4,5 oraz 5,5 letnią. Gdyby nie pomoc kolegi to byśmy szli ponad 3 godz. Trasa miejscami bardzo trudna, nie na dni, gdy jest ślisko, szczególnie Skalna Perć i natarcie na szczyt.

Marek (05-12-2016, 20:35)

Witam.W jakich godzinach jest czynne wejście na Ślęże. Chodzi o parking i czy w święta też można wchodzić?

www.psur.pl (05-12-2016, 21:22)

@Marek Teren nie jest zamknięty, można przyjeżdżać i wchodzić o której się chce.

Lukos (13-08-2017, 23:17)

W tatry nie chodziłem nigdy. zawsze byłem wielkim fanem Beskidu Śląskiego. Dziś zaliczyłem Ślężę.Kiedy nie chodzilo się w góry jakies 35 lat, to było dla mnie wyzwanie. Ale polecam szlak niebieski. Bolały mnie stawy, zaciskałem ostatnie zeby i cisnąłem. Dzieciom raczej odradzam.Wracam tam przy najblizszej okazji. I spotkałem tam na szlaku prawdziwych pichurów. Miło było mi usłyszec od kazdego " Dzien dobry", czego nie doświadczyłem na szlaku " zółtym"Więcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 7350234