Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz z nich zrezygnować poprzez odpowiednie ustawienia swojej przeglądarki (więcej). Zamknij
psur.pl - Wycieczki po Polsce
strona główna > artykuły > Nowe autostrady i drogi ekspresowe - lista i mapy

Nowe autostrady i drogi ekspresowe - lista i mapy

W latach 2012-2017 otwarto w Polsce wiele nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrad. Oto podsumowanie - lista nowych odcinków wraz z mapami.

Piotr Surowiecki | ostatnia aktualizacja: 12-07-2017, 21:43 | Copyright (c) psur.pl | Zakaz kopiowania tekstu i/lub zdjęć

Zbiorcza mapka Polski z zaznaczonymi aktualnymi drogami i autostradami (na stronie GDDKiA) - kolorem czarnym oznaczono oddane odcinki, pokazano także odcinki planowane i w budowie.

Poniżej omówienie poszczególnych fragmentów i szczegółowe mapy.

Autostrada A1 - obwodnica Łodzi
Od 1 lipca 2016 dostępny jest odcinek Tuszyn - Stryków, dzięki któremu omijamy Łódź jadąc np. nad morze.
zobacz mapę i szczegółowe informacje

Autostrada A1 (Gdańsk - Toruń - Łódź - Piotrków)
Od Gdańska aż do Piotrkowa Trybunalskiego (niedaleko węzła z S8) można już w całości dojechać autostradą. Dzięki temu omijamy m.in. Toruń, Włocławk i Łódź. 1 lipca 2016 otwarto wspomniany wyżej odcinek pozwalający ominąć Łódź.

Poniżej aktualna mapa autostrady A1 (opracowaliśmy ją na podstawie mapy UMP).
Aktualny stan autostrady A1 - mapka
Obecnie podróż z Warszawy do Gdańska można już w całości odbyć autostradą: z Warszawy autostradą A2 do Strykowa k. Łodzi i potem już A1 do Gdańska. Nowy odcinek jest na razie bezpłatny (więcej o opłatach).


Autostrada A1 (Śląsk - Czechy)
Przejezdny jest już cały odcinek autostrady A1 na Górnym Śląsku: od lotniska Pyrzowice przez Zabrze (skrzyżowanie z A4), okolice Żor (Świerklany Górne), Mszanę do granicy z Czechami (Gorzyczki). Ostatni brakujący odcinek otwarto w maju 2014 (Mszana - Świerklany).

Zobacz na mapie UMP

A1 w okolicach Pyrzowic przechodzi w drogę ekspresową S1 i w ten sposób łączy się z drogą krajową nr 1 na odcinku Katowice - Częstochowa.

Autostrada A1 na Śląsku jest na razie bezpłatna.Autostrada A2
Autostrada A2 jest już przejezdna od granicy z Niemcami przez Poznań i Łódź aż do Warszawy.
Zobacz na mapie UMP


Obwodnica Mińska Mazowieckiego (A2)
Ok. 20 km autostrady na wschód od Warszawy w ciągu trasy Warszawa - Siedlce - Terespol. Stanowi ona jednocześnie obwodnicę Mińska Mazowieckiego.
Zobacz na mapie TargeoS2 - Południowa Obwodnica Warszawy
Od września POW składa się już z ciągłego odcinka niemal 17 km drogi ekspresowej. Zaczyna się węzłem Konotopa (A2 i S8), a kończy węzłem Marynarska (DK nr 2) lub Puławska (DK nr 79). Węzły pośrednie to: Jerozolimskie, Krakowska (DK nr 7 i 8), Warszawa Południe (Lotnisko) oraz Okęcie.
Od 23 grudnia 2013 otwarty jest węzeł Salomea umożliwiający połączenie z POW przez węzeł Opacz.
Szczegółowa mapka POW na stronie GDDKiADroga ekspresowa S3: Zielona Góra - Gorzów - SzczecinMapka drogi ekspresowej S3
Ostatni brakujący fragment w ciągu drogi ekspresowej S3 Zielona Góra - Szczecin został oddany 15 maja 2014. To odcinek Międzyrzecz - Gorzów Wielkopolski (więcej o nim + mapa). Po jego oddaniu można przejechać bezkolizyjnie od Nowej Soli (k. Zielonej Góry) aż do Goleniowa (k. Szczecina), chociaż miejscami ekspresówka ma tylko jeden pas ruchu w każdym kierunku (np. obwodnica Gorzowa Wlkp.). Jesienią 2016 zakończono budową drugiego pasa na obwodnicy Międzyrzecza, a zatem unikniemy tam korków w wakacje.
Obwodnica Międzyrzecza na mapie UMPAutostrada A4 (Niemcy - Wrocław - Katowice - Kraków - Tarnów - Rzeszów - Ukraina)

Od 20 lipca 2016 autostrada A4 jest już w całości gotowa, bo w ten dzień otwarto ostatni brakujący odcinek - między Rzeszowem a Jarosławiem.

Przypominamy, że A4 ciągnie się od granicy z Niemcami w okolicach Zgorzelca przez Legnicę, Wrocław, Opole, Górny Śląsk (m.in. Katowice), Kraków, Bochnię, Tarnów, Dębicę, Rzeszów i Jarosław do granicy z Ukrainą (Korczowa). Jest to pierwsza Polska autostrada ukończona w całości.

Zobacz A4 na mapieS5 Kaczkowo - Korzeńsko (na trasie Wrocław - Poznań)
Od 15 września 2014 otwarty jest fragment drogi ekspresowej S5 w ciągu trasy Wrocław - Poznań. Jest to ok. 30 km dwupasmowej drogi ekspresowej od Kaczkowa do Korzeńska, dzięki którym kierowcy omijają m.in. Rawicz i Bojanowo.
Zobacz na mapie Targeo


S5: Obwodnica Gniezna | maj 2017
4 maja 2017 udostępniono ok. 20 km dwujezdniowej drogi ekspresowej, która jest obwodnicą Gniezna i stanowi dalszy ciąg odcinka drogi ekspresowej S5 od autostrady A2 i Poznania w kierunku Gniezna (określany jako wschodnia obwodnica Poznania). Nowy odcinek łączy węzeł Gniezno Południe z węzłem Mieleszyn.
Zobacz nowy odcinek na mapie Targeo


S5: Poznań - Gniezno
Dwupasmowa droga ekspresowa S5 pomiędzy autostradą A2 w okolicach Poznania a drogą krajową nr 92 k. Gniezna. Jest to tzw. wschodnia obwodnica Poznania (o tej prawdziwej, zachodniej, piszemy poniżej).
Zobacz na mapie UMP


Południowa obwodnica Gdańska (S7)
Jest to odcinek drogi ekspresowej w ciągu drogi krajowej nr 7, który omija Gdańsk od południa i pozwala na dojazd w sposób bezkolizyjny do zachodniej obwodnicy Trójmiasta (S6) w okolicach Pruszcza Gdańskiego.
Zobacz na mapie UMP


S7: Miłomłyn - Ostróda (na trasie Warszawa - Gdańsk)
Kolejne kilometry dwujezdniowej drogi ekspresowej, która łączy Warszawę z Gdańskiej. Dzięki temu odcinkowi całość trasy między Ostródą a Elblągiem jest już drogą ekspresową.
Zobacz nowy odcinek na mapie


Droga ekspresowa Olsztynek - Nidzica - Mława oraz obwodnica Olsztynka (S7 i S51) | czerwiec 2017
Dwujezdniowa droga ekspresowa omijająca Olsztynek od zachodu (S7) i północy (S51). S7 od czerwca 2017 pozwala na bezkolizyjną jazdę na 50-kilometrowym odcinku Olsztynek - Nidzica - Napierki (k. Mławy). Ten fragment S7 jest częścią połączenia między Warszawą a Gdańskiem.
Zobacz na mapie UMP


S7: Radom - Szydłowiec | lipiec 2017
Fragment dwujezdniowej drogi ekspresowej w ramach S7 (Warszawa - Kraków) między węzłami Radom Południe a Szydłowiec Centrum.
Zobacz na mapie UMP


S7: Wschodnia obwodnica Krakowa | lipiec 2017
Zachodni fragment obwodnicy Krakowa łączy drogę krajową nr 79 (przy Nowej Hucie) z autostradą A4. Wybudowano most przez Wisłę, ale nowa droga nie łączy się jeszcze bezpośrednio z drogą krajową nr 7 od strony Warszawy.
Zobacz na mapie UMP


S8: Wrocław - Łódź (w kierunku Warszawy)
Od ostatniego weekendu listopada 2014 jest już gotowa droga ekspresowa S8 między Wrocławiem a Łodzią. Jest to ok. 200 km dwupasmowej i bezkolizyjnej drogi. Wiedzie ona od Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (A8) przez przez Oleśnicę, Syców, Kępno, Walichnowy (k. Wielunia), Sieradz, Zduńską Wolę i Łask aż do drogi krajowej nr 1 k. Łodzi.
Wraz z otwarciem tej trasy zmienia się również trasa między Wrocławiem a Warszawą - za wyjątkiem niewielkiego fragmentu w okolicach Łodzi wiedzie ona teraz przez drogi szybkiego ruchu.
Aktualna mapa S8 Wrocław - Łódź


S8 w Warszawie: węzeł Opacz - Gierkówka
W lipcu oddano fragment drogi ekspresowej łączący Południową Obwodnicę Warszawy S2 z drogą wyjazdową na Wrocław i Katowice (DK8, tzw. gierkówka). Dzięki niej można ominąć Raszyn i Janki.
Zobacz na mapie UMP


Trasa Toruńska S8 (Warszawa)
7 km Trasy Toruńskiej zmodernizowano tak, aby była ona drogą ekspresową: między ul. Modlińską a ul. Piłsudskiego w Markach. Jest to część drogi ekspresowej S8.
Zobacz na mapie UMP


S8: Zambrów (obwodnica) - Mężenin
Ok. 26 km dwupasmowej drogi ekspresowej w ciągu drogi krajowej nr 8 (na odcinku Warszawa - Białystok), które pozwalają ominąć zakorkowany Zambrów i Wiśniewo. W grudniu 2016 odcinek ten wydłużył się aż do Mężenina (została zbudowana także obwodnica tej miejscowości).
Zobacz na mapie UMP


Jeżewo - Białystok (S8)
Ok. 25 km dwupasmowej drogi ekspresowej S8 na przedpolach Białegostoku.
Zobacz na mapie UMP


S11: Obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego | lipiec 2017
Niezwykle potrzebna obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego od 12 lipca jest już udostępniona do ruchu w całości. Od kilku lat czynny był jedynie jej północy fragment. Teraz obwodnicą można elegancko ominąć całe miasto jadąc na osi północ-południe, a dodatkowo omija ona np. Przygodzice, gdzie był długi ciąg obszaru zabudowanego.
Zobacz na mapie UMP


S11: Zachodnia Obwodnica Poznania
Od 19 grudnia 2014 jest w końcu gotowa cała zachodnia obwodnica Poznania. Umożliwia ona ominięcie tego miasta po osi północ-południe (np. w drodze nad morze, w kierunku Piły, Koszalina, a na południe w kierunku Wrocławia, Leszna czy Katowic). Obwodnica ta prowadzi od autostrady A2 do drogi krajowej nr 11 za północnymi peryferiami Poznania. Jest to dwupasmowa droga ekspresowa S11.
Zobacz na mapie UMP


Obwodnica Pabianic (S14)
Ok. 15 km dwupasmowej drogi ekspresowej, która omija Pabianice od strony Sieradza i Zduńskiej Woli i pozwala dojechać do ul. Pabianickiej w Łodzi. W planach odcinek ten ma łączyć się z autostradą A2 w okolicach Ozorkowa.
Zobacz na mapie Targeo


Droga ekspresowa S12/S17: Puławy - Lublin - Piaski

Od 31 października 2014 fragment drogi ekspresowej S17 (częściowo także S12) od okolic Puław (Kurów) przez obwodnicę Lublina aż do miejscowości Piaski jest już gotowy w całości. Jest to ok. 70 km dwupasmowej, bezkolizyjnej drogi ekspresowej (fragment obwodnicy Lublina ma nawet 3 pasy w jednym kierunku).
Zobacz na mapie UMP


Zachodnia obwodnica Lublina - S19
Dwujezdniowa droga ekspresowa, która pozwala ominąć Lublin od zachodu - od S12/S17 do drogi krajowej nr 19. Tym samym Lublin ma już niemal cały pierścień ekspresowej obwodnicy - z wyjątkiem południowej części.
Obwodnica Lublina - mapazobacz większą mapę (UMP-pcPL)


Droga ekspresowa S19 w okolicach Rzeszowa
Czynny jest fragment drogi ekspresowej S19 na zachód od Rzeszowa między węzłami Rzeszów Zachód - Świlcza. Łączy on autostradę A4 ze starą drogą krajową nr 4. Jest jeszcze kilka kilometrów ekspresówki S19 na północ od węzła Rzeszów Wschód w ciągu drogi krajowej nr 19.
Zobacz na mapie UMP

Obwodnica Szczuczyna (S61)
Od 13 listopada 2015 kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Szczuczyna w ciągu drogi krajowej nr 61. Droga ta łączy m.in. Litwę (przejście graniczne w Budzisku) i Suwałki z Warszawą. Nowa obwodnica ma na razie klasę drogi krajowej o jednym pasie ruchu, w kolejnym etapie ma być ulepszona do dwupasmowej drogi ekspresowej.
Zobacz na mapie UMP

Obwodnica Augustowa (S61, DK8)
Ta obwodnica stała się znana w całej Polsce za sprawą Doliny Rospudy. Otwarto ją 7 listopada 2014. Obejmuje odcinek drogi krajowej nr 8, który omija Augustów oraz Dolinę Rospudy, a dalej wiedzie drogą ekspresową S61, która łączy DK 8 z Suwałkami.
Zobacz na mapie UMP


Obwodnica Stawisk (droga ekspresowa S61)
Obwodnica miasteczka na Podlasiu w ciągu drogi Łomża - Augustów. Długość: 6,5 km; na razie tylko jeden pas w jednym kierunku.
Zobacz na mapie Targeo


Bielsko-Biała - Żywiec (S69)
Obecnie cały odcinek drogi ekspresowej Bielsko-Biała - Żywiec jest już gotowy. Jest to ok. 15 km dwupasmowej drogi S69. W lipcu 2015 został otwarty brakujący fragment między Buczkowicami a Żywcem.
Zobacz na mapie Targeo

Komentarze - forum

kazik (09-04-2013, 14:15)

a co z odcinkiem S69 Przybedza Milowka

Piotr Surowiecki (09-04-2013, 17:29)

Odcinek ten jest planowany i tyle można o nim napisać. Z tego co udało nam się dowiedzieć to nie ogłoszono jeszcze nawet przetargu na jego budowę i nie załapał się też on do planu budowy dróg na lata 2013-16. Wynika z tego, że nieprędko będzie gotowy.

janusz (22-12-2014, 8:28)

Dlaczego wszyscy i wszędzie nazywają drogę Jeżewo - Białystok (S8) drogą ekspresową skoro na całej drodze ograniczono prędkość do 100 km/godz.? Jest to więc zwykła dwupasmówka a nazwa "ekspresowa" stosowana jest wyłącznie do celów statystyczno-politycznych.

Piotr Surowiecki (22-12-2014, 19:16)

Panie Januszu! Za ograniczenia prędkości to my nie odpowiadamy, a formalnie jest to droga ekspresowa. Natomiast warto też pamiętać, że ogromną przewagą drogi ekspresowej są nie tylko wyższe limity prędkości, ale także - a może przede wszystkim - bezkolizyjna jazda, czyli brak skrzyżowań, świateł, obszaru zabudowanego itp. Szerokiej drogi!

Piotr Surowiecki (31-12-2014, 20:35)

Jest Pan tam jeszcze Panie Januszu? Właśnie 30 stycznia zakończyły się prace na S8 Jeżewo - Białystok i można już tam jeździć przepisowe 120 km/h.

Alicja (24-05-2015, 9:54)

Czy autostradą dojada z Gdańska do Frankfurtu n/Odra? Jeśli nie to w którym miejscu najlepiej zjechać z A1 na A2? PozdrawiamWięcej w naszym serwisie

Copyright (c) Piotr Surowiecki | O nas i kontakt | Regulamin i polityka prywatności | odsłon od XI 2009: 7726334